Setkali jsme se s Markem Vašutem na lékařské konferenci České obezitologické společnosti v Plzni. Odpověděl nám na pár otázek a možná vás jeho odpovědi trochu překvapí. Celý článek zde.
Rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy je především v tom, že lék musí deklarovat nejen složení, ale především účinek, který je velmi přísně podroben kontrole příslušných institucí. Teprve poté, co je prokázaný účinek a zhodnoceny vedlejší a nežádoucí účinky, může být schválen pro léčbu. Doplněk stravy deklaruje pouze složení a skutečný, očekávaný efekt nemusí prokazovat. Celý článek zde.
Pojeďte s námi v říjnu na rekondiční pobyt do obce Srby (okr. Kladno), který je určen všem pacientům, kteří mají aktivní přístup k léčbě svého onemocnění. Pod jednou střechou hotelu Astra se uskuteční čtyři pobyty současně! První z nich je zaměřen na léčbu cukrovky 2. typu, druhý je určen pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním, třetí pro pacienty s onkologickým onemocněním a čtvrtý pobyt je víkendové setkání BARI klubu – pacientů před nebo po bariatrické operaci žaludku. Celý článek zde.
Tentokrát se v aktualitách zaměříme na nový projekt pesistezky.cz, připomeneme si blížící se rekondiční pobyt v Itálii, informujeme o bezplatných konzultacích a on-line poradnách pro širokou veřejnost a také o změně názvu Banding klubu na BARI-klub. Celý článek zde.
To je otázka, která zajímá mnoho z nás. Češi patří k národům, které houbami skoro žijí. Některé statistiky uvádějí, že ročně sebereme okolo 30 tisíc tun hub… Záleží na tom, jaký je zrovna rok. Mně tedy nikdo košík nevážil a snažím se lidem v lese vyhýbat. Nicméně houbové pokrmy jsou velmi oblíbené. Ale jak to je s nimi doopravdy – jsou zdravé? Celý článek zde.
V současné době je možné na koutkách získat konzultaci s nutričními terapeuty, event. se přímo zapojit do programu redukce hmotnosti. V současné době jsou funkční koutky v Praze, Litoměřicích, Lounech, Ostravě, Uničově, Moravské Třebové. Podrobný seznam lze nalézt na stránkách www.koutekzdravi.net. Celý článek zde.
Podzimní aktuality se věnují otevření ambulance poruch metabolismu a výživy v Blansku a nové obezitologie MediSpo-JIH. Dále si připomeneme každoroční Světový den diabetu, který připadá na 14. listopadu a s ním související pochody proti diabetu. Celý článek zde.
V dnešních aktualitách vás seznámíme s charitativní akcí PaciMed dobývá Sněžku pro Pavlínku, pozveme zájemce na výzkum redukce hmotnosti a nalákáme vás na výstup na Kleť s českobudějovickým rekondičním centrem. Celý článek zde.
Přesně před rokem jsme v Obesity News poprvé zmínili, že Praha se od 1. ledna 2016 stala Evropským hlavním městem sportu. Tehdy jsme v rozhovoru s radním Wolfem také zveřejnili výzvu Pražanům, aby za rok 2016 zhubli v průměru o jeden kilogram. Titul Evropské hlavní město sportu mezitím již patří městu Marseille a je tedy na čase bilancovat. Stěží bychom teď zvážili všech 1 210 000 obyvatel Prahy, i když by to mohlo být docela zajímavé vzhledem k sportovně mimořádně aktivnímu roku, který má Praha za sebou. V prosinci 2016 jsme ale zvážili, přesněji změřili na přístroji InBody, zaměstnance Magistrátu hlavního města Prahy, kteří se zapojili do 3měsíčního programu redukce hmotnosti s VŠTJ Medicina Praha v rámci projektu Návrat ke sportu a pohybové aktivitě. Do programu se přihlásilo 25 zaměstnanců a 20 z nich stihlo program dokončit do konce roku 2016. Ti, co začali trochu později, dokončují program v průběhu ledna 2017. Celý článek zde.
Venku je teď pohádková zima a tak je nejvyšší čas popřemýšlet, kam se jet v létě ohřát. Co třeba s námi? Jako již po 2 roky se opět vydáme na rekondičně-relaxační pobyt do Itálie k moři. Tentokrát nás čeká poznávání riviéry Lignano na severu Itálie s ubytováním v hotelu*** a polopenzí. Celý článek zde.
V posledních aktualitách roku 2016 se dozvíme o plánech rekondičních center Salmovská a České Budějovice pro nejbližší i vzdálenější budoucnost. Celý článek zde.
Málokdo má možnost zaskočit na zahrádku nebo do sadu pro mrkev, papriku, jablka či švestky, kdykoliv na ně dostane chuť. Běžnější variantou jsou nákupy v předstihu, ve větším množství a následné skladování jídla v chladničce. Jenže čerstvé ovoce a zelenina občas po pár dnech v chladničce začne ztrácet svěžest, cenné vitamíny a minerální látky a vypadá opravdu nevábně. Co si počít, když potraviny v chladničce podléhají zkáze dřív, než je stačíte zkonzumovat, takže neskončí na talíři ale v popelnici? Nejvyšší čas pořídit si novou chladničku gorenje vybavenou systémem NoFrost Plus! Celý článek zde.
Praha je v letošním roce Evropským hlavním městem sportu. Zařadila se k předním evropským metropolím, jako jsou Madrid, Dublin nebo Stockholm s cílem zapojit do sportu a pohybových aktivit co nejvíce obyvatel hlavního města. VŠTJ Medicina Praha se v rámci titulu aktivně zapojuje a svými projekty Pražanům připomíná, jak důležitou roli má pohyb pro naše zdraví. Celý článek zde.
V podzimních aktualitách vám představíme redukční programy, pozveme vás na dny otevřených dveří, na rekondičně-edukační pobyt v Srbech a na sobotní cvičení dětmi a dozvíte se mnoho dalšího z aktivit VŠTJ Medicina Praha. Celý článek zde.
A je tu léto, čas prázdnin, dovolených, sluníčka, koupání, setkávání s přáteli. Nastává čas odpočinku a relaxace, kdy se můžeme zklidnit, věnovat se sobě a svým blízkým a aspoň na chvíli zapomenout na každodenní shon a plnění termínů v práci. Celý článek zde.
