Obesity News
Posílení svalů pánevního dna

Posílení svalů pánevního dna

Svaly pánevního dna jsou vlastně kruhové svaly okolo močové trubice a konečníku. Když je chceme aktivovat, musíme je zatnout, stáhnout − jednoduše řečeno, jako když se vám chce na malou nebo velkou a musíte to vydržet. Není to tedy nic složitého, ale je to zásadní.

1. Stahy pánevního dna

Uvolněně si lehněte na podložku na zem, nohy mírně pokrčte. Stáhněte „obě dírky“, jako když se vám chce hodně na malou i velkou, a s výdechem vtáhněte břicho dovnitř. Vydržte dvě tři vteřiny, v souladu s dýcháním, a povolte. A znovu − konečník, močová trubice − s výdechem zatáhnout břicho a povolit. Cvičení provádějte nejlépe denně, ze začátku 10 opakování, po 14 dnech můžete zvýšit na 20. Zabere vám to jen pár minut, ale svému tělu velmi prospějete.

Stahy pánevního dna

2. Stahy pánevního dna s překlopením pánve

Vycházíme z prvního cviku: ležíme na podložce, aktivujeme obě dírky, zatáhneme břicho a zvedneme pánev nahoru nad podložku do jedné linie s koleny, tady ještě sevřeme hýždě – půlky k sobě, potom se vrátíme 10 cm nad zem, překlopíme pánev co nejvíce nahoru, jako když chceme vtáhnout břicho pod žebra, a pak teprve pomalu obratel po obratli pokládáme a dole úplně uvolníme.

Stahy pánevního dna s překlopením pánve Stahy pánevního dna s překlopením pánve
Stahy pánevního dna s překlopením pánve Stahy pánevního dna s překlopením pánve

Na první pohled to vypadá složitě, ale jde jen o to kontrolovat svůj pohyb a cvik provádět pomalu, postupně. Stáhnout obě dírky, zatáhnout břicho, zvednout pánev nahoru, stáhnout půlky, spustit pánev níž k zemi, ale ještě nepokládat, pořád držet vše stažené, břicho stlačit pod žebra a pak pomalu položit a uvolnit. Opět provádět alespoň 10 opakování, nejlépe denně. Stačí jedna z variant, ale když budete cvičit obě, nic nepokazíte!

Femina.cz – chytré čtení pro chytré ženy

 

Přečteno:  12537×

Vyšlo:  10. 6. 2008

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Cvičení

 
© Aleš Krupička 2007–2020