Obesity News

Životní styl

Tkaničky u bot si už zase zavazuje v podřepu

Tkaničky u bot si už zase zavazuje v podřepu

10. 4. 2019

Redakce

Kvůli obezitě a souvisejícím zdravotním potížím se srdcem, vysokým krevním tlakem a cukrovkou začal Pavel Šíma ze severočeské Krupky u Teplic před dvěma a půl roky docházet na 3. interní kliniku 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Při první návštěvě specialisty na obezitologii MUDr. Martina Matoulka, Ph.D. měl Pavel Šíma (42) svou maximální váhu 173 kilogramů, dnes váží 115. Třikrát absolvoval redukční pobyt, byl a je v kontaktu s nutriční terapeutkou, pravidelně navštěvuje Banding klub a nyní je několik měsíců po chirurgické léčbě, respektive sleeve gastrektomii. Celý článek zde.

KDO JE KDO aneb kdo vám opravdu poradí se změnou životního stylu

KDO JE KDO aneb kdo vám opravdu poradí se změnou životního stylu

28. 3. 2019

Redakce

Životní styl 21. století je spojen s nadváhou a obezitou. Nepoměr mezi lidmi schopnými poskytnout kvalifikovanou pomoc a těmi, kteří ji potřebují, způsobuje, že nám tady vyrůstá mnoho lidí a míst, kde sice poskytují služby nabízející řešení v dané problematice, ale s problematickými postupy a pochybnými výsledky. V následujících řádcích se vám pokusíme objasnit hlavní úskalí, která můžete na cestě ke změně životního stylu potkat. Celý článek zde.

CO STOJÍ ZDRAVÍ ANEB NADĚLTE SI

CO STOJÍ ZDRAVÍ ANEB NADĚLTE SI

6. 12. 2018

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

České ekonomice se daří dobře. Většina z nás má určitě prostředky, které může investovat nebo si udělat radost. Na trhu je dost zájemců o naše peníze, kteří nám slibují mnoho. Někteří, že hodně vyděláme, jiní, že rozhodně neproděláme. Někdo nás přesvědčuje, jak je snadné být krásnější a nebo například, že nejlepší investice je do zdraví. Celý článek zde.

VŠICHNI MUSÍME BOJOVAT

VŠICHNI MUSÍME BOJOVAT

6. 12. 2018

Redakce

Setkali jsme se s Markem Vašutem na lékařské konferenci České obezitologické společnosti v Plzni. Odpověděl nám na pár otázek a možná vás jeho odpovědi trochu překvapí. Celý článek zde.

ČAS PRO ZDRAVÍ – POZNEJ SÁM SEBE!

ČAS PRO ZDRAVÍ – POZNEJ SÁM SEBE!

6. 12. 2018

Redakce

Chcete-li cokoli změnit, musíte nejprve dobře poznat aktuální stav. Chcete-li změnit dietu, pohybovou aktivitu, zlepšit hodnoty cukru v krvi nebo krevního tlaku, obvod pasu atd., musíte tyto hodnoty znát. A abyste své pokroky mohli správně vyhodnotit, je důležité si je zaznamenávat. Elektronický záznam vám umožní se k nim kdykoliv vrátit, eventuálně je s kýmkoli zkonzultovat. Právě proto jsme pro vás připravili portál „Čas pro zdraví” (www.casprozdravi. cz), který vytváří přehlednou stránku propojením různých aplikací, které jsou vám zdarma k dispozici. V „Čase pro zdraví” si pak můžete vše prohlédnout, můžete poskytnout náhled odborníkům a také si své změny navzájem komentovat. Celý článek zde.

KDYŽ CHCI ZAČÍT S POHYBEM: „Začít nízko, jít pomalu, mířit vysoko” a také každý pohyb se počítá

KDYŽ CHCI ZAČÍT S POHYBEM: „Začít nízko, jít pomalu, mířit vysoko” a také každý pohyb se počítá

7. 8. 2018

MUDr. Vladimír Tuka, Ph.D.

Když horolezci míří do velehor, musí se aklimatizovat. Již od nadmořské výšky 2500 m n. m. jim může hrozit vysokohorská nemoc. Aklimatizace začíná již od nízkých poloh a čím výše se horolezci dostávají, tím déle trvá. Tělo si lépe zvyká na postupné zvyšování nároků, tak se i při aklimatizaci doporučuje během jednoho dne nenastoupat více jak 300-500 metrů, a po každých 1000 m si přidat na aklimatizaci jeden den navíc. Také během dne při překonávání horských masívů se doporučuje jít pomalu, tzv. „nepřepálit to” hned na začátku. Celý článek zde.

VĚŘTE lékům a NE doplňkům stravy

VĚŘTE lékům a NE doplňkům stravy

7. 8. 2018

Redakce

Rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy je především v tom, že lék musí deklarovat nejen složení, ale především účinek, který je velmi přísně podroben kontrole příslušných institucí. Teprve poté, co je prokázaný účinek a zhodnoceny vedlejší a nežádoucí účinky, může být schválen pro léčbu. Doplněk stravy deklaruje pouze složení a skutečný, očekávaný efekt nemusí prokazovat. Celý článek zde.

Selfmonitoring – rozhoduje o úspěchu

Selfmonitoring – rozhoduje o úspěchu

7. 8. 2018

Redakce

Co je to vlastně selfmonitoring? Je to měření a ledování vlastních hodnot biologických parametrů – hmotnost, hladina cukru, krevní tlak, obvod pasu atd. Na základě těchto výsledků se pak rozhodujete o dalším postupu. Celý článek zde.

Podzimní rekondiční pobyty - Srby 2018

Podzimní rekondiční pobyty - Srby 2018

7. 8. 2018

Redakce

Pojeďte s námi v říjnu na rekondiční pobyt do obce Srby (okr. Kladno), který je určen všem pacientům, kteří mají aktivní přístup k léčbě svého onemocnění. Pod jednou střechou hotelu Astra se uskuteční čtyři pobyty současně! První z nich je zaměřen na léčbu cukrovky 2. typu, druhý je určen pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním, třetí pro pacienty s onkologickým onemocněním a čtvrtý pobyt je víkendové setkání BARI klubu – pacientů před nebo po bariatrické operaci žaludku. Celý článek zde.

KALORICKÉ TABULKY – dobrý sluha, ale špatný pán…

KALORICKÉ TABULKY – dobrý sluha, ale špatný pán…

4. 4. 2018

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Hubnutí resp. snižování hmotnosti je na jednu stranu velmi složité a na druhou stranu velmi jednoduché. Začneme s tím jednodušším. Zákon zachování energie platí od nepaměti a tento fyzikální zákon je nezpochybnitelný. To znamená, že to, co sníme a vypijeme (energetický příjem) na druhé straně musíme vydat (energetický výdej), abychom alespoň udržovali hmotnost. Celý článek zde.

Aktuality 2018/1

Aktuality 2018/1

4. 4. 2018

Redakce

Tentokrát se v aktualitách zaměříme na nový projekt pesistezky.cz, připomeneme si blížící se rekondiční pobyt v Itálii, informujeme o bezplatných konzultacích a on-line poradnách pro širokou veřejnost a také o změně názvu Banding klubu na BARI-klub. Celý článek zde.

Vinobraní a burčák. Ano nebo ne?

Vinobraní a burčák. Ano nebo ne?

10. 10. 2017

Mgr. Bc. Jana Zajíčková

Podzim… Co se gastronomických lákadel týče, zdálo by se, že se jedná o klidnější období a že obavy o naši hmotnost můžeme na chvíli pustit z hlavy. Zmrzlinám pomalu odzvonilo a do vánočního cukroví zbývá ještě pár měsíců. Naši hmotnost však neovlivňuje pouze jídlo. Kalorickou hodnotu mají i nápoje a obzvláště ty alkoholické. Celý článek zde.

Rostou?

Rostou?

10. 10. 2017

Redakce

To je otázka, která zajímá mnoho z nás. Češi patří k národům, které houbami skoro žijí. Některé statistiky uvádějí, že ročně sebereme okolo 30 tisíc tun hub… Záleží na tom, jaký je zrovna rok. Mně tedy nikdo košík nevážil a snažím se lidem v lese vyhýbat. Nicméně houbové pokrmy jsou velmi oblíbené. Ale jak to je s nimi doopravdy – jsou zdravé? Celý článek zde.

Deprese a obezita

Deprese a obezita

10. 10. 2017

Mgr. Barbora Pešková

Deprese se řadí mezi nejčastěji se vyskytující poruchy nálady. Většina lidí ji má spojenou převážně se smutnou náladou, což je bezesporu správně, nicméně se za tímto psychickým onemocněním skrývá další celá paleta příznaků. Další typické projevy signalizující depresi jsou pokles energie, zvýšená únavnost a s tím se často pojící neschopnost prožívat radost. Tyto projevy se promítnou do běžného fungování člověka, například tím, že omezí své dosavadní každodenní aktivity, zájmy a přátele. V partnerském vztahu může být znatelná změna ve sníženém sexuálním apetitu a celkovém stažení se do sebe, objevují se poruchy spánku, nechutenství nebo naopak přejídání, zhoršená koncentrace a schopnost rozhodování. Člověk s depresí může zažívat pocity viny, beznaděje, ztrátu víry ve své schopnosti, což může vyústit až k sebevražedným myšlenkám. Další skupina příznaků se odehrává na somatické úrovni, tzn. v podobě tělesných stížností. Nejčastěji pacienti chodí s bolestmi hlavy, žaludku, zad, se závratěmi nebo pocity nevolnosti. Velké množství rozdílných a mnohdy málo specifických příznaků, které nabývají různé intenzity, nemusí být vždy snadné identifikovat jako depresi, především v případě, kdy jsou v popředí potíže somatického charakteru. Celý článek zde.

Vše je v hlavě aneb kdy má přednost psycholog před nutričním terapeutem?

Vše je v hlavě aneb kdy má přednost psycholog před nutričním terapeutem?

10. 10. 2017

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Vše je v hlavě – slýchávám často od svých pacientů. Nemohu si pomoci, nemám opravdu vůli. Vždycky selžu, jsem ve stresu. Jak rozlišit, kdy tedy raději vyhledat psychologa? Celý článek zde.

Je 3 tisíce korun za lék na hubnutí hodně?

Je 3 tisíce korun za lék na hubnutí hodně?

10. 10. 2017

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Na trhu existuje mnoho prostředků a postupů, které vedou k poklesu hmotnosti. Je mnoho center na hubnutí, které nabízí celoroční program za podobnou částku. Jsou zde společnosti s různými formami krabičkových diet s cenami od 5 do 15 tisíc/měsíc. A velmi skromně v řadě stojí i zdravotníci, resp. lékaři, kteří mohou předepsat léky na hubnutí za cenu 300-3000,-/měsíc. Celý článek zde.