Nikdo z nás není sám, s každým bydlí v jeho trávícím systému úctyhodné množství bakterií, kvasinek, plísní, virů a parazitů. Je jich tam téměř dva kilogramy, co do počtu 10¹⁴, což je desetkrát tolik, než máme v těle buněk. Žijí s námi od pravěku, a proto se jim také říká „staří přátelé“. Jsou tam jak „hodné“ bakterie, tak ty, které mohou způsobit pěkný malér a všechny tam vegetují v jakémsi ozbrojeném příměří. Všem dohromady říkáme STŘEVNÍ MIKROBIOM. Celý článek zde.
V aktualitách vás informujeme o letním provozu v rekondičních centrech Salmovská a Medipont České Budějovice a přiblížíme vám aktivizační program Jihočeští senioři šlapou do Ria. Celý článek zde.
Letošní rok je ve znamení velké změny! Spustili jsme odborný web Obezita.cz. Tištěné Obesity NEWS najdete i nadále v ordinacích lékařů, tak jak jste zvyklí, a to nově jako čtvrtletník. Celý článek zde.
V aktualitách vás pozveme na dovolenou do Itálie a na cvičení s dětmi, které se pravidelné koná v tělocvičně a na hřišti pražského Gymnázia Na Vítězné pláni. Celý článek zde.
Advent a čas sváteční, to nejsou jen dny plné shonu, nebo alespoň neměly být. Je velmi příjemné zastavit se a posedět s přáteli v příjemném prostředí nekuřácké restaurace. Třeba takové, kterou vede a spoluvlastní Martin Slezák, kuchař roku 2000, nositel zlaté medaile Expogast Luxemburg 1996, zlaté medaile Expo 2000 Stuttgart a 5 stříbrných medailí z 5 kuchařských olympiád. Do roku 2012 byl manažerem juniorského národního týmu Asociace kuchařů a cukrářů ČR. Měla jsem příležitost jej několikrát pozorovat při práci, která je jeho velkým koníčkem již po mnoho let. Jeho úcta k surovinám a kreativnost tvorby jídel je pozoruhodná. Proto jsem mu položila několik otázek. Celý článek zde.
Ač tvrdíme, že by pro nás Vánoce nemusely být, tak téměř celý prosinec strávíme jejich přípravami. Jediným cílem (a noční můrou) je snaha, aby bylo hodně dárků pod stromečkem, aby bylo napečeno alespoň sedmero druhů cukroví a aby měla celá rodina, všichni hosté a veškeré příbuzenstvo o svátcích „co jíst“. Uklizený byt a dům je přece „základní podmínkou“ spokojených Vánoc. Celý článek zde.
Světový den diabetu si každoročně připomínáme 14. listopadu. U této příležitosti iniciuje nadace World Diabetes Foundation za podpory společnosti Novo Nordisk po celém světě i u nás mnoho osvětových akcí spojených s tzv. Pochody proti diabetu. Cílem těchto aktivit je obrátit pozornost veřejnosti na problematiku diabetu. Celý článek zde.
Vánoce jsou spojeny s mnoha mýty a zvyklostmi. Některé jsou symbolické a nedokázali bychom si bez nich Vánoce představit. Je ale určitě rozumné zamyslet se nad tím, jestli nám některé zvyky Vánoc spíše neškodí. Celý článek zde.
Vánoce vždy byly svátky klidu, míru, hezkých vztahů a setkávání s blízkými, tak si pojďme pořádně užít bez úzkosti z přejídání, zhoršení zdravotního stravu z jednostranného přetížení při úklidu či vinění okolí ze své samoty. Celý článek zde.
„Komu se nelení, tomu se zelení“ říká tradiční přísloví, které určitě platí i pro aktivní trávení předvánočního a vánočního času, jenž právě k lenošení svádí. Byla by ale škoda pozbýt pracně získanou fyzickou kondici, na které jsme začali pilně pracovat, jen co skončilo parné léto, a pod tíhou novoročních předsevzetí jí zase budovat od nuly. Celý článek zde.
Vánoční cukroví je tradice. Historikové vánočního pečení se shodují, že současná podoba pečení, stejně jako ozdobeného stromečku sahá k roku 1800. Původ je však daleko starší, spadá až do dávné pohanské minulosti. Celý článek zde.
Mgr. Martina Dyrcová, Aneta Hásková, Bc. Andrea Trajková
A máme tu poslední letošní aktuality. Zavzpomínáme v nich na podzimní edukačně-rekondiční pobyt v Srbech u Kladna, uvedeme vánoční otevírací dobu v RC Salmovská a RC České Budějovice, pozveme vás na sobotní mikulášské cvičení s dětmi a skupinový redukční kurz v Českých Budějovicích. Celý článek zde.
Bc. Andrea Trajková, Mgr. Martina Dyrcová, Aneta Hásková
Listopadová novinky přinášejí hned tři pozvánky. První je na den otevřených dveří v Českých Budějovicích, druhá na mikulášské cvičení s dětmi a třetí na individuální tříměsíční redukční kurz. Celý článek zde.
Ve VŠTJ Medicina Praha jsme zakončili prázdniny rekondičně–relaxačním pobytem v Itálii, a to od 4. do 13. září. K moři se vydalo celkem 29 lidí, včetně instruktorek, nutričních terapeutek a lékaře MUDr. Martina Matoulka, Ph.D. Celý článek zde.
Mgr. Martina Dyrcová, Bc. Andrea Trajková
Na závěr vydání tradiční aktuality. V těch dnešních vás pozveme na podzimní edukačně rekondiční pobyt, seznámíme vás s několika zajímavými akcemi v RC MEDIPONT v Českých Budějovicích a připomeneme termíny podzimních procházek nordic walking po Praze. Celý článek zde.
Tak a je po dovolené. Léto pomalu končí. Předsevzetí, která jsme si dávali na jaře, kdy jsme „hubli“ do plavek, již dávno neplatí. Na počátku podzimu jsme zase o něco prostorově výraznější a možná nám hrozí i přesun do vyšší hmotnostní kategorie. Celý článek zde.
Do lesů nevyrážejí pouze houbaři s cílem nasbírat košík hub na smaženici, ale také vědci. O mykologii i houbaření jsme si povídali s přední českou mykoložkou, RNDr. Janou Lepšovou, CSc. Celý článek zde.
Jako každý správný Čech také vy plánujete výlet na houby. Lesy už voní a houby čekají. Už víte kam a kdy. Zbývá jen vymyslet, co s sebou na svačinu? Pojďme se společně podívat, co se na svačiny hodí a zda je vždy svačina vůbec nutná. Celý článek zde.
