Obesity News
Co vše ovlivňuje váha

Co vše ovlivňuje váha

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Zvýšená hmotnost v dětství a dospívání bývá často příčinou mnoha stresů, které mohou vyústit až do depresivních stavů. Časté diety, zvláště adolescentních dívek, pak nezřídka vedou k typickému jo-jo efektu a dalšímu vzestupu hmotnosti. Je pravda, že některé dívky mohou být skrze svoji váhu úspěšné, na druhou stranu jejich hubnutí může přejít do mentální anorexie.

Experimentovat s jídlem v dětství a adolescenci je každopádně velmi rizikové. Rozhodně je užitečné poradit se s odborníky o eventuální změně stravování za účelem snížení hmotnosti. Jednou z hlavních příčin zvýšeného výskytu nadváhy a obezity u dětí je nedostatek pohybu a ten lze léčit jedině pohybem, nikoliv dietou.

Metabolický syndrom

Metabolický syndrom je soubor onemocnění, která mají stejný genetický základ a velmi často se sdružují dohromady. Projevy metabolického syndromu jsou různé podle podmínek, ve kterých žijeme. Velmi často bývá spojen se zvýšenou hmotností a obsahem tuku v těle, dalšími typickými projevy jsou cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina krevních tuků atd. Zvláště v mladším věku je nadváha nebo obezita jediným znakem, podle kterého můžeme zaznamenat riziko přítomnosti dalších, zcela bezbolestných, ale velmi nebezpečných onemocnění, jejichž konečným projevem může být až infarkt myokardu, cévní mozkové příhody apod. A jak poznáme, že dítě s sebou nese tato riziková onemocnění? Orientačně, ale poměrně slušně, lze vše zjistit z rodinné anamnézy. Podíváme se na rodiče, ale spíše na prarodiče dítěte, a pokud se u nich vyskytuje cukrovka, vysoký krevní tlak apod., lze předpokládat, že podobné projevy hrozí i u dítěte.

Obezita a deprese

Obezita s sebou nese častější výskyt depresivních stavů. Platí to ale i naopak – lidé s depresí často přibírají na váze, ať už je příčinou užívání některých antidepresiv nebo jídlo, které slouží jako protistresový prostředek. Zajímavé je, že stres nezajídáme zeleninou, ale většinou potravinami s vyšším obsahem cukrů a tuků. Typickou „protistresovou“ potravinou pak bývá tatranka. A přitom jedním z nejlepších protistresových prostředků je pohybová aktivita, která navíc modifi kuje stravovací návyky – pokud máme pravidelný pohyb, vybíráme jaksi „automaticky“ potraviny s vyšším zastoupením bílkovin a sacharidů a nižším obsahem tuků, a to bezpochyby přispívá k poklesu hmotnosti. K tomu můžeme připočíst pocit osobní pohody (tzv. wellbeing syndrom), který nám pohyb poskytuje.

Obezita ve vyšším věku

Ve vyšším věku hraje obezita poměrně velkou roli v projevech tzv. mechanických komplikací, tj. bolestí nosných kloubů a zad. Snížení hmotnosti může přinést okamžitou úlevu (někdy ale nepomáhá ani výrazné zhubnutí) a nadto bývá zcela zásadní pro provedení potenciálního chirurgického zákroku. U žen v menopauze jsme mírně tolerantnější, ukazuje se totiž, že hmotnost na horní hranici normy či lehce nad ní (BMI 25–26 kg/m2) je spojena s nižším výskytem osteoporózy a nepříliš zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Stále větší význam ve vyšším věku hraje fyzická zdatnost. A tak o budoucnosti nerozhoduje jen váha, ale především funkční stav.

Důležitý je pohyb

Pokud jsou v rodině všichni tzv. prostorově zdůraznění, může to být nejenom podobným genetickým základem, ale také podobnými stravovacími zvyklostmi. Mějte na paměti, že jakékoliv snížení hmotnosti výrazně ovlivní vaši budoucnost. A i kdyby zůstalo nějaké to kilo navíc, pohybovou aktivitou můžete ovlivnit všechny projevy metabolického syndromu nezávisle na poklesu hmotnosti. V každém případě nikdy nevzdávejte boj s nadváhou, je to tvrdý soupeř, který umí využít každého zaváhání. A vězte, že léto je tím nejlepším obdobím, kdy se do nadbytečných kil pustit.

Přečteno:  12603×

Vyšlo:  10. 6. 2008

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita

 
© Aleš Krupička 2007–2020