Koutky zdraví v lékárnách  „Na zdraví“ fungují!

Koutky zdraví v lékárnách „Na zdraví“ fungují!

10. 10. 2017

Redakce

V současné době je možné na koutkách získat konzultaci s nutričními terapeuty, event. se přímo zapojit do programu redukce hmotnosti. V současné době jsou funkční koutky v Praze, Litoměřicích, Lounech, Ostravě, Uničově, Moravské Třebové. Podrobný seznam lze nalézt na stránkách www.koutekzdravi.net. Celý článek zde.

Aktuality 2017/3

Aktuality 2017/3

10. 10. 2017

Redakce

Podzimní aktuality se věnují otevření ambulance poruch metabolismu a výživy v Blansku a nové obezitologie MediSpo-JIH. Dále si připomeneme každoroční Světový den diabetu, který připadá na 14. listopadu a s ním související pochody proti diabetu. Celý článek zde.

Aktuality 2017/2

Aktuality 2017/2

30. 4. 2017

Redakce

V dnešních aktualitách vás seznámíme s charitativní akcí PaciMed dobývá Sněžku pro Pavlínku, pozveme zájemce na výzkum redukce hmotnosti a nalákáme vás na výstup na Kleť s českobudějovickým rekondičním centrem. Celý článek zde.

Zaměstnanci magistrátu šli Pražanům příkladem

Zaměstnanci magistrátu šli Pražanům příkladem

30. 1. 2017

Mgr. Bc. Martina Kollerová

Přesně před rokem jsme v Obesity News poprvé zmínili, že Praha se od 1. ledna 2016 stala Evropským hlavním městem sportu. Tehdy jsme v rozhovoru s radním Wolfem také zveřejnili výzvu Pražanům, aby za rok 2016 zhubli v průměru o jeden kilogram. Titul Evropské hlavní město sportu mezitím již patří městu Marseille a je tedy na čase bilancovat. Stěží bychom teď zvážili všech 1 210 000 obyvatel Prahy, i když by to mohlo být docela zajímavé vzhledem k sportovně mimořádně aktivnímu roku, který má Praha za sebou. V prosinci 2016 jsme ale zvážili, přesněji změřili na přístroji InBody, zaměstnance Magistrátu hlavního města Prahy, kteří se zapojili do 3měsíčního programu redukce hmotnosti s VŠTJ Medicina Praha v rámci projektu Návrat ke sportu a pohybové aktivitě. Do programu se přihlásilo 25 zaměstnanců a 20 z nich stihlo program dokončit do konce roku 2016. Ti, co začali trochu později, dokončují program v průběhu ledna 2017. Celý článek zde.

Pojeďte s námi do Itálie k moři!

Pojeďte s námi do Itálie k moři!

30. 1. 2017

Mgr. Martina Dyrcová

Venku je teď pohádková zima a tak je nejvyšší čas popřemýšlet, kam se jet v létě ohřát. Co třeba s námi? Jako již po 2 roky se opět vydáme na rekondičně-relaxační pobyt do Itálie k moři. Tentokrát nás čeká poznávání riviéry Lignano na severu Itálie s ubytováním v hotelu*** a polopenzí. Celý článek zde.

Praha, sport a zdraví v r. 2016

Praha, sport a zdraví v r. 2016

10. 12. 2016

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

V souvislosti s titulem Praha – Evropské hlavní město sportu, který si kladl za cíl přivést Pražany ke sportu a pohybovým aktivitám, proběhl v létě výzkum životního stylu pražských obyvatel. Zabýval se otázkou výskytu nadváhy a obezity, zjistil, jak často se Pražané hýbou a jakou pohybovou aktivitu mají nejvíce v oblibě. Celý článek zde.

Jak se Pražané hýbou? Nejčastěji v sedle kola!

Jak se Pražané hýbou? Nejčastěji v sedle kola!

10. 12. 2016

Mgr. Martina Dyrcová

Přední příčky mezi oblíbenými pohybovými aktivitami obyvatel Prahy zaujímají cyklistika na suverénním prvním místě, bojová umění na příčce druhé a o třetí pozici se dělí lyžování, fotbal a plavání následované turistikou a golfem. Celý článek zde.

Aktuality 2016/4

Aktuality 2016/4

10. 12. 2016

Redakce

V posledních aktualitách roku 2016 se dozvíme o plánech rekondičních center Salmovská a České Budějovice pro nejbližší i vzdálenější budoucnost. Celý článek zde.

No Frost Plus chladničky od gorenje

No Frost Plus chladničky od gorenje

5. 11. 2016

Redakce

Málokdo má možnost zaskočit na zahrádku nebo do sadu pro mrkev, papriku, jablka či švestky, kdykoliv na ně dostane chuť. Běžnější variantou jsou nákupy v předstihu, ve větším množství a následné skladování jídla v chladničce. Jenže čerstvé ovoce a zelenina občas po pár dnech v chladničce začne ztrácet svěžest, cenné vitamíny a minerální látky a vypadá opravdu nevábně. Co si počít, když potraviny v chladničce podléhají zkáze dřív, než je stačíte zkonzumovat, takže neskončí na talíři ale v popelnici? Nejvyšší čas pořídit si novou chladničku gorenje vybavenou systémem NoFrost Plus! Celý článek zde.

Podzimní deprese? Znejte jen z doslechu!

Podzimní deprese? Znejte jen z doslechu!

5. 11. 2016

Přiznejme si, jak je snadné svádět naši sníženou aktivitu a nechuť dělat cokoliv navíc se zkracujícími se dny a ubývající intenzitou slunečních paprsků právě na „podzimní depresi“? Tento jev, odborně nazývaný sezónní afektivní poruchou, není výmyslem. Prokazatelně se v naší populaci vyskytuje. Vzniká v důsledku ubývání množství přirozeného světla a nerovnováhy v hormonální činnosti. To ale neznamená, že podzimní depresi vezmeme jako automatickou součást příchodu nového ročního období. Těžme co nejdéle z nasbírané sluneční energie během letních měsíců a nenechme se „uspat“ aneb kdo chce, hledá způsoby, kdo ne, hledá důvody. Pomoci nám může následující: Celý článek zde.

PODZIMNÍ DEPRESE A JEJICH LÉČBA

PODZIMNÍ DEPRESE A JEJICH LÉČBA

5. 11. 2016

Začíná období krátkých dní a dlouhých večerů. Sotva před pár dny skončily prázdniny, kdy jsme v letním kině čekali na tmu, vhodnou k promítání až do půl desáté a dnes se začíná stmívat už kolem půl osmé. Nebude trvat dlouho a noc bude dni vládnout. Celý článek zde.

ČAS PRO ZDRAVÍ – analýza životního stylu

ČAS PRO ZDRAVÍ – analýza životního stylu

5. 11. 2016

Nejdůležitější pro změnu životního stylu je dobrá analýza současného. Žádnou kvalitní analýzu nelze vypracovat bez kvalitních vstupních dat. Portál „Čas pro zdraví“ vám pomůže pochopit, kde může být problém. Při vzniku nového portálu bylo hlavním cílem sloučit aplikace, které jsou volně dostupné do jedné přehledné aplikace tak, aby bylo možné nejen data sledovat, ale například i na dálku komunikovat s odborníky (nutriční terapeut, lékař atd.). V současné době je portál v poslední fázi testování, ale volně dostupný na stránkách www.casprozdravi.cz. Celý článek zde.

Projekty VŠTJ Medicina Praha v rámci titulu Praha Evropské hlavní město sportu

Projekty VŠTJ Medicina Praha v rámci titulu Praha Evropské hlavní město sportu

5. 11. 2016

Mgr. Bc. Martina Kollerová

Praha je v letošním roce Evropským hlavním městem sportu. Zařadila se k předním evropským metropolím, jako jsou Madrid, Dublin nebo Stockholm s cílem zapojit do sportu a pohybových aktivit co nejvíce obyvatel hlavního města. VŠTJ Medicina Praha se v rámci titulu aktivně zapojuje a svými projekty Pražanům připomíná, jak důležitou roli má pohyb pro naše zdraví. Celý článek zde.

Aktuality 2016/3

Aktuality 2016/3

5. 11. 2016

Redakce

V podzimních aktualitách vám představíme redukční programy, pozveme vás na dny otevřených dveří, na rekondičně-edukační pobyt v Srbech a na sobotní cvičení dětmi a dozvíte se mnoho dalšího z aktivit VŠTJ Medicina Praha. Celý článek zde.

Dovolená vás vyzbrojí proti stresu

Dovolená vás vyzbrojí proti stresu

19. 6. 2016

Ing. Bc. Ivana Pražanová

A je tu léto, čas prázdnin, dovolených, sluníčka, koupání, setkávání s přáteli. Nastává čas odpočinku a relaxace, kdy se můžeme zklidnit, věnovat se sobě a svým blízkým a aspoň na chvíli zapomenout na každodenní shon a plnění termínů v práci. Celý článek zde.

KOMPENZACE STRESU? UŽÍVEJTE POHYB! HLAVNĚ PRAVIDELNĚ.

KOMPENZACE STRESU? UŽÍVEJTE POHYB! HLAVNĚ PRAVIDELNĚ.

19. 6. 2016

Mgr. Martina Dyrcová

O tom, že pohyb je lékem téměř na všechno, tedy i na stres, není pochyb. Stejně jako jiné léky, i pohyb může náš stav zlepšit, ale ne zcela vyléčit pokud neodstraníme příčinu potíží. Dnes, v době vyznačující se hektičností a rychlostí, je téměř nemožné veškeré příčiny vzniku stresu eliminovat. Ale můžeme je pravidelně kompenzovat pohybem tak, abychom dosáhli žádoucí psychické rovnováhy. Celý článek zde.

Střevní mikrobiom – část naší břišní řídící centrály

Střevní mikrobiom – část naší břišní řídící centrály

19. 6. 2016

MUDr. Radkin Honzák, CSC.

Nikdo z nás není sám, s každým bydlí v jeho trávícím systému úctyhodné množství bakterií, kvasinek, plísní, virů a parazitů. Je jich tam téměř dva kilogramy, co do počtu 10¹⁴, což je desetkrát tolik, než máme v těle buněk. Žijí s námi od pravěku, a proto se jim také říká „staří přátelé“. Jsou tam jak „hodné“ bakterie, tak ty, které mohou způsobit pěkný malér a všechny tam vegetují v jakémsi ozbrojeném příměří. Všem dohromady říkáme STŘEVNÍ MIKROBIOM. Celý článek zde.