Mgr. Aneta Sadílková, Aneta Hásková, Bc. Andrea Trajková
První podzimní aktuality se věnují Cvičení s dětmi v Praze, skupinovým rekondičním kurzům v RC Salmovská, procházkám Nordic Walking a změnám v RC České Budějovice. Celý článek zde.
Aktivním účastníkem letošního obezitologického kongresu, který se konal uprostřed května v Praze, byl i prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., přednosta III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. O tom, co kongres přinesl, se profesor Svačina podělil se čtenáři Obesity News. Celý článek zde.
Bc. Daniela Hillayová, Bc. Andrea Trajková
V červnových aktualitách vás budeme lákat na předprázdninové vycházky nordic walking, připomeneme si nadcházející podzimní pobyt v Srbech u Kladna, povíme si o tříměsíčních kurzech v RC Medipont a na závěr vás pozveme do červnového stanu v rámci Rok prevence Všeobecné fakultní nemocnice. Celý článek zde.
Májové aktuality nás seznamují se zahájením činnosti Koutků zdravého životního stylu v lékárnách, ohlížejí se za dnem otevřených dveří v Českých Budějovicích a zvou vás k výšlapu na Kleť. Celý článek zde.
Ve spolupráci s eVito.cznabízíme individuální 3–6měsíční program. Jedná se o dva na sebe navazující tříměsíční programy se zapůjčením krokoměru eVito, monitorováním a online konzultací jídelníčku v systému eVito. Celý článek zde.
Už ve škole jsme se učili, že existují geny, v nichž jsou v podobě tzv. deoxyribonukleové kyseliny (DNA) „zakódovány“ tělesné i duševní znaky. Pak se přidalo i genetické testování, jehož výsledky mohou předpovědět, jakou chorobou můžeme za „vhodných podmínek“ onemocnět. Celý článek zde.
Bc. Daniela Hillayová, Bc. Petra Štroblová, Aneta Hásková
Aprílové aktuality se zaměří na výlet s dětmi do Dobříše, představí nové rekondiční centrum v Ostrově nad Ohří a pozvou na jarní nordic-walking. Celý článek zde.
Zpravidla ji vnímáme jako signál, že s naším tělem není něco v pořádku. Existuje však choroba zvaná chronická bolest, kdy se ani tím nejpečlivějším vyšetřením neprokáže žádné onemocnění, či poškození jakékoli části organizmu. Celý článek zde.
Časopis Nature uveřejnil výsledky pozorování, podle něhož konzumace umělých sladidel vede ke změně složení mikrobiální flory lidského střeva (tzv. mikrobionty), což se projeví hmotnostním přírůstkem a změnami metabolismu glukózy. I když vědci tvrdí, že může jít o problém typu – Co bylo dříve: vejce, nebo slepice? Dieta ovlivní střevní flóru, nebo změna střevní flóry hmotnost? Celý článek zde.
Bc. Daniela Hillayová, Aneta Hásková, Bc. Andrea Trajková
V únorových aktualitách se seznámíte s edukačně-rekondičním pobytem pro diabetiky a kardiaky, pozveme vás na cvičení s dětmi, individuální tříměsíční redukční kurz a další běh skupinového redukčního programu v Českých Budějovicích. Celý článek zde.
Pády po namrzlých zledovatělých chodnících končí sice velmi nepříjemnými zraněními, třeba zlomeninami, nebo „pouze“ podvrtnutím kloubu, ale daleko nebezpečnější mohou být další zimní rizika. Celý článek zde.
V lednových aktualitách se dozvíte informace o jarních pobytech, víkendovém setkání banding klubu, sobotním odpoledni v MediPontu a také nový rozvrh skupinových lekcí v Gymnáziu Na Vítězné pláni. Celý článek zde.
Telemedicína, to nejsou jen dálkové přenosy složitých operací a zprostředkování odborných konzilií napříč kontinenty, ale telemedicína se stává součástí každodenní praxe. Umožňuje lékařům sledovat důležité parametry na dálku, aniž by pacient vkročil do ordinace. Stačí mít „účet“ a monitorovací zařízení, která posílají do systému data. V čele společnosti, která vyvíjí systémy eVito na sledování parametrů, především krevního tlaku, výše glykémie, hmotnosti, počtu kroků a jiné tělesné aktivity, ale také složení jídelníčku, stojí Ing. Filip Linhart. Celý článek zde.
Dnešní aktuality přinášejí novinky z RC České Budějovice, informace o rozšíření provozní doby, sobotním cvičení s dětmi a konzultacích s nutriční terapeutkou na gymnáziu Na Vítězné pláni v Praze. Celý článek zde.
V měsíci září opět startuje v rekondičním centru VŠTJ Medicína Praha, o. s. KardioFit. Program je zcela zdarma pro pojištěnce VZP s kardiovaskulárním onemocněním nebo vysokým kardiovaskulárním rizikem. Celý článek zde.
V dnešních aktualitách si přečtěte o charitativní akci Na Sněžku pro Péťu, představíme vám podzimní edukačně rekondiční pobyt v Srbech a seznámíme vás s akcí Tesco ve Žlutých lázních v Praze. Celý článek zde.
Pylová sezóna v našich krajích začala sice již dávno, první jívy rozkvetly již v únoru, nyní dominují pyly olše, lísky, vrby jívy, topolu a břízy. Brzy se k nim přidají traviny. Až v listopadu čas pylů skončí. Jak však souvisí alergie s obezitou? Celý článek zde.
Díky podpoře a vstřícnosti vedení společnosti Alliance Healthcare se letos dostávají Obesity NEWS ke klientům Alphega lékáren po celé České republice. Češi nejsou právě nejštíhlejším národem, a proto jsou rady a informace skutečných odborníků přínosem pro zdraví jednotlivců, ale i celého českého národa. Na pohnutky, které stály za touto letošní novinkou, jsme se zeptali ředitele společnosti Alliance Healthcare, hlavního partnera virtuálního řetězce Alphega lékáren, Jana Rohrbachera. Celý článek zde.
Doc. MUDr. Věra Adámková, CSc.
„Nejlepší prevencí je nekouřit“, „kouření škodí“, „přestaňte kouřit“ – podobnými doporučeními a hesly jsou protkány knihy nejen odborné, ale i populárně naučné. Celý článek zde.
