Obesity News
V nabídce potravin máme co dohánět

V nabídce potravin máme co dohánět

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Vážení čtenáři, ráda bych se s vámi podělila o další zážitky z pobytu v USA. Zatímco v Čechách a na Moravě je jaro v plném proudu, zde je sněžení stále na denním pořádku. Stromy tu zatím nemají ani lístek, takže to tu na mě působí jako scény z Hitchcockova hororu. Nejvíce to vadí dceři, která stále smutně prohlíží dětský park s prolézačkami, na které nemůže buď proto, že jsou zapadané sněhem, nebo jsou mokré. Bazén, který je nedaleko, na mě působí spíše jako špatný vtip, neboť si myslím, že toto pozdní jaro (průměrné teploty jsou zde kolem 5 °C) přejde plynule opět do zimy.

Bydlíme zde v cca 100 m2 velkém bytě, který je bohužel (vinou zlenivělého manžela) téměř nezařízený. Chybí nám i stůl, a tak stolujeme na zemi jako Japonci. Z poloúsměvných zážitků týkajících se našeho bydlení mě napadá jeden. Asi před 10 dny k nám přišla magistrátní úřednice zkontrolovat, zda je byt v odpovídající kategorii v souladu s tím, co deklaruje pronajímatel (tak zdejším úředníkům nařizuje předpis). Přišla mladá, zcela jistě bezdětná úřednice s váhou cca 150 kg. Že by se člověk měl při příchodu do bytu zout, jí opravdu nic neříkalo. Celý byt prošla, nic neříkala. To, co bych čekala, že bude kontrolovat (např. zda teče teplá voda, splachuje WC, jde plyn), v žádném případě nekontrolovala. Jediné, co ji zaujalo, bylo, že ložnici jsme (podle mě zcela logicky) umístili do zadního a tedy nejtmavšího pokoje. Nařídila nám (úředně s razítkem), že ji máme přesunout do předního průchozího pokoje vedle WC s tím, že si to přijde zkontrolovat, a pokud tak neučiníme, budeme se muset vystěhovat. Nad tím mně rozum opravdu zůstal stát.

Hodně se jezdí na kole, běhá a chodí pešky

Ale zpět ke každodennímu životu. Dle mých relativně krátkých zkušeností musím říci, že život je tu nejen o poznání lehčí, ale i levnější. Lidé se tu tak nestresují, netroubí na sebe na ulicích (zde musím zdůraznit, že bydlíme v Minneapolisu a ne v New Yorku). Hlavním dopravním prostředkem je zde, kromě všudypřítomných aut, jízdní kolo. Velká většina obyvatel rovněž chodí pěšky. Kola, která místní používají, se svým vzhledem přibližují naší bývalé Esce či Favoritu. Velmi oblíbený a rozšířený je zde jogging (běhání). Nutno podotknout, že bydlíme v univerzitní části města, kde velkou část obyvatel tvoří studenti. Dalším dopravním prostředkem (u nás zatím nerozšířeným) jsou "invalidní" vozítka (něco na způsob golfových vozíků), ve kterých se prohánějí ti nejobéznější.

Potraviny jsou levné a výběr o poznání větší

Týdenní nákup zde pořídíte za cca 100–150 USD (což je velmi podobné jako u nás, jen s tím rozdílem, že zde se měsíční plat pohybuje kolem 3000 USD a v ČR se naše příjmy pohybují okolo 12 tis. Kč). Ceny základních potravin jsou stejné jako u nás, mnohdy i levnější – galon (necelé 4 l) polotučného mléka stojí cca 3 USD, 250 g sýra stojí 2,7 USD, jogurt cca 50 centů. Velmi lákavé jsou pak akce "10 za 10", tedy např. deset kornoutů zmrzliny stojí 10 USD (normálně stojí kornout 2 USD). A tak nyní máme 10 ks manga, 10 balení zmrzliny, 10 balení kuřecích nugetů atd. Jsem zvědavá, jak to sníme :-).

Nicméně je tu daleko větší výběr potravin s nízkým obsahem tuku, nekalorických sladidel, masa aj. Na každém výrobku jsou velkými písmeny uvedeny tzv. nutrition facts, kde jsou informace nejen o energetické hodnotě výrobku, ale i podrobně rozepsané množství tuku v g, zastoupení transmastných kyselin, sodíku, draslíku a cukru. Dále je na každém výrobku vždy psáno, kolik kJ by zdravý člověk měl za den sníst (zde uvádějí 2000 kalorií – 8500 kJ). Velkým hitem jsou potraviny s nulovým obsahem transmastných kyselin (a to i u smažených pokrmů). V tom máme u nás co dohánět!

Přiznám se, že do fast foodů prakticky nechodíme, protože se naše 18měsíční dcera i zde domáhá svého "desátku", ale smažená jídla opravdu nejsou to, co by batole mělo jíst. Pokud jdete na kávu do restaurace, můžete si vybrat ze šesti druhů sladidel – bílý a hnědý cukr, aspartam, blenda (sukralóza), klasický sacharin a med.

Přečteno:  11620×

Vyšlo:  13. 5. 2008

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Strava, Tipy

 
© Aleš Krupička 2007–2020