Aktuality 2016/2

Aktuality 2016/2

19. 6. 2016

Redakce

V aktualitách vás informujeme o letním provozu v rekondičních centrech Salmovská a Medipont České Budějovice a přiblížíme vám aktivizační program Jihočeští senioři šlapou do Ria. Celý článek zde.

Obesity NEWS v novém kabátě

Obesity NEWS v novém kabátě

10. 4. 2016

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Letošní rok je ve znamení velké změny! Spustili jsme odborný web Obezita.cz. Tištěné Obesity NEWS najdete i nadále v ordinacích lékařů, tak jak jste zvyklí, a to nově jako čtvrtletník. Celý článek zde.

Aktuality 2016/1

Aktuality 2016/1

10. 4. 2016

Redakce

V aktualitách vás pozveme na dovolenou do Itálie a na cvičení s dětmi, které se pravidelné koná v tělocvičně a na hřišti pražského Gymnázia Na Vítězné pláni. Celý článek zde.

Váha na Tři krále jako na Mikuláše je vítězství

Váha na Tři krále jako na Mikuláše je vítězství

3. 12. 2015

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Jak to zase letos dopadne? Napětí z toho, jaký dárek dostaneme, zda budou mít naši blízcí radost z toho, co najdou pod stromečkem, je vystřídáno napětím, jaká bude naše hmotnost po Vánocích. Celý článek zde.

Po štědrovečerní večeři se vracím do restaurace

Po štědrovečerní večeři se vracím do restaurace

3. 12. 2015

MUDr. Marta Šimůnková

Advent a čas sváteční, to nejsou jen dny plné shonu, nebo alespoň neměly být. Je velmi příjemné zastavit se a posedět s přáteli v příjemném prostředí nekuřácké restaurace. Třeba takové, kterou vede a spoluvlastní Martin Slezák, kuchař roku 2000, nositel zlaté medaile Expogast Luxemburg 1996, zlaté medaile Expo 2000 Stuttgart a 5 stříbrných medailí z 5 kuchařských olympiád. Do roku 2012 byl manažerem juniorského národního týmu Asociace kuchařů a cukrářů ČR. Měla jsem příležitost jej několikrát pozorovat při práci, která je jeho velkým koníčkem již po mnoho let. Jeho úcta k surovinám a kreativnost tvorby jídel je pozoruhodná. Proto jsem mu položila několik otázek. Celý článek zde.

Zdraví a první pomoc pod stromečkem

Zdraví a první pomoc pod stromečkem

3. 12. 2015

MUDr. Marta Šimůnková

Ač tvrdíme, že by pro nás Vánoce nemusely být, tak téměř celý prosinec strávíme jejich přípravami. Jediným cílem (a noční můrou) je snaha, aby bylo hodně dárků pod stromečkem, aby bylo napečeno alespoň sedmero druhů cukroví a aby měla celá rodina, všichni hosté a veškeré příbuzenstvo o svátcích „co jíst“. Uklizený byt a dům je přece „základní podmínkou“ spokojených Vánoc. Celý článek zde.

Pochod proti diabetu

Pochod proti diabetu

3. 12. 2015

Bc. Andrea Trajková

Světový den diabetu si každoročně připomínáme 14. listopadu. U této příležitosti iniciuje nadace World Diabetes Foundation za podpory společnosti Novo Nordisk po celém světě i u nás mnoho osvětových akcí spojených s tzv. Pochody proti diabetu. Cílem těchto aktivit je obrátit pozornost veřejnosti na problematiku diabetu. Celý článek zde.

Vánoce opředené mýty a polopravdami

Vánoce opředené mýty a polopravdami

3. 12. 2015

Mgr. Aneta Sadílková

Vánoce jsou spojeny s mnoha mýty a zvyklostmi. Některé jsou symbolické a nedokázali bychom si bez nich Vánoce představit. Je ale určitě rozumné zamyslet se nad tím, jestli nám některé zvyky Vánoc spíše neškodí. Celý článek zde.

Svátky diabetika: přednost má kvalita

Svátky diabetika: přednost má kvalita

3. 12. 2015

Dagmar Černá

Vánoce vždy byly svátky klidu, míru, hezkých vztahů a setkávání s blízkými, tak si pojďme pořádně užít bez úzkosti z přejídání, zhoršení zdravotního stravu z jednostranného přetížení při úklidu či vinění okolí ze své samoty. Celý článek zde.

Jak ne(z)lenivět o svátcích

Jak ne(z)lenivět o svátcích

3. 12. 2015

Mgr. Martina Dyrcová

„Komu se nelení, tomu se zelení“ říká tradiční přísloví, které určitě platí i pro aktivní trávení předvánočního a vánočního času, jenž právě k lenošení svádí. Byla by ale škoda pozbýt pracně získanou fyzickou kondici, na které jsme začali pilně pracovat, jen co skončilo parné léto, a pod tíhou novoročních předsevzetí jí zase budovat od nuly. Celý článek zde.

Dům voní cukrovím

Dům voní cukrovím

3. 12. 2015

MUDr. Marta Šimůnková

Vánoční cukroví je tradice. Historikové vánočního pečení se shodují, že současná podoba pečení, stejně jako ozdobeného stromečku sahá k roku 1800. Původ je však daleko starší, spadá až do dávné pohanské minulosti. Celý článek zde.

Aktuality 2015/10

Aktuality 2015/10

3. 12. 2015

Mgr. Martina Dyrcová, Aneta Hásková, Bc. Andrea Trajková

A máme tu poslední letošní aktuality. Zavzpomínáme v nich na podzimní edukačně-rekondiční pobyt v Srbech u Kladna, uvedeme vánoční otevírací dobu v RC Salmovská a RC České Budějovice, pozveme vás na sobotní mikulášské cvičení s dětmi a skupinový redukční kurz v Českých Budějovicích. Celý článek zde.

Jaká je skutečná pravda o víně?

Jaká je skutečná pravda o víně?

20. 11. 2015

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

K půvabu podzimu nepochybně přispívají značnou měrou „nová“ vína, a to už od temperamentního burčáku, přes svatomartinské až po beaujolais noveau. Stojí tedy za to si ujasnit, jaké má vlastně víno účinky na lidský organismus. Je zdravější červené, nebo bílé? Pravda vás možná překvapí! Celý článek zde.

Vychutnávat, nikoli konzumovat!

Vychutnávat, nikoli konzumovat!

20. 11. 2015

MUDr. Marta Šimůnková

Vice prezident Asociace sommelierů ČR, jedenáctinásobný vítěz sommelierských soutěží v ČR, vítěz mistrovství světa Habanosommelier v Havaně, absolvent Wine & Spirit Education Trust v Londýně, spoluautor knihy Hledání pravdy o víně – sommelierství, recenzent několika knih, autor téměř 300 odborných článků a lektor Asociace sommelierů, Ivo Dvořák radí exklusivně čtenářům Obesity News, jak si vychutnat víno. Celý článek zde.

Buďme tolerantní k abstinentům

Buďme tolerantní k abstinentům

20. 11. 2015

MUDr. Marta Šimůnková

Etanol, etylalkohol je omamnou, psychotropní, návykovou látkou, která provází lidstvo po mnoho desetiletí. V pradávných dobách mělo pití zkvašených plodů opravdu své opodstatnění, a to v krajích s nedostatkem hygienicky nezávadné vody. V době, kdy lidé umírali kolem 30 let, bylo bezpečnější život prožít opilý, než zemřít na choleru, či jinou alimentární nákazu z vody. Odtud se asi tradují „výhody“ pití alkoholu. Celý článek zde.

Co rádi tvrdíme o alkoholu

Co rádi tvrdíme o alkoholu

20. 11. 2015

Mgr. Aneta Sadílková

O alkoholických nápojích, stejně jako o jídle, panuje mnoho mýtů, které je těžké vymýtit. Pojďme se podívat na některé z nich. Celý článek zde.

Aktuality 2015/9

Aktuality 2015/9

20. 11. 2015

Bc. Andrea Trajková, Mgr. Martina Dyrcová, Aneta Hásková

Listopadová novinky přinášejí hned tři pozvánky. První je na den otevřených dveří v Českých Budějovicích, druhá na mikulášské cvičení s dětmi a třetí na individuální tříměsíční redukční kurz. Celý článek zde.

Nevině o víně. Jak na víno při oslavách?

Nevině o víně. Jak na víno při oslavách?

20. 10. 2015

Bc. Martina Daňková

Blíží se období oslav a setkání s přáteli a k tomu pro mnohé patří sklenička vina. Jak ale skloubit příjemné momenty a vaše snahy udržet štíhlou linii? Celý článek zde.

Den se zkracuje, co teď?

Den se zkracuje, co teď?

9. 10. 2015

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Podzim vnímá každý trochu jinak, jedni se těší na houbaření, jiní se obávají plískanic a dlouhých nocí. Začíná také riziková doba pro přibývání na hmotnosti. Celý článek zde.

Převrácený život

Převrácený život

9. 10. 2015

MUDr. Marta Šimůnková

Pan Jaromír byl od dětství fanda do počítačů. Vystudoval fakultu informačních technologií Českého vysokého učení technického bez větších problémů. Při studiu si našel i práci, aby „se nemusel spokojit s kapesným od rodičů,“ jak říkal. V pětadvaceti letech byl již vyhledávaným odborníkem. Pak se vše trochu pokazilo. Celý článek zde.

Vnitřní čas v nás řídí naše biorytmy

Vnitřní čas v nás řídí naše biorytmy

9. 10. 2015

MUDr. Marta Šimůnková

Chronobiologie je věda, která proslavila Česko i v zahraničí. Po celou profesní kariéru se jí věnovala profesorka RNDr. Helena Illnerová, která několik let vedla Českou akademii věd. Chronobiologie je věda o našich vnitřních hodinách. To je mechanismus, který řídí denní a noční chod všech živých organismů, včetně bakterií, rostlin zvířat a pochopitelně i člověka. Kromě jiného nám ztěžuje přechod na zimní a letní čas. Celý článek zde.

Byli jsme u moře

Byli jsme u moře

9. 10. 2015

Mgr. Martina Dyrcová

Ve VŠTJ Medicina Praha jsme zakončili prázdniny rekondičně–relaxačním pobytem v Itálii, a to od 4. do 13. září. K moři se vydalo celkem 29 lidí, včetně instruktorek, nutričních terapeutek a lékaře MUDr. Martina Matoulka, Ph.D. Celý článek zde.