Stalo se hitem svádět obezitu na potravinovou alergii. Neexistuje jediný důkaz, že alergie na jakoukoli potravinu vyvolává hmotnostní přírůstek, spíše naopak. Celý článek zde.
Bc. Daniela Hillayová, DiS. Hana Šmidtová
A je za námi… První letošní edukačně rekondiční pobyt, kterým jsme v Srbech přivítali jaro, je minulostí. Pod střechou hotelu Astra se od 20. do 23. 3. sešlo celkem 33 diabetiků, z toho 7 pacientů s diabetem 1. typu pod vedením MUDr. Jana Šoupala, dále 6 pacientů s onemocněním srdce pod odborným dohledem MUDr. Vladimíra Tuky, Ph.D., a 18 pacientů po bariatrickém výkonu, které měl na starosti MUDr. Martin Matoulek, Ph.D. Nikomu z nich nechyběla dobrá nálada a úsměv na tváři. Celý článek zde.
Doc. MUDr. Věra Adámková, CSc.
Životní styl si neseme od dětství do dalšího života a nutno říci, že zvyk bývá někdy skutečná železná košile, zejména pokud jde o naše nešvary. Celý článek zde.
Pokud jste se ještě nerozhodli s námi vyjet na prodloužený víkend do Srb (okr. Kladno), máte poslední možnost! Už je volných pouze pár míst. Přijeďte si po zimě rozhýbat ztuhlá těla, nabrat energii a získat nové informace o svém onemocnění. Celý článek zde.
V sobotu 8. 2. 2014 se v Charvátově sále 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze konal odborný seminář na téma Obezitologie nejen pro praktické lékaře a diabetology, který si přišlo vyslechnout přes 40 účastníků jak z řad lékařů, tak i nelékařské odborné veřejnosti. Celý článek zde.
Doc. MUDr. Věra Adámková, CSc., PhDr. Eva Pávková
Kouření patří k nejpreventabilnějším rizikovým faktorům různých onemocnění. Je jedním z hlavních rizikových faktorů onemocnění kardiovaskulárního systému a onkologických (nejen plicních) onemocnění, zhoršuje kvalitu kůže, potencuje rozvoj osteoporózy, zhoršuje reologické vlastnosti krve a vyvolává celou řadu dalších komplikací. Celý článek zde.
Po ukončení semináře zodpověděl několik otázek profesor dr. Hugo Saner, který je původní profesí kardiolog a následně se specializoval na kardiovaskulární rehabilitaci. Celý článek zde.
V loňském roce proběhla od 18. listopadu do 16. prosince ve všech rekondičních centrech VŠTJ MEDICINA Praha vánoční soutěž o hodnotné a zajímavé ceny. Jak bylo možné vyhrát? Stačilo, aby si náš člen zakoupil permanentku v jakékoli hodnotě, oproti které obdržel slosovatelný kupón, a pak už stačilo mít jen trochu štěstí. Celý článek zde.
Máme za sebou první tři týdny roku 2014. Většina lidí, kteří chtěli začít po Novém roce hubnout, již porušila režim a naříká, že to letos s předsevzetím zase nevyšlo. Nevadí, vždyť na změnu je čas vždy a začít je třeba v okamžiku, kdy se na ni cítíme, a ne když je nějaké významné datum. Celý článek zde.
Doc. MUDr. Věra Adámková, CSc.
Každý z nás má nějakou slabůstku. Někdo si nemůže odříci poležení, někdo si dopřává více jídla, než by bylo optimální, a bohužel zhruba 30 % dospělých a 28 % dospívajících ve věku 15–19 let kouří. Přes všechny edukace, přes jasně podložené alarmující skutečnosti o škodlivosti kouření pro lidský organismus zůstává procento kuřáků stále takto vysoké. Celý článek zde.
Stejně tak jako v roce 2013 pokračujeme i letos v organizaci sportovních aktivit pro děti s nadváhou, obezitou či diabetem. Vítány jsou i děti, které se jen chtějí pořádně rozhýbat. Díky partnerům, jako jsou Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, Česká pojišťovna, a.s., a mnozí další, byly pořízeny nové pomůcky na cvičení. Během dne je k dispozici dostatek ovoce i zeleniny na doplnění potřebné energie pro další pohyb. Celý článek zde.
Tým VŠTJ MEDICINA Praha, o.s., od loňského roku řeší projekt podpořený z Fondu partnerství v rámci Programu švýcarsko‑české spolupráce: Přenos know‑how správné klinické praxe kardiovaskulární rehabilitace. Dalšími partnery projektu jsou VFN v Praze, 1. LF UK v Praze, Česká komora fitness a VZP ČR. Celý článek zde.
MVDr. Eva Mičudová, MVDr. Judita Szakáčová
V minulých dílech našeho seriálu o obézních domácích miláčcích jsme si vysvětlili, že i oni mohou trpět obezitou a chorobami s ní spojenými. Nejdůležitější je aktivní přístup majitele ke zdraví čtyřnohého kamaráda a včasná návštěva veterinární ordinace. A hlavně – nepřikrmování pochoutkami „od stolu“ a pamlsky! Naopak procházka prospěje jak pejskovi, tak páníčkovi. Jak vybrat optimální stravu pro kočky a psy s problémy s hmotností, poradí veterinární odbornice z ordinace PET HELP Barrandov. Celý článek zde.
Skutečné snížení hmotnosti považují mnozí za science fiction stejně jako například sestrojení perpetuum mobile. Většina lidí má totiž pocit, že ačkoli se při pohybové aktivitě zapotí a spotřebuje jistě velké množství energie, na těle to vidět není. Připadají si tak jako perpetuum mobile, které ačkoli se hýbe, nespotřebovává žádnou energii. Celý článek zde.
MVDr. Judita Szakáčová, MVDr. Eva Mičudová
V minulých dílech našeho seriálu o obézních domácích miláčcích jsme si vysvětlili, že i u zvířat je zmnožení tuku chorobou stejně jako u lidí. A zrovna tak jako u jejich majitelů, i u nich může být obezita spojena s dalšími nemocemi, například srdce, ledvin, pohybového ústrojí apod. Přestože může mít obezita u zvířat více příčin, tou nejčastější je překrmování a nedostatek pohybu – stejně jako u jejich dvounohých kamarádů. Ale co s tím? Poradí nám veterinární odbornice z ordinace PET HELP Barrandov. Celý článek zde.
