Obesity News
Cvičení s cukrovkou po bariatrickém výkonu a vývoj váhy

Cvičení s cukrovkou po bariatrickém výkonu a vývoj váhy

Redakce

Operační výkon dramaticky změní celý metabolismus v těle i nezávisle na poklesu hmotnosti. Často dochází k úplnému vymizení (remisi) cukrovky. I proto se někdy používá pojem tzv. metabolická chirurgie. Neplatí to ale vždy, zvláště u lidí, kteří mají cukrovku již mnoho let a dlouhodobě neuspokojivě kompenzovanou a jsou léčeni inzulínem, protože jejich slinivka už nedokáže adekvátní množství inzulínu vytvořit. K významnému zlepšení, ale dochází prakticky u všech.

CO VŠECHNO SE PODÍLÍ NA ZLEPŠENÍ HLADINY CUKRU?

Hned po operaci je naordinována tekutá strava, která se mění postupně na kašovitou, mletou, resp. mixovanou až k běžné stravě. Zvláště tedy v prvních týdnech se může stát, že dojde k rychlému poklesu hladin cukru. Pokud nejsou dodány tělu bílkoviny v jiné formě než běžných potravinách (blíže viz str. 4-5) může dojít velmi rychle i ke ztrátě aktivní tělesné hmoty a návrat do běžného života bude těžší. I následné zmenšení porcí nepochybně přispěje ke snížení hladin cukru.

ZE ZAČÁTKU JEN CHŮZE

Po bariatrickém výkonu, ale i po ostatních operacích břicha, je potřeba se zpočátku šetřit. A není moc rozdílu, zda byla operace provedena laparoskopicky nebo laparotomicky (řezem). Vždy dojde k porušení břišní stěny a při větším zatížení, kde se zvýší nitrobřišní tlak, hrozí porušení jizvy a následně kýly v jizvě. 4-6 týdnů po operaci je třeba zatěžovat břišní stěnu jen velmi opatrně. Vyvarovat se zvedání těžších tašek apod. Pokud máte zaměstnání, kde nedokážete vyloučit potřebu přesunout těžší předměty nebo je zvedat, počítejte s neschopenkou raději delší. Nicméně hned od počátku lze pravidelně chodit, což při postupném ubývání hmotnosti nemusí být problém.

POSILOVAT JE VHODNÉ JIŽ PŘED OPERACÍ

Již před operací je vhodné zahájit různá cvičení na zlepšení schopnosti zapojit dýchací svalstvo včetně pomocných svalů. Prakticky všichni, kteří absolvují pohybový program před operací, mají zlepšené hojení a zkrácenou dobu rekonvalescence. Plánované pohybové aktivity a cviky však patří do rukou zkušeného fyzioterapeuta. Ačkoliv mnoho lidí slibuje, že po zhubnutí o mnoho kilogramů odezní bolesti pohybového aparátu, je zřejmé, že u mnoha pacientů je to právě naopak. Po snížení hmotnosti se mění celá stavba těla, včetně jeho těžiště, mění se pohybové stereotypy, klouby se zatěžují v jiném směru a jinými silami a chybí zcela stabilizační systém, který byl uzpůsoben na jinou hmotnost. Dokud se nezastabilizuje hmotnost (v prvním roce většinou stále klesá), tak musíte být s cvičením velmi opatrní.

POZOR NA HYPOGLYKÉMIE

Velmi důležité je připravit se na pooperační režim u pacientů s cukrovkou a léky, které mají velké riziko hypoglykémie (deriváty sulfonylurey – jako např. glimepirid, amaryl, diaprel, gliklazid a mnoho dalších a především inzulín), které je dobré velmi omezit nebo dokonce vysadit. O podrobném postupu by vás měl informovat indikující lékař, který by s tím měl mít zkušenosti. Určitě je lepší mít přechodně hladiny cukru okolo 8 mmol/mol po operaci, než hned okolo 3 a stále užívat inzulín. Jak dochází k hojení a postupnému navyšování pohybové aktivity, dochází stále ke zlepšení. To je způsobeno i tím, že dochází ke ztrátě tuku v oblasti svalů, ale i vnitřních orgánů (hlavně jater), a tím dochází k obnovení citlivosti k vlastnímu inzulínu. Tak se v mnoha případech stane, že dojde k jeho úplnému vysazení. Základní prevencí je dokonalý pravidelný monitoring a včasná komunikace s lékařem o úpravě léčby.

NEUSNĚTE NA VAVŘÍNECH

Postupným snižováním hmotnosti se však pohybová aktivita stává méně účinnou, takže i na hladinu cukru už nemá takový efekt, což je vykompenzováno zlepšenou citlivostí a efekt pohybu přetrvává o něco déle. Jiný problém nastane, když zjistíte, že můžete jíst postupně větší porce a opět začnete trochu zajídat stres zvláště sladkými a tučnými jídly (různé pudinky, krémy, zahuštěné polévky atd.), čímž dochází k plíživému vzestupu hmotnosti, který se pak hůře koriguje.

PREVENCÍ VZESTUPU HMOTNOSTI JE MONITORING

Portál www.casprozdravi.cz vám umožní pravidelně sledovat nejen váhu, ale i jídlo, event. hladinu cukru či pohybovou aktivitu. Pokud jste poctiví alespoň v zápise, pak docela rychle identifikujete problém vzestupu a s někým z odborníků (lékař, nutriční terapeut) se včasnou intervencí opět můžete vrátit s hmotností níže.

Přečteno:  1835×

Vyšlo:  22. 4. 2019

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Bariatrie, Cvičení, Diabetes

 
© Aleš Krupička 2007–2019