Aktuality 2015/8

Aktuality 2015/8

9. 10. 2015

Mgr. Martina Dyrcová, Bc. Andrea Trajková

Na závěr vydání tradiční aktuality. V těch dnešních vás pozveme na podzimní edukačně rekondiční pobyt, seznámíme vás s několika zajímavými akcemi v RC MEDIPONT v Českých Budějovicích a připomeneme termíny podzimních procházek nordic walking po Praze. Celý článek zde.

Je to zase na houby!

Je to zase na houby!

10. 9. 2015

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Tak a je po dovolené. Léto pomalu končí. Předsevzetí, která jsme si dávali na jaře, kdy jsme „hubli“ do plavek, již dávno neplatí. Na počátku podzimu jsme zase o něco prostorově výraznější a možná nám hrozí i přesun do vyšší hmotnostní kategorie. Celý článek zde.

V lese jako na návštěvě

V lese jako na návštěvě

10. 9. 2015

MUDr. Marta Šimůnková

Do lesů nevyrážejí pouze houbaři s cílem nasbírat košík hub na smaženici, ale také vědci. O mykologii i houbaření jsme si povídali s přední českou mykoložkou, RNDr. Janou Lepšovou, CSc. Celý článek zde.

Jak vyzrát nad záludnostmi toulek lesem

Jak vyzrát nad záludnostmi toulek lesem

10. 9. 2015

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Procházka po zdravém vzduchu a daleko od civilizace vede k tomu, že náš mozek začíná vnímat i jiné vjemy než jen digitální obraz z televize, počítače či mobilního telefonu. Zelená barva je považována za uklidňující barvu a většinu z nás pohled do zelené přírody uklidňuje. Celý článek zde.

Co s sebou na houby?

Co s sebou na houby?

10. 9. 2015

Bc. Martina Daňková

Jako každý správný Čech také vy plánujete výlet na houby. Lesy už voní a houby čekají. Už víte kam a kdy. Zbývá jen vymyslet, co s sebou na svačinu? Pojďme se společně podívat, co se na svačiny hodí a zda je vždy svačina vůbec nutná. Celý článek zde.

Aktuality 2015/7

Aktuality 2015/7

10. 9. 2015

Mgr. Aneta Sadílková, Aneta Hásková, Bc. Andrea Trajková

První podzimní aktuality se věnují Cvičení s dětmi v Praze, skupinovým rekondičním kurzům v RC Salmovská, procházkám Nordic Walking a změnám v RC České Budějovice. Celý článek zde.

Léto vás nabije energií

Léto vás nabije energií

21. 6. 2015

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Nejen podle kalendáře, ale především podle současného počasí k nám snad už definitivně přišlo léto a s ním vše, co k tomu patří. Většina z nás má již dovolenou rozmyšlenou. Někteří se snaží ještě v posledních týdnech dohnat „hubnutí do plavek“, další se již připravují na výlety o dovolené a někteří se těší, že se na 1 až 2 týdny zbaví stresu. Na co si ale máme dávat pozor, abychom po létě nebyli o pár kilogramu těžší? Celý článek zde.

Evropský obezitologický kongres 2015: Mohou za nadváhu bakterie?

Evropský obezitologický kongres 2015: Mohou za nadváhu bakterie?

11. 6. 2015

MUDr. Marta Šimůnková

Aktivním účastníkem letošního obezitologického kongresu, který se konal uprostřed května v Praze, byl i prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., přednosta III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. O tom, co kongres přinesl, se profesor Svačina podělil se čtenáři Obesity News. Celý článek zde.

Poradna 2015/4

Poradna 2015/4

11. 6. 2015

Bc. Daniela Hillayová

Červnová poradna pomáhá ústy Bc. Daniely Hillayové s přípravou na bariatrickou operaci a radí s možnostmi fyzické aktivity (konkrétně aquaaerobicu) při diabetes. Celý článek zde.

Aktuality 2015/6

Aktuality 2015/6

11. 6. 2015

Bc. Daniela Hillayová, Bc. Andrea Trajková

V červnových aktualitách vás budeme lákat na předprázdninové vycházky nordic walking, připomeneme si nadcházející podzimní pobyt v Srbech u Kladna, povíme si o tříměsíčních kurzech v RC Medipont a na závěr vás pozveme do červnového stanu v rámci Rok prevence Všeobecné fakultní nemocnice. Celý článek zde.

Rok prevence a podpory zdraví

Rok prevence a podpory zdraví

14. 5. 2015

MUDr. Marta Šimůnková

Preventivní prohlídky jsou v České republice velmi podceňovány, pravidelně na ně chodí pouze 20 % lidí. Až 60 % lidí si myslí, že pokud je nic netrápí, nemusejí chodit k lékaři. Jestliže se však nemoc diagnostikuje včas (zpravidla v bezpříznakovém stadiu), má pacient obvykle velkou šanci na vyléčení. Informovat nejvíce lidí o významu prevence je nyní snahou Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Celý článek zde.

Život s diabetem

Život s diabetem

14. 5. 2015

Dagmar Černá

Diabetes mellitus je onemocnění, které představuje zásah do osudů a životů nejen samotných nemocných, ale dotýká se také jejich rodin či zaměstnání. Svými dopady však ovlivňuje systém zdravotní a sociální péče. Celý článek zde.

Aktuality 2015/5

Aktuality 2015/5

14. 5. 2015

Bc. Andrea Trajková

Májové aktuality nás seznamují se zahájením činnosti Koutků zdravého životního stylu v lékárnách, ohlížejí se za dnem otevřených dveří v Českých Budějovicích a zvou vás k výšlapu na Kleť. Celý článek zde.

Každý teoreticky ví, jak zhubnout

Každý teoreticky ví, jak zhubnout

3. 4. 2015

MUDr. Marta Šimůnková

Už samotný název profese „nutriční terapeut“ naznačuje, že to, co jíme, může mít léčebný účinek. Určitě vystihuje podstatu práce a pomoci pacientů lépe, než staré označení „dietní sestra“. Nutriční terapeut je vysokoškolsky vzdělaný odborník, který umí sestavit jídelníček na míru konkrétnímu pacientovi podle jeho onemocnění, hmotnosti a dalších okolností. Už několik let mohou klienti Rekondičního centra Salmovská v Praze a pacienti III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice konzultovat své stravování s usměvavou sympatickou nutriční terapeutkou Bc. Anetou Sadílkovou. Ta jim vždy dobře poradí. Celý článek zde.

INDIVIDUÁLNÍ 3–6MĚSÍČNÍ PROGRAM eVito

INDIVIDUÁLNÍ 3–6MĚSÍČNÍ PROGRAM eVito

3. 4. 2015

Mgr. Ondřej Kádě

Ve spolupráci s eVito.cznabízíme individuální 3–6měsíční program. Jedná se o dva na sebe navazující tříměsíční programy se zapůjčením krokoměru eVito, monitorováním a online konzultací jídelníčku v systému eVito. Celý článek zde.

Věřte nevěřte…

Věřte nevěřte…

3. 4. 2015

MUDr. Marta Šimůnková

Už ve škole jsme se učili, že existují geny, v nichž jsou v podobě tzv. deoxyribonukleové kyseliny (DNA) „zakódovány“ tělesné i duševní znaky. Pak se přidalo i genetické testování, jehož výsledky mohou předpovědět, jakou chorobou můžeme za „vhodných podmínek“ onemocnět. Celý článek zde.

Aktuality 2015/4

Aktuality 2015/4

3. 4. 2015

Bc. Daniela Hillayová, Bc. Petra Štroblová, Aneta Hásková

Aprílové aktuality se zaměří na výlet s dětmi do Dobříše, představí nové rekondiční centrum v Ostrově nad Ohří a pozvou na jarní nordic-walking. Celý článek zde.

Ztráta fyzické zdatnosti má na zdraví a život horší vliv než mírná nadváha

Ztráta fyzické zdatnosti má na zdraví a život horší vliv než mírná nadváha

5. 3. 2015

MUDr. Marta Šimůnková

Česká epidemie obezity zřejmě již dosáhla vrcholu. Co je tedy současným ohrožením moderní populace? O tom Obesity News rozprávěla s MUDr. Martinem Matoulkem, Ph.D., obezitologem a vydavatelem těchto novin. Celý článek zde.

Když je bolest chorobou

Když je bolest chorobou

5. 3. 2015

MUDr. Marta Šimůnková

Zpravidla ji vnímáme jako signál, že s naším tělem není něco v pořádku. Existuje však choroba zvaná chronická bolest, kdy se ani tím nejpečlivějším vyšetřením neprokáže žádné onemocnění, či poškození jakékoli části organizmu. Celý článek zde.

Mýty o takzvané detoxikaci těla

Mýty o takzvané detoxikaci těla

5. 3. 2015

Bc. Martina Daňková

S každým nově příchozím rokem přichází i nová předsevzetími o hubnutí a v časopisech se to jen hemží zaručenými přípravky na tzv. detoxikaci organismu, krátkodobé hladovky na posílení imunity nebo čistící bylinné kůry. Jak se v tom vyznat? Celý článek zde.

Poradna 2015/3

Poradna 2015/3

5. 3. 2015

Bc. Daniela Hillayová

Je mi 35 let a v těhotenství jsem přibrala 25 kg. Po porodu a při kojení šla kila rychle dolů, zhubla jsem za 6 měsíců 15 kilogramů, ale pak se váha zasekla na 85 kg (měřím 170 cm) a nechce klesat. Přitom se už skoro vejdu do šatů, které jsem nosila před těhotenstvím. Hodně cvičím (kondiční posilování, power‑jóga, chůze: minimálně 3× týdně 50–70 minut, počítám si kJ, ale nic naplat! Už nevím, jak se dostat z pásma nadváhy? Děkuji za odpověď, Marika B., Kutná Hora Celý článek zde.

Nový projekt: Koutek zdravého životního stylu

Nový projekt: Koutek zdravého životního stylu

5. 2. 2015

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Ve spolupráci s Českou lékárnickou komorou se obnovuje projekt Koutků životního zdravého životního stylu v lékárnách, který navazuje na první pilotní projekt koutků z roku 2011. Díky podpoře České lékárnické komory se k vám tak mohou dostat materiály, které byste jen těžko získávali. Nejsou sice nikterak vzácné, ale jsou jednoduché, levné a pro obchodníky tudíž nezajímavé. Celý článek zde.

Poradna 2015/2

Poradna 2015/2

5. 2. 2015

Redakce

Jsem 2 týdny po operaci kolene, při níž mi vyměňovali kloub. Jsem v pásmu mírné obezity (celý život mám BMI kolem 31–32) a bojím se, že nyní po operaci, kdy nemohu běhat a hýbat se jako normálně, přiberu. Mám k tomu sklony. Snažím se dodržovat racionální jídelníček, ale to nestačí. Můžete mi prosím poradit, jaký pohyb bych mohla nyní provozovat, než se zase postavím na operované koleno (bez berlí)? Renata Z., 62 let Celý článek zde.

