Obesity News
I po létě je potřeba na sobě pracovat

I po létě je potřeba na sobě pracovat

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Období letních dovolených pomalu, ale jistě končí, děti se po prázdninách vrátily do školních škamen, prostě všechno se vrací do starých kolejí. A je to také období, kdy zřejmě budete hodnotit letní snažení nějaké to kilo shodit. Podařilo-li se vám to, upřímně gratuluji a dodávám: v žádném případě neusínejte na vavřínech, dále na sobě pracujte, abyste si „letní“ hmotnost udrželi co nejdéle.

Pokud jste i po létě zůstali na stejné váze, je pro vás současné období ideální k tomu začít s hubnutím. Jinak totiž hrozí, že s podzimem a zimou přijde typický jednoči dvoukilogramový vzestup. A patříte-li do té skupiny lidí, kteří přes léto přibrali, zkuste se zamyslet, než začnete se shazováním, čím to, že většina lidí s udržením či snížením hmotnosti v letních měsících nemá problém, zatímco u vás je tomu právě naopak. Mohu vám trochu pomoci – nejčastější příčinou bývají dovolené all inclusive nebo pravidelné letní grilování. Takže příště pozor!

Stále platí: omezit příjem a zvýšit výdej

Před tím, než začnete s hubnutím, si stanovte reálný cíl a reálný plán, jak ho dosáhnout. Jestli si nevíte rady, jsou tu pro vás odborníci, kteří s vámi prodiskutují možnosti hubnutí na základě vašich představ a podmínek. Nenechte se nalákat na zázračné metody, které pomohou každému. Rozhodně nic nekupujte na první návštěvě. Uvědomte si, že hubnutí je reálné pouze tehdy, podaří-li se dlouhodobě navodit negativní energetickou bilanci, a to pokud možno již od počátku bez jakýchkoli podpůrných prostředků. Na trhu jsou nyní dva typy dostupných léků proti obezitě, přičemž oba jsou výhradně na lékařský předpis. Ostatní volně dostupné preparáty se sice tváří jako léky, ale jejich léčebný účinek nebyl v drtivé většině prokázán klinickými studiemi, a tak jsou registrovány pouze jako doplňky stravy.

Může se to sice zdát jako otřepaná fráze, ale při snižování hmotnosti prostě pořád platí: mírně omezit příjem a lehce zvýšit energetický výdej. A to vás bude, hlavně zpočátku (než si zvyknete), "bolet" především z pohledu časového (ten si prostě musíte najít). A co víc, bude to čím dál horší, protože, pokud budete chtít opravdu uspět, energetický výdej budete neustále zvyšovat. Zato změny v jídelních návycích můžete poměrně rychle začít vnímat jako velmi pozitivní – jednak vám časem přijdou přirozené, ale také se budete cítit celkově lépe.

Obesity-news.cz – stránky plné užitečných informací

Přejeme si, aby vám naše materiály co nejlépe pomáhaly při všem, co je potřeba při hubnutí učinit, a abyste se od nás vždy dozvěděli, jakým směrem se při vašem snažení ubírat. Za tímto účelem jsou zde Obesity NEWS – noviny pro prevenci a léčbu obezity, které máte právě před sebou. Noviny jsou k dispozici v elektronické podobě vždy v den vydání na internetové adrese www.obesity-news.cz.

Co se týká tištěného formátu, všechna kontaktní místa, kde lze noviny zdarma získat, rovněž naleznete na výše uvedené adrese, jsou to nejčastěji lékařské ambulance, obezitologická centra, rekondiční centra VŠTJ MEDICINA PRAHA atd.

Pište si o témata

Velice rádi budeme psát o tématech, která zajímají právě vás. Neváhejte proto a pište nám na e-mailovou adresu: redakce@obesity-news.cz. V dalších číslech se budeme věnovat zajímavým populárním dietám, novinkám ve výzkumu a budeme také informovat o dalších místech, kde je možné získat konkrétní informace, které vám mohou pomoci nejen v nastartování správného jídelního režimu, ale i v dlouhodobém udržení poklesu hmotnosti, což se často ukazuje jako možná ještě složitější než svou hmotnost o nějaký ten kilogram snížit. Pokud však máte za sebou již několik redukčních pokusů nebo je vaše hmotnost velmi vysoká, nebojte se navštívit lékaře, např. v nějakém obezitologickém centru, kde vám jistě poradí o nejvhodnějším postupu a individuálně vám sestaví program. Bližší informace naleznete na stránkách České obezitologické společnosti – www.obesitas.cz. Můžete využít i dalších webových aplikací jako např. www.obezita.cz (kalkulačka jídelníčku) nebo www.zijzdrave.cz.

Hodně sil a trpělivosti přeje
MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.
3. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze

Přečteno:  12109×

Vyšlo:  18. 9. 2008

Diskuze: 0 příspěvků (vstoupit do diskuze)

Poslat článek: e-mailem

Hodnocení:  12345

Článek je v kategoriích: Obezita, Hubnutí

 
© Aleš Krupička 2007–2020