V rámci projektu „Žij zdravě“ byl proveden společností STEM/Mark, a.s., další výzkum o výskytu obezity a přidružených onemocnění v populaci České republiky. Protože to byl již v pořadí pátý výzkum od roku 2000, lze velmi dobře pozorovat změny. Celkem bylo v rámci výzkumu vyhodnoceno více než 2 000 osob. Celý článek zde.
V minulém čísle Obesity NEWS veterinární odbornice PET HELP Barrandov upozornily na to, že i domácí zvířátka mohou mít problémy s obezitou, která s sebou i u nich nese závažné zdravotní důsledky. Jaké jsou příčiny obezity u zvířat a jak je poznat? Celý článek zde.
MVDr. Eva Mičudová, MVDr. Judita Szakáčová
Traduje se, že se pes a jeho pán sobě podobají. Možná to vyplývá z podvědomého výběru při pořizování konkrétního plemena psa nebo druhu domácího živočicha, ale částečně je podoba ovlivněna i životním stylem, který spolu páníček a mazlíček vedou. Pak mohou být společné i důsledky – sklon k nadváze či dokonce vážná obezita. V malém seriálu přiblížíme milovníkům domácích zvířat, proč je obezita nebezpečná, jak zlepšit stravovací i pohybové návyky (nejen) našich mazlíčků a čím zlepšit kvalitu života i našich věrných zvířecích přátel. Průvodkyněmi nám bude tým veterinářek z veterinární ordinace PET HELP. Celý článek zde.
Obesity NEWS jsou k dispozici i v lékárnách, tedy tam, kde lidé hledají pomoc se zdravotními problémy. Kde jinde než u profesionálů by měli dostat pravdivé rady. Distribuci do vybraných lékáren zajišťuje společnost PHARMOS, a.s., jejíž významný představitel, Mgr. Karel Šlégr, ředitel pro marketing a prodej, nám poskytl rozhovor. Celý článek zde.
MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Jan Moskalyk, Mgr. Aneta Sadílková
Všichni bychom chtěli vědět, zda plánovaný redukční režim bude úspěšný a kolik asi můžeme zhubnout po nějakém režimu. V rámci projektu „Žij zdravě“ byla vytvořena první verze aplikace – Prediktor hmotnosti, který vám může pomoci odhadnout účinek redukční diety. Celý článek zde.
Jak je již tradicí, v rekondičních centrech VŠTJ Medicina Praha proběhla Vánoční soutěž, při které měli účastníci možnost vyhrát velice zajímavé ceny. Stačilo si pouze zakoupit permanentku, oproti které dostali členové soutěžní kupony. Seznamy výherců naleznete ve svých centrech, kde máte možnost si výhry vyzvednout. Tímto bychom rádi poděkovali všem partnerům soutěže, a to společnostem Mafra, a.s., Zepter International, s.r.o., Karlovarská Korunní, s.r.o., a Pharma Avalanche, s.r.o., za věnování krásných cen a popřáli všem úspěšný rok 2013.
VŠTJ MEDICINA Praha pořádá rekvalifikační kurz „Instruktor pohybových aktivit“ se zaměřením na pohyb osob s civilizačním onemocněním, např. s diabetem, obezitou, hypertenzí, osteoporózou a dalšími. Celý článek zde.
Nemusíte tomu věřit, ale k prvnímu prosincovému vzestupu hmotnosti dochází často několik dnů po Mikuláši. V mnoha rodinách to totiž vypadá, jako by Mikuláš přinesl zásobu jídla hned na několik týdnů. Často se pak na konzumaci takového množství jídla podílí celá rodina. To většinou neznamená nic jiného, nežli nárůst energetického příjmu v řádech tisíců kilojoulů. A první předvánoční vzestup hmotnosti je na světě! Celý článek zde.
Z posledního výzkumu VZP a STEM/MARK vyplynulo, že stav obezity a nadváhy je v České republice dlouhodobě neudržitelný. S nadváhou se potýká neuvěřitelných 34 %, s obezitou pak 21 % dospělé české populace. A obezita a nadváha se ve zvýšené míře nevyhýbá ani dětem. Celý článek zde.
MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Mgr. Jaroslav Koreš
Je to až neuvěřitelné, ale mozková činnost může spotřebovat až 20 % energetické spotřeby organismu. A to přitom u průměrného člověka zastupuje pouze asi 2 % hmotnosti těla. Celý článek zde.
Bioimpedanční metody slouží pro měření tělesného složení. Tělem prochází slabé, nepostřehnutelné a bezpečné elektrické proudění o velmi nízké intenzitě. Princip měření je založen na tom, že elektrický proud prochází snadněji tekutinou v našich svalech než tukem a vykazuje tak určitý elektrický odpor. Celý článek zde.
MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Mgr. Jaroslav Koreš
S příchodem zimního období, kdy se dny krátí a vlivem nepříznivého počasí ubývá možností k venkovním pohybovým aktivitám, začíná být opět aktuální téma ukládání přebytečné energie v lidském organismu. Pojďme se blíže podívat na tento mechanismus a také na to, jak s ním účinně bojovat. Celý článek zde.
V nově zrekonstruované tělocvičně Gymnázia Na Vítězné pláni pokračují skupinová cvičení, a to již od 17. září. Vybrat si zde můžete z nabídky pomalých i rychlých forem cvičení. Lekce jsou převážně přizpůsobeny osobám s nadváhou. Celý článek zde.
Redakce, Bc. Jitka Laštovičková
říká v našem rozhovoru Jitka Franzová, training manažer ve společnosti Zepter International. Celý článek zde.
Jsou to už téměř dva roky, kdy byla pozastavena distribuce sibutraminu, jako jednoho ze dvou moderních léků na obezitu. V současné době tak na trhu zůstává pouze orlistat, jenž zabraňuje ve střebávání tuku ve střevech zablokováním enzymu střevní lipáza. Orlistat lze získat jak na předpis (Xenical), tak si ho také koupit ve volném prodeji (Alli, Orlistat TEVA apod.), ovšem tento má poloviční dávku účinné látky. Celý článek zde.
Z posledního výzkumu VZP a STEM/MARK vyplynulo, že stav obezity a nadváhy je v České republice dlouhodobě neudržitelný. S nadváhou se potýká neuvěřitelných 34 %, s obezitou 21 % dospělé české populace. Obezita a nadváha se ve zvýšené míře nevyhýbá ani dětem. Celý článek zde.
MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Mgr. Jaroslav Koreš
Sluneční energii se snaží využít fotovoltaické panely, jejichž účinnost je ale poměrně malá. Pohybuje se mezi 10 a 20 %. Z každého m2 dokážeme získat zhruba 200 J, což znamená, že na ohřátí vody v rychlovarné konvici bychom potřebovali alespoň 10 m2 a stálý sluneční svit. Za rok dopadá na 1 m2 průměrně 1 MWh energie, ze které lze vyrobit cca 150 kWh, tedy elektřinu za zhruba 600 Kč. Mnohem efektivnější (a levnější) je využití Slunce k přímému ohřevu vody. Celý článek zde.
52 % české populace má nadměrnou hmotnost. Není tedy divu, že se stále větším problémem stává také dětská obezita. Není výjimkou, že již šestileté obézní děti mají vysokou hladinu tuků a cholesterolu v krvi, trápí je vysoký tlak a mají zvýšenou hladinu krevního cukru. Celý článek zde.
MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Mgr. Jaroslav Koreš
Představme si lidské tělo jako jakýkoliv stroj – ve formě potravy mu dodáváme palivo a ono ho přemění na energii pro vykonávání práce, využije ho k vlastnímu provozu a část uvolní ve formě tepla. Zřejmé je, že tělo nemůže dlouhodobě vydávat více energie, než mu dodáváme, jinak by se jednalo o perpetuum mobile. Celý článek zde.
MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Mgr. Jaroslav Koreš
Dieta, dieta a zase ta dieta! To je neustálý evergreen… alespoň v lifestylových časopisech. Proč však u někoho redukční dieta funguje od prvních okamžiků a k tomu, aby snížil hmotnost o potřebné kilogramy, mu stačí jen pár dnů či týdnů a někdo se (opravdu) snaží celé týdny a měsíce a úbytky v kilogramech se dají spočítat na prstech jedné ruky. Celý článek zde.
Když se řekne slovo podvýživa, zřejmě každý si představí vyhublé modelky či pacientky trpící mentální anorexií nebo v krajním případě oběti hladomoru. Tuší ale někdo, že se podvýživa týká i obézních pacientů? Celý článek zde.
MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Mgr. Jaroslav Koreš
Vážení a milí čtenáři, připravujeme pro vás seriál, v němž se vám prostřednictvím základních znalostí fyziky pokusíme objasnit vybrané jevy, které ovlivňují jak dění v přírodě, tak našich životů. Jedním z nich jsou např. Newtonovy zákony, ustanovené na základě praktických pozorování, včetně jeho zřejmě nejznámější teorie o gravitaci, která říká, že „jablko nepadá daleko od stromu“, resp. že padá na zem. Celý článek zde.
Během listopadu a prosince probíhala v našich rekondičních centrech Vánoční soutěž. V jejím rámci měl každý člen možnost získat oproti zakoupené permanentce soutěžní kupony. Jejich slosování proběhlo 23 prosince. Seznam výherců naleznete ve svém rekondičním centru. Celý článek zde.
Mezi základní vánoční tradice patří pečení vánočního cukroví a vánočky. To ale v minulosti bylo relativně hodně finančně náročné, proto si ne každá rodina mohla dovolit péci velké množství. Mezi hlavní ingredience cukroví patřily (stejně jako dnes) mouka, cukr, máslo a vejce, přičemž poslední dvě jmenované patřily k těm nejdražším. Celý článek zde.
Zná to 95 % z nás. Když jsme ve stresu, nervózní a necítíme se dobře, zklidnění, resp. uspokojení hledáme v dobrém jídle a pití. To je totiž nejrychlejší a nejpříjemnější způsob jak zmírnit stresovou reakci. Celý článek zde.
K podzimu patří sběr kaštanů, barevné listí, pouštění draků i výstava Zahrada Čech (která se koná každoročně v mých rodných Litoměřicích), což jsou aktivity veskrze pozitivní. Podzimní čas ale také u mnohých lidí vyvolává pocit špatné nálady, ztrátu energie, splín. Mezi lidmi se ujal název podzimní deprese. Ale pozor, je nutné rozlišovat mezi depresí jako psychopatologickým stavem a onou „depkou“, jak ji cítí většina z nás. Celý článek zde.
Ve dnech 14.–18. září se konal rekondiční pobyt v krásném prostředí Šumavy, v obci Kubova Huť. Účastnilo se ho na 20 klientů rekondičních center VŠTJ MEDICINA z Mladé Boleslavi, Tachova a Prahy. Pestrý pohybový program měly na starosti instruktorky Jana Šebková, Gabriela Jiříková a Lucie Životská. Celý článek zde.
Možná vás překvapí, že nejčastější zdravotní potíže na cestách do zahraničí bývají průjmová onemocnění. Ta se nejvíce vyskytují v zemích tropů a subtropů, Karibiku, jižní Evropě, Izraeli, Japonsku a Jižní Americe. Určitě není třeba příliš pochybovat o tom, že tzv. cestovatelský průjem dokáže velmi znepříjemnit jakýkoliv pobyt. Těmto komplikacím lze však předcházet, a to zejména včasným informováním se o situaci v dané lokalitě. Celý článek zde.
Slunce je nezbytnou součástí života na zemi. Přes složitý proces fotosyntézy rostlin se podílí na tvorbě kyslíku a dodává zemi potřebné světlo a teplo. Slunce má však i své negativní stránky, jednou z nich je vysílání nebezpečného ultrafialového (UV) záření. To nevidíme ani necítíme, ale může nám vážně poškodit zdraví. Celý článek zde.
S trávicími problémy se každý z nás alespoň jednou v životě setkal. Ve většině případů se projevují jako nepříjemný pocit v horní části dutiny břišní, nadýmání, snížená chuť k jídlu, pálení žáhy nebo pocit tíhy. Zmiňované příznaky lze souhrnně označit jako dyspepsie, jejíž projevy mohou být důležitým signálem k odhalení onemocnění trávicího ústrojí. Proto při přetrvávajících potížích vždy navštivte svého ošetřujícího lékaře. Pomůžete tak odkrytí důležitých symptomů onemocnění. Celý článek zde.