Krátce ze světa

Krátce ze světa

5. 2. 2015

MUDr. Marta Šimůnková

Časopis Nature uveřejnil výsledky pozorování, podle něhož konzumace umělých sladidel vede ke změně složení mikrobiální flory lidského střeva (tzv. mikrobionty), což se projeví hmotnostním přírůstkem a změnami metabolismu glukózy. I když vědci tvrdí, že může jít o problém typu – Co bylo dříve: vejce, nebo slepice? Dieta ovlivní střevní flóru, nebo změna střevní flóry hmotnost? Celý článek zde.

Aktuality 2015/2

Aktuality 2015/2

5. 2. 2015

Bc. Daniela Hillayová, Aneta Hásková, Bc. Andrea Trajková

V únorových aktualitách se seznámíte s edukačně-rekondičním pobytem pro diabetiky a kardiaky, pozveme vás na cvičení s dětmi, individuální tříměsíční redukční kurz a další běh skupinového redukčního programu v Českých Budějovicích. Celý článek zde.

Jsme opět na startu

Jsme opět na startu

21. 1. 2015

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Ačkoliv rok 2015 teprve začíná, mnozí již opustili snahu naplnit novoroční předsevzetí a snižování váhy, respektive začátek zdravého životního stylu odložili na neurčito. To je škoda! Možná se tento problém týká i vás: upřímně jste jako každým rokem věřili, že se opravdu změníte. Chyběla však motivace, proč byste se měli měnit. Třeba jste si neuvědomili, že stačí i malá změna a výsledky se dostaví! S plánem to půjde lépe. Celý článek zde.

Cesta k novému životnímu stylu může začít i v lékárně

Cesta k novému životnímu stylu může začít i v lékárně

21. 1. 2015

MUDr. Marta Šimůnková

Prestiž lékárníků v posledních deseti letech významně stoupla. Již nejsou jen „vydavači“ léků předepsaných lékařem a prodejci potravních doplňků, ale stali se rádci svých klientů – pacientů. Lékárna je mnohdy první místo, kde nemocní hledají úlevu. Kvalifikovanou radou ve správný čas tak lékárníci mohou ovlivnit zdravotní stav nemocného. Česká lékárnická komora dbá jak na správnou lékárenskou praxi, tak na vzdělávání lékárníků. Proto Obesity NEWS položily Mgr. Michalu Hojnému, viceprezidentu České lékárnické komory, několik otázek hlavně o tom, jak mohou lékárníci pomoci lidem řešit nadváhu a obezitu. Celý článek zde.

Zimní rizika nepředstavuje jen náledí

Zimní rizika nepředstavuje jen náledí

21. 1. 2015

MUDr. Marta Šimůnková

Pády po namrzlých zledovatělých chodnících končí sice velmi nepříjemnými zraněními, třeba zlomeninami, nebo „pouze“ podvrtnutím kloubu, ale daleko nebezpečnější mohou být další zimní rizika. Celý článek zde.

Poradna 2015/1

Poradna 2015/1

21. 1. 2015

Redakce

V naší poradně odpovídáme na dotazy čtenářů a pacientů, které se týkají zdravého životního stylu, snižování hmotnosti, cvičení apod. Dnes odpovídá nutriční terapeutka Bc. Aneta Sadílková a lékař MUDr. Martin Matoulek, Ph.D. Celý článek zde.

Aktuality 2015/1

Aktuality 2015/1

21. 1. 2015

Bc. Daniela Hillayová

V lednových aktualitách se dozvíte informace o jarních pobytech, víkendovém setkání banding klubu, sobotním odpoledni v MediPontu a také nový rozvrh skupinových lekcí v Gymnáziu Na Vítězné pláni. Celý článek zde.

eVito: externí pevná vůle

eVito: externí pevná vůle

18. 12. 2014

MUDr. Marta Šimůnková

Telemedicína, to nejsou jen dálkové přenosy složitých operací a zprostředkování odborných konzilií napříč kontinenty, ale telemedicína se stává součástí každodenní praxe. Umožňuje lékařům sledovat důležité parametry na dálku, aniž by pacient vkročil do ordinace. Stačí mít „účet“ a monitorovací zařízení, která posílají do systému data. V čele společnosti, která vyvíjí systémy eVito na sledování parametrů, především krevního tlaku, výše glykémie, hmotnosti, počtu kroků a jiné tělesné aktivity, ale také složení jídelníčku, stojí Ing. Filip Linhart. Celý článek zde.

Aktuality 2014/10

Aktuality 2014/10

18. 12. 2014

Markéta Mádlová, DiS.

Dnešní aktuality přinášejí novinky z RC České Budějovice, informace o rozšíření provozní doby, sobotním cvičení s dětmi a konzultacích s nutriční terapeutkou na gymnáziu Na Vítězné pláni v Praze. Celý článek zde.

Přihlaste se s námi do programu KardioFit

Přihlaste se s námi do programu KardioFit

2. 10. 2014

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

V měsíci září opět startuje v rekondičním centru VŠTJ Medicína Praha, o. s. KardioFit. Program je zcela zdarma pro pojištěnce VZP s kardiovaskulárním onemocněním nebo vysokým kardiovaskulárním rizikem. Celý článek zde.

Jste závislí na nikotinu?

Jste závislí na nikotinu?

4. 7. 2014

Doc. MUDr. Věra Adámková, CSc.

Než se začne s léčbou, je nutné zhodnotit, jakou mírou závislosti nemocný trpí. Pro určení stupně závislosti je užíván Fagerströmův test nikotinové závislosti (Fagerström Test of Nicotine Dependence), což je strukturovaný rozhovor, určený pro posouzení závažnosti nikotinové závislosti. Dotazník je zaměřen na frekvenci kouření, množství vykouřených cigaret a na zvyklosti spojené s kouřením. Celý článek zde.

Jak se stravovat o dovolené a nepřibrat?

Jak se stravovat o dovolené a nepřibrat?

4. 7. 2014

Bc. Martina Daňková

Čím dál více lidi využívá během dovolené služeb typu „all inclusive“, které se vztahují i na stravování. V praxi to znamená, že mají – zejména v lepších ubytovacích zařízeních – přístup k jídlu po celý den, mnohdy i do pozdních nočních hodin. Pojďme se ale podívat na některá úskalí, která s sebou stravováni formou švédských stolů přináší a jak se jim účinně bránit. Celý článek zde.

Aktuality

Aktuality

4. 7. 2014

Redakce

V dnešních aktualitách si přečtěte o charitativní akci Na Sněžku pro Péťu, představíme vám podzimní edukačně rekondiční pobyt v Srbech a seznámíme vás s akcí Tesco ve Žlutých lázních v Praze. Celý článek zde.

Jaro je tu! A taky kvítka, pyl a alergie!

Jaro je tu! A taky kvítka, pyl a alergie!

17. 4. 2014

MUDr. Marta Šimůnková

Pylová sezóna v našich krajích začala sice již dávno, první jívy rozkvetly již v únoru, nyní dominují pyly olše, lísky, vrby jívy, topolu a břízy. Brzy se k nim přidají traviny. Až v listopadu čas pylů skončí. Jak však souvisí alergie s obezitou? Celý článek zde.

Do Alphega lékáren nejen pro léky, ale i pro Obesity NEWS

Do Alphega lékáren nejen pro léky, ale i pro Obesity NEWS

17. 4. 2014

MUDr. Marta Šimůnková

Díky podpoře a vstřícnosti vedení společnosti Alliance Healthcare se letos dostávají Obesity NEWS ke klientům Alphega lékáren po celé České republice. Češi nejsou právě nejštíhlejším národem, a proto jsou rady a informace skutečných odborníků přínosem pro zdraví jednotlivců, ale i celého českého národa. Na pohnutky, které stály za touto letošní novinkou, jsme se zeptali ředitele společnosti Alliance Healthcare, hlavního partnera virtuálního řetězce Alphega lékáren, Jana Rohrbachera. Celý článek zde.

Proč nekouřit

Proč nekouřit

17. 4. 2014

Doc. MUDr. Věra Adámková, CSc.

„Nejlepší prevencí je nekouřit“, „kouření škodí“, „přestaňte kouřit“ – podobnými doporučeními a hesly jsou protkány knihy nejen odborné, ale i populárně naučné. Celý článek zde.

Potravinová alergie

Potravinová alergie

17. 4. 2014

MUDr. Marta Šimůnková

Stalo se hitem svádět obezitu na potravinovou alergii. Neexistuje jediný důkaz, že alergie na jakoukoli potravinu vyvolává hmotnostní přírůstek, spíše naopak. Celý článek zde.

Pobyty Srby – jaro 2014

Pobyty Srby – jaro 2014

17. 4. 2014

Bc. Daniela Hillayová, DiS. Hana Šmidtová

A je za námi… První letošní edukačně rekondiční pobyt, kterým jsme v Srbech přivítali jaro, je minulostí. Pod střechou hotelu Astra se od 20. do 23. 3. sešlo celkem 33 diabetiků, z toho 7 pacientů s diabetem 1. typu pod vedením MUDr. Jana Šoupala, dále 6 pacientů s onemocněním srdce pod odborným dohledem MUDr. Vladimíra Tuky, Ph.D., a 18 pacientů po bariatrickém výkonu, které měl na starosti MUDr. Martin Matoulek, Ph.D. Nikomu z nich nechyběla dobrá nálada a úsměv na tváři. Celý článek zde.

Proč přestat kouřit

Proč přestat kouřit

20. 3. 2014

Doc. MUDr. Věra Adámková, CSc.

Životní styl si neseme od dětství do dalšího života a nutno říci, že zvyk bývá někdy skutečná železná košile, zejména pokud jde o naše nešvary. Celý článek zde.

Naše poradna

Naše poradna

20. 3. 2014

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

V rubrice poradna vybíráme z dotazů, které dojdou na naši adresu. Dnes odpovídal MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., lékař 3. interní kliniky 1. LF UK a předseda VŠTJ MEDICINA PRAHA. Celý článek zde.

Jarní rekondiční pobyt v Srbech

Jarní rekondiční pobyt v Srbech

20. 3. 2014

Bc. Daniela Hillayová

Pokud jste se ještě nerozhodli s námi vyjet na prodloužený víkend do Srb (okr. Kladno), máte poslední možnost! Už je volných pouze pár míst. Přijeďte si po zimě rozhýbat ztuhlá těla, nabrat energii a získat nové informace o svém onemocnění. Celý článek zde.

Seminář obezitologie nejen pro praktické lékaře a obezitology

Seminář obezitologie nejen pro praktické lékaře a obezitology

20. 3. 2014

Bc. Daniela Hillayová

V sobotu 8. 2. 2014 se v Charvátově sále 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze konal odborný seminář na téma Obezitologie nejen pro praktické lékaře a diabetology, který si přišlo vyslechnout přes 40 účastníků jak z řad lékařů, tak i nelékařské odborné veřejnosti. Celý článek zde.

Úspěch na první i druhý pokus

Úspěch na první i druhý pokus

20. 2. 2014

MUDr. Marta Šimůnková

Dnes šedesátiletý muž, říkejme mu v našem příběhu třeba Patrik, nikdy nebyl „kost a kůže“. V mládí se věnoval vrcholovému sportu, vesloval a později provozoval atletiku. Měl tedy vysoký energetický výdej a tomu odpovídající příjem, na který si lidský organismus rád zvykne. Celý článek zde.

Psychologické aspekty (ne)kouření

Psychologické aspekty (ne)kouření

20. 2. 2014

Doc. MUDr. Věra Adámková, CSc., PhDr. Eva Pávková

Kouření patří k nejpreventabilnějším rizikovým faktorům různých onemocnění. Je jedním z hlavních rizikových faktorů onemocnění kardiovaskulárního systému a onkologických (nejen plicních) onemocnění, zhoršuje kvalitu kůže, potencuje rozvoj osteoporózy, zhoršuje reologické vlastnosti krve a vyvolává celou řadu dalších komplikací. Celý článek zde.

Stres je také zvyk, který lze změnit

Stres je také zvyk, který lze změnit

20. 2. 2014

MUDr. Marta Šimůnková

Po ukončení semináře zodpověděl několik otázek profesor dr. Hugo Saner, který je původní profesí kardiolog a následně se specializoval na kardiovaskulární rehabilitaci. Celý článek zde.

Naše poradna

Naše poradna

20. 2. 2014

Bc. Daniela Hillayová

V rubrice poradna vybíráme z dotazů, které dojdou na naši adresu. Dnes odpovídala nutriční terapeutka VŠTJ MEDICINA Praha, o.s.Bc. Daniela Hillayová. Celý článek zde.

Výherci vánoční soutěže

Výherci vánoční soutěže

20. 2. 2014

Redakce

V loňském roce proběhla od 18. listopadu do 16. prosince ve všech rekondičních centrech VŠTJ MEDICINA Praha vánoční soutěž o hodnotné a zajímavé ceny. Jak bylo možné vyhrát? Stačilo, aby si náš člen zakoupil permanentku v jakékoli hodnotě, oproti které obdržel slosovatelný kupón, a pak už stačilo mít jen trochu štěstí. Celý článek zde.

Hubnutí a Obesity news

Hubnutí a Obesity news

29. 1. 2014

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Máme za sebou první tři týdny roku 2014. Většina lidí, kteří chtěli začít po Novém roce hubnout, již porušila režim a naříká, že to letos s předsevzetím zase nevyšlo. Nevadí, vždyť na změnu je čas vždy a začít je třeba v okamžiku, kdy se na ni cítíme, a ne když je nějaké významné datum. Celý článek zde.

Nekouřit – to je to správné

Nekouřit – to je to správné

29. 1. 2014

Doc. MUDr. Věra Adámková, CSc.

Každý z nás má nějakou slabůstku. Někdo si nemůže odříci poležení, někdo si dopřává více jídla, než by bylo optimální, a bohužel zhruba 30 % dospělých a 28 % dospívajících ve věku 15–19 let kouří. Přes všechny edukace, přes jasně podložené alarmující skutečnosti o škodlivosti kouření pro lidský organismus zůstává procento kuřáků stále takto vysoké. Celý článek zde.

Naše poradna

Naše poradna

29. 1. 2014

Redakce

V rubrice poradna vybíráme z dotazů, které dojdou na naši adresu. Dnes odpovídaly nutriční terapeutky VŠTJ MEDICINA Praha, o.s., a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Bc. Jitka Horáková, DiS. a Bc. Aneta Sadílková. Celý článek zde.

Dětské dny aneb hýbejte se i v roce 2014

Dětské dny aneb hýbejte se i v roce 2014

29. 1. 2014

Stejně tak jako v roce 2013 pokračujeme i letos v organizaci sportovních aktivit pro děti s nadváhou, obezitou či diabetem. Vítány jsou i děti, které se jen chtějí pořádně rozhýbat. Díky partnerům, jako jsou Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, Česká pojišťovna, a.s., a mnozí další, byly pořízeny nové pomůcky na cvičení. Během dne je k dispozici dostatek ovoce i zeleniny na doplnění potřebné energie pro další pohyb. Celý článek zde.

Kardiofit

Kardiofit

29. 1. 2014

Tým VŠTJ MEDICINA Praha, o.s., od loňského roku řeší projekt podpořený z Fondu partnerství v rámci Programu švýcarsko‑české spolupráce: Přenos know‑how správné klinické praxe kardiovaskulární rehabilitace. Dalšími partnery projektu jsou VFN v Praze, 1. LF UK v Praze, Česká komora fitness a VZP ČR. Celý článek zde.

Naše poradna

Naše poradna

2. 10. 2013

Redakce

V rubrice poradna vybíráme z dotazů, které dojdou na naši adresu. Dnes odpovídaly nutriční terapeutky VŠTJ MEDICINA Praha, o.s., a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Bc. Jitka Horáková, DiS. a Bc. Aneta Sadílková. Celý článek zde.

Naše poradna

Naše poradna

19. 6. 2013

V rubrice poradna vybíráme z dotazů, které dojdou na naši adresu. Dnes odpovídala psycholožka 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze PhDr. Šárka Slabá, Ph.D. a nutriční terapeutky VŠTJ MEDICINA Praha, o.s., a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Bc. Jitka Horáková, DiS. a Bc. Jitka Laštovičková. Celý článek zde.

Naši mazlíčci aneb jaký pán, takový pes

Naši mazlíčci aneb jaký pán, takový pes

19. 6. 2013

MVDr. Eva Mičudová, MVDr. Judita Szakáčová

V minulých dílech našeho seriálu o obézních domácích miláčcích jsme si vysvětlili, že i oni mohou trpět obezitou a chorobami s ní spojenými. Nejdůležitější je aktivní přístup majitele ke zdraví čtyřnohého kamaráda a včasná návštěva veterinární ordinace. A hlavně – nepřikrmování pochoutkami „od stolu“ a pamlsky! Naopak procházka prospěje jak pejskovi, tak páníčkovi. Jak vybrat optimální stravu pro kočky a psy s problémy s hmotností, poradí veterinární odbornice z ordinace PET HELP Barrandov. Celý článek zde.

Zázraky hubnutí a perpetuum mobile

Zázraky hubnutí a perpetuum mobile

20. 5. 2013

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Skutečné snížení hmotnosti považují mnozí za science fiction stejně jako například sestrojení perpetuum mobile. Většina lidí má totiž pocit, že ačkoli se při pohybové aktivitě zapotí a spotřebuje jistě velké množství energie, na těle to vidět není. Připadají si tak jako perpetuum mobile, které ačkoli se hýbe, nespotřebovává žádnou energii. Celý článek zde.

Naše poradna

Naše poradna

20. 5. 2013

Redakce

V rubrice poradna vybíráme z dotazů, které dojdou na naši adresu. Dnes odpovídala psycholožka 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze PhDr. Šárka Slabá, Ph.D. a nutriční terapeutka VŠTJ MEDICINA Praha, o.s., a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Bc. Jitka Horáková, DiS. Celý článek zde.

Naši mazlíčci aneb jaký pán, takový pes

Naši mazlíčci aneb jaký pán, takový pes

20. 5. 2013

MVDr. Judita Szakáčová, MVDr. Eva Mičudová

V minulých dílech našeho seriálu o obézních domácích miláčcích jsme si vysvětlili, že i u zvířat je zmnožení tuku chorobou stejně jako u lidí. A zrovna tak jako u jejich majitelů, i u nich může být obezita spojena s dalšími nemocemi, například srdce, ledvin, pohybového ústrojí apod. Přestože může mít obezita u zvířat více příčin, tou nejčastější je překrmování a nedostatek pohybu – stejně jako u jejich dvounohých kamarádů. Ale co s tím? Poradí nám veterinární odbornice z ordinace PET HELP Barrandov. Celý článek zde.

Možná jsem měl i dva metráky

Možná jsem měl i dva metráky

20. 5. 2013

„Slovo dieta doposud nenávidím,“ říká lékař‑gynekolog MUDr. Štěpán Budka. „Žádná technologicky upravená a agresivně propagovaná dieta nemůže nahradit to, když si člověk sám upraví své stravovací zvyklosti tak, aby neměl hlad, nestrádal a přitom dosáhl vysněného počtu kilogramů,“ dodává člověk, který se dokázal od roku 2010 zbavit 117 kg. Celý článek zde.

Češi už nepřibírají!

Češi už nepřibírají!

18. 4. 2013

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

V rámci projektu „Žij zdravě“ byl proveden společností STEM/Mark, a.s., další výzkum o výskytu obezity a přidružených onemocnění v populaci České republiky. Protože to byl již v pořadí pátý výzkum od roku 2000, lze velmi dobře pozorovat změny. Celkem bylo v rámci výzkumu vyhodnoceno více než 2 000 osob. Celý článek zde.

Naše poradna

Naše poradna

18. 4. 2013

Redakce

V rubrice poradna vybíráme z dotazů, které dojdou na naši adresu. Dnes odpovídaly nutriční terapeutky VŠTJ MEDICINA Praha, o.s., a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Bc. Jitka Laštovičková a Bc. Jitka Horáková, DiS. Celý článek zde.

Naši mazlíčci aneb jaký pán, takový pes

Naši mazlíčci aneb jaký pán, takový pes

18. 4. 2013

V minulém čísle Obesity NEWS veterinární odbornice PET HELP Barrandov upozornily na to, že i domácí zvířátka mohou mít problémy s obezitou, která s sebou i u nich nese závažné zdravotní důsledky. Jaké jsou příčiny obezity u zvířat a jak je poznat? Celý článek zde.

Komplexní řešení pro život

Komplexní řešení pro život

18. 4. 2013

Redakce

Obezita, diabetes a hypertenze jdou často ruku v ruce. Svůj podíl na tom má genetika, ale rozhodující je životní styl. Celý článek zde.