Žít zdravě nemusí hned znamenat, že se staneme asketou, který se bude při každém pohledu na sklenku vína nebo hamburgera odvracet. Na druhou stranu existuje celá řada faktorů, které by zastánce zdravého životního stylu měl ze svého života vyřadit. Jak tedy najít správný kompromis v otázkách životosprávy, tj. takový, z kterého bude mít náš organismus prospěch? Celý článek zde.
Právě v rukou držíte speciální vydání Obesity NEWS věnované projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR s názvem Žij zdravě, který běží již od roku 2007 a je zaměřen na prevenci i léčbu nadváhy a obezity. Celý článek zde.
Internetové stránky www.ZijZdrave.cz obsahují mnoho užitečných rad týkajících se motta projektu, tj. „Lépe jíst + zdravě se hýbat = zdravě žít“. Naleznete zde doporučení lékařů, recepty na zdravé pokrmy či tabulky energetických hodnot potravin. Inspirovat se můžete přehledem sportovních aktivit s uvedeným množstvím energie, kterou jejich hodinovým provozováním vydáte. Celý článek zde.
Komunikace s pacienty s nadváhou či obezitou bývá pro lékaře někdy velkým problémem. Příčin je celá řada – praktický lékař nemá vždy prostor ani kapacitu s pacientem diskutovat nebo pacient nechce komunikovat a v některých případech se setkáváme i s nedůvěrou lékařů vůči pacientům. Přitom před námi často sedí lidé, kteří toho o dietách, potravinách či vzestupech i pádech kilogramů mohou říci dost a dost. Celý článek zde.
Hned na prahu nového roku, tj. od ledna, nabízí VŠTJ MEDICINA PRAHA v rámci svých rekondičních center možnost zapojit se do redukčních programů. Můžete využít jak skupinových kurzů (12–15 osob), tak začít cvičit individuálně. Celý článek zde.
Podzimní „zkracování“ dne a celkově ponurejší nálada, která v těchto měsících čím dál více opanovává venkovní prostory, může mnohé z nás čas od času uvrhnout do psychické nepohody, zvláště pak ty, kteří již nějakou psychickou poruchou trpí. K tomu všemu přispívá i změna letního času na zimní, tj. posun času o jednu hodinu dozadu, která proběhne poslední říjnovou neděli, a to 31. 10. Celý článek zde.
Velké slavné medicínské objevy byly velmi často zpočátku zpochybňovány. Mezi ně patří i objev Helicobactera pylori neboli bakterie, která způsobuje vředy žaludku. Celý článek zde.
Plísně – mikroskopické vláknité příbuzné hub – patří k nejrozšířenějším životním formám na zemi (a v jejím nejbližším okolí). Díky své až neuvěřitelné schopnosti výtrusu přežívají i v těch nejtvrdších podmínkách. Nejznámější je bezesporu plíseň produkující antibiotikum penicilin, objevená sirem Alexandrem Flemingem v roce 1928. V medicíně je penicilin využíván od čtyřicátých let. Vlivu penicilinu, ale i ostatních plísní na život člověka jsou věnovány následující řádky. Celý článek zde.
říká prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., v našem rozhovoru nejen o náročnosti léčby cukrovky pro pacienty, ale také o současném stavu i výhledech léčby cukrovky na prahu 21. století. Celý článek zde.
Hubnoucí reality show patří jistě mezi hlavní fenomén poslední „mediální“ doby. V časopisech, novinách a hlavně v televizi se za pozornosti milionů diváků pokouší zhubnout „vyvolení“ jedinci. Pro někoho je hlavní motivací účasti v takovém pořadu moment dotknutí se slávy, pro jiného zase poslední možnost, jak začít hubnout. Celý článek zde.
Vzhledem k velkému zájmu o účast na víkendových a týdenních rekondičně-redukčních pobytech jsme pro vás připravili nové termíny pro rok 2010. Celý článek zde.
Co máte nejraději? Cappuccino, espresso nebo obyčejného turka? Ať už pijete jakoukoli kávu, patříte mezi 80 % lidí na celém světě, kteří si nedokážou představit ani den bez šálku (či spíše šálků) kávy. Pojďme se tedy blíže podívat na tento celosvětový fenomén opředený mnoha mýty a také nápoj, který je z historického i čistě medicínského hlediska docela zajímavý. Celý článek zde.
Obezita se stává jedním z nejzávažnějších společenských problémů na celém světě. Podle výsledků výzkumu z roku 2008 provedeného ve spolupráci VZP ČR a 3. interní kliniky 1. LF UK jí v České republice trpí 22 % dospělé populace a 34 % Čechů má nadváhu. Počet obézních lidí navíc neustále roste. Také proto vznikly internetové stránky www.ZijZdrave.cz, které se věnují aktuálním tématům, jako je zdravý život, pohyb a stravování. Celý článek zde.
Můžeme říci, že výzkum je hnacím motorem medicíny. Mezi základní výzkumné přístupy patří jednak metoda prospektivní, tj. hledání nových léků a zkoumání jejich budoucích účinků, a dále metoda retrospektivní neboli hledání příčin a všech možných podmínek onemocnění v minulosti. Pojďme si tyto dva základní přístupy aplikovaného výzkumu v následujícím textu přiblížit. Celý článek zde.
VŠTJ MEDICINA PRAHA otevřela ve spolupráci s organizátory kongresu Společnosti všeobecného lékařství v Karlových Varech stánek s názvem ATLETický stadion. Celý článek zde.
Cílem preventivního projektu Zdravý košík podporovaného VZP ČR je ukázat, že pokud chceme dodržovat zásady zdravého stravování, musíme začít už při nákupu surovin. V letošním roce probíhaly v rámci tohoto projektu road show v supermarketech v Praze, Jihlavě, Plzni a Hradci Králové. Podrobněji o průběhu všech akcí a další informace o projektu naleznete na www.zdravykosik.cz. Celý článek zde.
Prim. MUDr. Petr Sucharda, CSc.
Někteří lidé jsou přesvědčeni o tom, že v nás musí být něco z tzv. zimních spáčů. Nechystají se rovnou zimu prospat, ale zato si na toto období opatřují pořádné tukové zásoby. Přesně tak, jak to dělají zimní spáči… a každému je zřejmě jasné proč. Celý článek zde.
S přibývajícími týdny pobytu v USA jsme si postupně začali zvykat na různé místní speciality a zvyky. Pro mnohé Američany je typické, že nevaří. Stravu kupují zmraženou a večer si ji ohřívají v mikrovlnné troubě. To ale není nic pro mě, a tak jsem se rozhodla, že budu pravidelně vařit. Tím jsem u sousedstva potvrdila svou pověst jakéhosi exota. Celý článek zde.