Naši mazlíčci aneb jaký pán, takový pes

Naši mazlíčci aneb jaký pán, takový pes

28. 3. 2013

MVDr. Eva Mičudová, MVDr. Judita Szakáčová

Traduje se, že se pes a jeho pán sobě podobají. Možná to vyplývá z podvědomého výběru při pořizování konkrétního plemena psa nebo druhu domácího živočicha, ale částečně je podoba ovlivněna i životním stylem, který spolu páníček a mazlíček vedou. Pak mohou být společné i důsledky – sklon k nadváze či dokonce vážná obezita. V malém seriálu přiblížíme milovníkům domácích zvířat, proč je obezita nebezpečná, jak zlepšit stravovací i pohybové návyky (nejen) našich mazlíčků a čím zlepšit kvalitu života i našich věrných zvířecích přátel. Průvodkyněmi nám bude tým veterinářek z veterinární ordinace PET HELP. Celý článek zde.

Naše poradna

Naše poradna

28. 3. 2013

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Bc. Jitka Laštovičková

V rubrice poradna vybíráme z dotazů, které dojdou na naši adresu. Dnes odpovídaly nutriční terapeutka VŠTJ MEDICINA Praha, o.s., a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Bc. Jitka Laštovičková a MUDr. Martin Matoulek, Ph.D. Celý článek zde.

Nikdy nebudu jako Twiggy

Nikdy nebudu jako Twiggy

28. 3. 2013

Redakce

Paní Aneta (45 let) bojuje s několika zdravotními potížemi od narození. I její hmotnost kolísá od nadváhy k obezitě a zpět téměř celý život. Ne vždy jdou kilogramy držet pod kontrolou i tou nejsilnější vůlí. Celý článek zde.

Informace jsou důležitou součástí léčby

Informace jsou důležitou součástí léčby

25. 2. 2013

Redakce

Obesity NEWS jsou k dispozici i v lékárnách, tedy tam, kde lidé hledají pomoc se zdravotními problémy. Kde jinde než u profesionálů by měli dostat pravdivé rady. Distribuci do vybraných lékáren zajišťuje společnost PHARMOS, a.s., jejíž významný představitel, Mgr. Karel Šlégr, ředitel pro marketing a prodej, nám poskytl rozhovor. Celý článek zde.

První z klubu 200 plus

První z klubu 200 plus

25. 2. 2013

MUDr. Marta Šimůnková

Pan Jan K., 58 let, nikdy nebyl zcela štíhlý. Když končil „vojnu“, ručička váhy, na které stál, ukazovala 95 kg, což je jen o trochu více, než by měl při výšce 186 cm vážit. Jak k tomu došlo, že se Jan dostal až ke 225 kg (BMI přes 65 kg/m2)? Nebyla to pouze chuť k jídlu. A jak se se svým těžkým problémem potýká? S přehledem, odpovědností a za pomoci odborníků. Celý článek zde.

Naše poradna

Naše poradna

25. 2. 2013

Bc. Jitka Laštovičková, Bc. Jitka Horáková,DiS.

V rubrice poradna vybíráme z dotazů, které dojdou na naši adresu. Dnes odpovídaly nutriční terapeutky VŠTJ MEDICINA Praha, o.s., a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Bc. Jitka Laštovičková a Bc. Jitka Horáková. Celý článek zde.

Prediktor hmotnosti aneb kolik zhubnu po této dietě?

Prediktor hmotnosti aneb kolik zhubnu po této dietě?

25. 1. 2013

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Jan Moskalyk, Mgr. Aneta Sadílková

Všichni bychom chtěli vědět, zda plánovaný redukční režim bude úspěšný a kolik asi můžeme zhubnout po nějakém režimu. V rámci projektu „Žij zdravě“ byla vytvořena první verze aplikace – Prediktor hmotnosti, který vám může pomoci odhadnout účinek redukční diety. Celý článek zde.

Nová šance na spokojenost

Nová šance na spokojenost

25. 1. 2013

Redakce

Paní Marie N. (59 let, vysokoškolačka) nikdy nevypadala jako Twiggy. S pokusy o snížení hmotnosti má bohaté zkušenosti. Po třiceti letech marných bojů se odhodlala k bariatrické operaci. Zhubla a po tři roky si hmotnost udržela. Pak přišly starosti a hmotnost mírně stoupla. Proto hledá způsob, jak se vrátit ke své vlastní „váze snů“. Co o sobě říká? Celý článek zde.

Výherci vánoční soutěže

Výherci vánoční soutěže

25. 1. 2013

Jak je již tradicí, v rekondičních centrech VŠTJ Medicina Praha proběhla Vánoční soutěž, při které měli účastníci možnost vyhrát velice zajímavé ceny. Stačilo si pouze zakoupit permanentku, oproti které dostali členové soutěžní kupony. Seznamy výherců naleznete ve svých centrech, kde máte možnost si výhry vyzvednout. Tímto bychom rádi poděkovali všem partnerům soutěže, a to společnostem Mafra, a.s., Zepter International, s.r.o., Karlovarská Korunní, s.r.o., a Pharma Avalanche, s.r.o., za věnování krásných cen a popřáli všem úspěšný rok 2013.

Rekvalifi kační kurz akreditovaný MŠMT

Rekvalifi kační kurz akreditovaný MŠMT

21. 12. 2012

Bc. Jitka Horáková,DiS.

VŠTJ MEDICINA Praha pořádá rekvalifikační kurz „Instruktor pohybových aktivit“ se zaměřením na pohyb osob s civilizačním onemocněním, např. s diabetem, obezitou, hypertenzí, osteoporózou a dalšími. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

21. 12. 2012

Redakce

Milí čtenáři, na poslední straně našich novin se již tradičně můžete pustit do série slovních úloh a luštění populárního sudoku. Věříme, že i v letošním roce si rádi potrápíte mozkové závity a luštění pro vás bude zábavné a místy i poučné. Celý článek zde.

Příprava na Vánoce začíná už koncem listopadu

Příprava na Vánoce začíná už koncem listopadu

30. 11. 2012

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Nemusíte tomu věřit, ale k prvnímu prosincovému vzestupu hmotnosti dochází často několik dnů po Mikuláši. V mnoha rodinách to totiž vypadá, jako by Mikuláš přinesl zásobu jídla hned na několik týdnů. Často se pak na konzumaci takového množství jídla podílí celá rodina. To většinou neznamená nic jiného, nežli nárůst energetického příjmu v řádech tisíců kilojoulů. A první předvánoční vzestup hmotnosti je na světě! Celý článek zde.

Žijte zdravěji!

Žijte zdravěji!

30. 11. 2012

Redakce

Z posledního výzkumu VZP a STEM/MARK vyplynulo, že stav obezity a nadváhy je v České republice dlouhodobě neudržitelný. S nadváhou se potýká neuvěřitelných 34 %, s obezitou pak 21 % dospělé české populace. A obezita a nadváha se ve zvýšené míře nevyhýbá ani dětem. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

30. 11. 2012

Redakce

Milí čtenáři, na poslední straně našich novin se již tradičně můžete pustit do série slovních úloh a luštění populárního sudoku. Věříme, že i v letošním roce si rádi potrápíte mozkové závity a luštění pro vás bude zábavné a místy i poučné. Celý článek zde.

Mozková činnost, energie a hubnutí

Mozková činnost, energie a hubnutí

26. 10. 2012

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Mgr. Jaroslav Koreš

Je to až neuvěřitelné, ale mozková činnost může spotřebovat až 20 % energetické spotřeby organismu. A to přitom u průměrného člověka zastupuje pouze asi 2 % hmotnosti těla. Celý článek zde.

Co všechno o nás prozradí složení těla?

Co všechno o nás prozradí složení těla?

26. 10. 2012

Bioimpedanční metody slouží pro měření tělesného složení. Tělem prochází slabé, nepostřehnutelné a bezpečné elektrické proudění o velmi nízké intenzitě. Princip měření je založen na tom, že elektrický proud prochází snadněji tekutinou v našich svalech než tukem a vykazuje tak určitý elektrický odpor. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

26. 10. 2012

Redakce

Milí čtenáři, na poslední straně našich novin se již tradičně můžete pustit do série slovních úloh a luštění populárního sudoku. Věříme, že i v letošním roce si rádi potrápíte mozkové závity a luštění pro vás bude zábavné a místy i poučné. Celý článek zde.

Mechanismus ukládání tuku v organismu aneb příprava na zimní spánek začíná již v září!

Mechanismus ukládání tuku v organismu aneb příprava na zimní spánek začíná již v září!

19. 9. 2012

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Mgr. Jaroslav Koreš

S příchodem zimního období, kdy se dny krátí a vlivem nepříznivého počasí ubývá možností k venkovním pohybovým aktivitám, začíná být opět aktuální téma ukládání přebytečné energie v lidském organismu. Pojďme se blíže podívat na tento mechanismus a také na to, jak s ním účinně bojovat. Celý článek zde.

Skupinová cvičení pro zdraví i snižování nadváhy v nově zrekonstruované tělocvičně na GVP

Skupinová cvičení pro zdraví i snižování nadváhy v nově zrekonstruované tělocvičně na GVP

19. 9. 2012

Mgr. Zuzana Borkovcová

V nově zrekonstruované tělocvičně Gymnázia Na Vítězné pláni pokračují skupinová cvičení, a to již od 17. září. Vybrat si zde můžete z nabídky pomalých i rychlých forem cvičení. Lekce jsou převážně přizpůsobeny osobám s nadváhou. Celý článek zde.

Nádobí Zepter je symbolem zdravého, chutného a moderního vaření

Nádobí Zepter je symbolem zdravého, chutného a moderního vaření

19. 9. 2012

Redakce, Bc. Jitka Laštovičková

říká v našem rozhovoru Jitka Franzová, training manažer ve společnosti Zepter International. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

19. 9. 2012

Milí čtenáři, na poslední straně našich novin se již tradičně můžete pustit do série slovních úloh a luštění populárního sudoku. Věříme, že i v letošním roce si rádi potrápíte mozkové závity, že pro vás luštění bude zábavné a místy i poučné. Celý článek zde.

Nové přípravky na hubnutí

Nové přípravky na hubnutí

23. 7. 2012

Jsou to už téměř dva roky, kdy byla pozastavena distribuce sibutraminu, jako jednoho ze dvou moderních léků na obezitu. V současné době tak na trhu zůstává pouze orlistat, jenž zabraňuje ve střebávání tuku ve střevech zablokováním enzymu střevní lipáza. Orlistat lze získat jak na předpis (Xenical), tak si ho také koupit ve volném prodeji (Alli, Orlistat TEVA apod.), ovšem tento má poloviční dávku účinné látky. Celý článek zde.