Vážení čtenáři, v minulých dílech jsem vám psala o nutnosti přestěhovat ložnici do jiného pokoje, neboť v pokoji, kde jsme původně spali, bylo dle místních úředníků málo světla a chyběla úniková cesta. Doufám, že jste napjatí, jak to nakonec dopadlo. Vězte tedy, že magistrátní úřednice nám poslala doporučený dopis, ve kterém nás informovala, že přijde na kontrolu ložnice cca měsíc před naším odletem. Celý článek zde.
Inkontinencí moči (česky pomočováním) rozumíme stav, kdy člověk není schopen sám vědomě regulovat odchod moči. V povědomí většiny z nás je zapsáno, že postihuje převážně seniory, avšak opak je pravdou. Inkontinencí mohou trpět nejen děti, ale i dospělí v jakémkoli věku, a to ženy i muži. Například jí trpí asi 20 % žen ve věku kolem 45 let. Mezi rizikové faktory pro její vznik patří obezita (!), ale i cukrovka, těhotenství a další. Celý článek zde.
Vážení čtenáři, doufám, že vás i dnes aspoň trochu pobavím zážitky ze vzdálené Ameriky. V minulém díle jsem psala o návštěvě z magistrátu a o nutnosti přestěhování ložnice. Vězte, že kontrola zatím nepřišla, ale obávám se, že ještě přijde a my tu ložnici nakonec budeme muset přece jenom přestěhovat. Na druhou stranu na tom nejsme ještě tak špatně – slyšeli jsme i o takových, kteří musí při obdobných kontrolách předstírat, že bydlí v jiném bytě než ve skutečnosti, neboť jejich byt má pouze jedny přístupové dveře a v Minnesotě je zákonem dané, že byt musí mít dvoje přístupové dveře (kvůli požáru a únikové cestě). Takže my jsme na tom vlastně ještě docela dobře. Celý článek zde.
S blížícím se létem začínáme čím dál tím častěji uvažovat o tom, že bychom měli pár kilogramů zredukovat. Kdo z nás si aspoň jednou v životě neplánoval, že před dovolenou zhubne pět až deset kilogramů, aby mu to slušelo do plavek… A pak hubnout dál. Léto je přece typické tím, že je dostatek a velký výběr ovoce, zeleniny a dalších většinou nízkokalorických pokrmů. Celý článek zde.
Máme za sebou tři měsíce fungování nových poplatků ve zdravotnictví, a to za ambulantní návštěvy, pohotovost, recepty atd. Jistě je ještě brzy na hlubší analýzu všech dopadů jak na pacienty, tak na lékaře, ale i na celý zdravotní systém. Přesto si na tomto místě dovolím několik poznatků, které čerpám ze své praxe. Celý článek zde.
Vážení čtenáři, ráda bych se s vámi podělila o zážitky a dojmy z cesty v USA. Vydala jsem se tam na konci března společně s osmnáctiměsíční dcerou za manželem zpestřit mu zbytek jeho studijního pobytu. Vyrážely jsme ve čtyři hodiny ráno, to se dceři pochopitelně vůbec nelíbilo, takže spustila křik na celý dům. Na letiště nás odvážel můj otec. Cesta byla bez problémů. Celý článek zde.
Prim. MUDr. Petr Sucharda, CSc.
Významným urychlovačem aterosklerotického procesu je porucha účinku inzulinu. Výzkumy posledních patnácti let ukázaly, že kuřáci mají stejně jako obézní sníženou citlivost na inzulin, a to úměrně průměrné spotřebě nikotinu (počtu vykouřených cigaret). Celý článek zde.
Nový projekt pod názvem Žij zdravě chce přispět ke změně našeho chování v přístupu ke stravování a pohybu a napomoci tak k dodržování tzv. rovnice zdravého života, která říká: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít. Celý článek zde.
Vánoční shon je v plném proudu. Asi každý z nás má na sebe ještě o poznání méně času než v „běžném“ roce. To může být rozhodující pro nastartování vzestupu hmotnosti. Zvláště pokud si říkáte, že na sobě začnete pracovat až po Vánocích. To většinou končí tak, že zvýšením hmotnosti nejsou obvyklé dva až tři kilogramy, ale klidně pět až šest. Celý článek zde.
Dnešní doba je charakterizována velkým vzestupem nadváhy a obezity. Na druhé straně však dramaticky vzrůstá i výskyt opačného extrému: poruch příjmu potravy – mentální anorexie a mentální bulimie. V následujícím textu se těmto pojmům budeme věnovat podrobněji. Celý článek zde.
Pro dnešní dobu je typické, že se každý někam žene nebo alespoň předstírá, že někam pospíchá. Stejně tak moje tchyně, která neustále argumentuje tím, že nemá čas, a proto nemůže navštívit svou vnučku. Přitom bydlíme v jednom městě a cesta k nám trvá zhruba 30 minut. Jak to tedy s tím časem vlastně je? Celý článek zde.
Pojďme navštívit jedny z nejvýznamnějších „starousedlíků“ evropského kontinentu – Kelty. Jednalo se zřejmě o skupiny nesourodých kmenů s jednotným jazykem, kulturou a náboženstvím. Přestože Keltové obývali velkou část Evropy (včetně území dnešní České republiky) v sousedství tehdejší mocné Římské říše, nikdy nevytvořili vlastní stát. Celý článek zde.
Nesmíte na lidi klást přehnané nároky, důležité je, aby cvičení zvládli a chodili pravidelně. U vrcholového sportovce jde hlavně o výkon, u lidí pod lékařským dohledem jde o kompenzaci zdravotního problému, o zlepšení fyzické kondice, o snížení nadváhy a dalších rizik. Celý článek zde.
Počátky slovanského osídlení na našem území spadají do období stěhování národů v 5.–6. století n. l., kdy začaly do oblasti dnešní Moravy pronikat z jihovýchodu slovanské kmeny a začaly vytlačovat tehdejší germánské obyvatelstvo, Langobardy a Durynky. Jejich pravlastí bylo území mezi Odrou, Vislou a Dněprem. Slované zřejmě nijak zásadně nepřevyšovali technologickou vyspělostí své předchůdce na našem území, spíše byli v pravou chvíli na pravém místě, když osídlovali poloopuštěnou krajinu. Celý článek zde.