Žij zdravě je tu pro vás

Žij zdravě je tu pro vás

23. 7. 2012

Z posledního výzkumu VZP a STEM/MARK vyplynulo, že stav obezity a nadváhy je v České republice dlouhodobě neudržitelný. S nadváhou se potýká neuvěřitelných 34 %, s obezitou 21 % dospělé české populace. Obezita a nadváha se ve zvýšené míře nevyhýbá ani dětem. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

23. 7. 2012

Milí čtenáři, na poslední straně našich novin se již tradičně můžete pustit do série slovních úloh a luštění populárního sudoku. Věříme, že i v letošním roce si rádi potrápíte mozkové závity, že pro vás luštění bude zábavné a místy i poučné. Celý článek zde.

Vyplatí se, nebo nevyplatí sluneční energie?

Vyplatí se, nebo nevyplatí sluneční energie?

27. 6. 2012

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Mgr. Jaroslav Koreš

Sluneční energii se snaží využít fotovoltaické panely, jejichž účinnost je ale poměrně malá. Pohybuje se mezi 10 a 20 %. Z každého m2 dokážeme získat zhruba 200 J, což znamená, že na ohřátí vody v rychlovarné konvici bychom potřebovali alespoň 10 m2 a stálý sluneční svit. Za rok dopadá na 1 m2 průměrně 1 MWh energie, ze které lze vyrobit cca 150 kWh, tedy elektřinu za zhruba 600 Kč. Mnohem efektivnější (a levnější) je využití Slunce k přímému ohřevu vody. Celý článek zde.

Jak mít pevné zdraví a být fit

Jak mít pevné zdraví a být fit

27. 6. 2012

52 % české populace má nadměrnou hmotnost. Není tedy divu, že se stále větším problémem stává také dětská obezita. Není výjimkou, že již šestileté obézní děti mají vysokou hladinu tuků a cholesterolu v krvi, trápí je vysoký tlak a mají zvýšenou hladinu krevního cukru. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

27. 6. 2012

Milí čtenáři, na poslední straně našich novin se již tradičně můžete pustit do série slovních úloh a luštění populárního sudoku. Věříme, že i v letošním roce si rádi potrápíte mozkové závity, že pro vás luštění bude zábavné a místy i poučné. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

21. 5. 2012

Milí čtenáři, na poslední straně našich novin se již tradičně můžete pustit do série slovních úloh a luštění populárního sudoku. Věříme, že i v letošním roce si rádi potrápíte mozkové závity, že pro vás luštění bude zábavné a místy i poučné. Celý článek zde.

Jak na redukci váhy? Stejně jako na údržbu motoru

Jak na redukci váhy? Stejně jako na údržbu motoru

16. 4. 2012

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Mgr. Jaroslav Koreš

Představme si lidské tělo jako jakýkoliv stroj – ve formě potravy mu dodáváme palivo a ono ho přemění na energii pro vykonávání práce, využije ho k vlastnímu provozu a část uvolní ve formě tepla. Zřejmé je, že tělo nemůže dlouhodobě vydávat více energie, než mu dodáváme, jinak by se jednalo o perpetuum mobile. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

16. 4. 2012

Milí čtenáři, na poslední straně našich novin se již tradičně můžete pustit do série slovních úloh a luštění populárního sudoku. Věříme, že i v letošním roce si rádi potrápíte mozkové závity, že pro vás luštění bude zábavné a místy i poučné. Celý článek zde.

Redukční dieta a úsporná žárovka – co mají společného?

Redukční dieta a úsporná žárovka – co mají společného?

14. 3. 2012

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Mgr. Jaroslav Koreš

Dieta, dieta a zase ta dieta! To je neustálý evergreen… alespoň v lifestylových časopisech. Proč však u někoho redukční dieta funguje od prvních okamžiků a k tomu, aby snížil hmotnost o potřebné kilogramy, mu stačí jen pár dnů či týdnů a někdo se (opravdu) snaží celé týdny a měsíce a úbytky v kilogramech se dají spočítat na prstech jedné ruky. Celý článek zde.

Může obézní pacient trpět podvýživou?

Může obézní pacient trpět podvýživou?

14. 3. 2012

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Když se řekne slovo podvýživa, zřejmě každý si představí vyhublé modelky či pacientky trpící mentální anorexií nebo v krajním případě oběti hladomoru. Tuší ale někdo, že se podvýživa týká i obézních pacientů? Celý článek zde.

Žít zdravě znamená prodloužit si život bez nemocí

Žít zdravě znamená prodloužit si život bez nemocí

14. 3. 2012

Bc. Kristýna Skalická

říká prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc., FESC, v našem rozhovoru. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

14. 3. 2012

Milí čtenáři, na poslední straně našich novin se již tradičně můžete pustit do série slovních úloh a luštění populárního sudoku. Věříme, že i v letošním roce si rádi potrápíte mozkové závity, že pro vás luštění bude zábavné a místy i poučné. Celý článek zde.

Za vším hledej energii

Za vším hledej energii

18. 1. 2012

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Mgr. Jaroslav Koreš

Vážení a milí čtenáři, připravujeme pro vás seriál, v němž se vám prostřednictvím základních znalostí fyziky pokusíme objasnit vybrané jevy, které ovlivňují jak dění v přírodě, tak našich životů. Jedním z nich jsou např. Newtonovy zákony, ustanovené na základě praktických pozorování, včetně jeho zřejmě nejznámější teorie o gravitaci, která říká, že „jablko nepadá daleko od stromu“, resp. že padá na zem. Celý článek zde.

Vyhodnocení Vánoční soutěže

Vyhodnocení Vánoční soutěže

18. 1. 2012

Během listopadu a prosince probíhala v našich rekondičních centrech Vánoční soutěž. V jejím rámci měl každý člen možnost získat oproti zakoupené permanentce soutěžní kupony. Jejich slosování proběhlo 23 prosince. Seznam výherců naleznete ve svém rekondičním centru. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

18. 1. 2012

Milí čtenáři, na poslední straně našich novin se již tradičně můžete pustit do série slovních úloh a luštění populárního sudoku. Věříme, že i v letošním roce si rádi potrápíte mozkové závity, že pro vás luštění bude zábavné a místy i poučné. Celý článek zde.

Vánoční svátky jsou spojeny s velkým množstvím tradic

Vánoční svátky jsou spojeny s velkým množstvím tradic

14. 12. 2011

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Mezi základní vánoční tradice patří pečení vánočního cukroví a vánočky. To ale v minulosti bylo relativně hodně finančně náročné, proto si ne každá rodina mohla dovolit péci velké množství. Mezi hlavní ingredience cukroví patřily (stejně jako dnes) mouka, cukr, máslo a vejce, přičemž poslední dvě jmenované patřily k těm nejdražším. Celý článek zde.

Jídlo, stres a obezita aneb Vánoce jsou nejrizikovějším obdobím

Jídlo, stres a obezita aneb Vánoce jsou nejrizikovějším obdobím

14. 12. 2011

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Zná to 95 % z nás. Když jsme ve stresu, nervózní a necítíme se dobře, zklidnění, resp. uspokojení hledáme v dobrém jídle a pití. To je totiž nejrychlejší a nejpříjemnější způsob jak zmírnit stresovou reakci. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

14. 12. 2011

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

16. 11. 2011

Redakce

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Aby podzim nebyl obdobím splínů a depresí

Aby podzim nebyl obdobím splínů a depresí

19. 10. 2011

PhDr. Šárka Slabá, Ph.D.

K podzimu patří sběr kaštanů, barevné listí, pouštění draků i výstava Zahrada Čech (která se koná každoročně v mých rodných Litoměřicích), což jsou aktivity veskrze pozitivní. Podzimní čas ale také u mnohých lidí vyvolává pocit špatné nálady, ztrátu energie, splín. Mezi lidmi se ujal název podzimní deprese. Ale pozor, je nutné rozlišovat mezi depresí jako psychopatologickým stavem a onou „depkou“, jak ji cítí většina z nás. Celý článek zde.

Reportáž z Kubovy Hutě

Reportáž z Kubovy Hutě

19. 10. 2011

Redakce

Ve dnech 14.–18. září se konal rekondiční pobyt v krásném prostředí Šumavy, v obci Kubova Huť. Účastnilo se ho na 20 klientů rekondičních center VŠTJ MEDICINA z Mladé Boleslavi, Tachova a Prahy. Pestrý pohybový program měly na starosti instruktorky Jana Šebková, Gabriela Jiříková a Lucie Životská. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

19. 10. 2011

Redakce

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

14. 9. 2011

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Jak předejít cestovatelským průjmům - pravidla primární léčby

Jak předejít cestovatelským průjmům - pravidla primární léčby

15. 6. 2011

Mgr. Alena Menclová

Možná vás překvapí, že nejčastější zdravotní potíže na cestách do zahraničí bývají průjmová onemocnění. Ta se nejvíce vyskytují v zemích tropů a subtropů, Karibiku, jižní Evropě, Izraeli, Japonsku a Jižní Americe. Určitě není třeba příliš pochybovat o tom, že tzv. cestovatelský průjem dokáže velmi znepříjemnit jakýkoliv pobyt. Těmto komplikacím lze však předcházet, a to zejména včasným informováním se o situaci v dané lokalitě. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

15. 6. 2011

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Jak se chránit proti slunečnímu záření

Jak se chránit proti slunečnímu záření

25. 5. 2011

Mgr. Alena Menclová

Slunce je nezbytnou součástí života na zemi. Přes složitý proces fotosyntézy rostlin se podílí na tvorbě kyslíku a dodává zemi potřebné světlo a teplo. Slunce má však i své negativní stránky, jednou z nich je vysílání nebezpečného ultrafialového (UV) záření. To nevidíme ani necítíme, ale může nám vážně poškodit zdraví. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

25. 5. 2011

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Trápí vás zažívací obtíže?

Trápí vás zažívací obtíže?

14. 4. 2011

Mgr. Alena Menclová

S trávicími problémy se každý z nás alespoň jednou v životě setkal. Ve většině případů se projevují jako nepříjemný pocit v horní části dutiny břišní, nadýmání, snížená chuť k jídlu, pálení žáhy nebo pocit tíhy. Zmiňované příznaky lze souhrnně označit jako dyspepsie, jejíž projevy mohou být důležitým signálem k odhalení onemocnění trávicího ústrojí. Proto při přetrvávajících potížích vždy navštivte svého ošetřujícího lékaře. Pomůžete tak odkrytí důležitých symptomů onemocnění. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

14. 4. 2011

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

16. 3. 2011

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

16. 2. 2011

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Vánoční soutěž s VŠTJ MEDICINA PRAHA

Vánoční soutěž s VŠTJ MEDICINA PRAHA

2. 2. 2011

Rok se s rokem sešel a rekondiční centrum VŠTJ MEDICINA PRAHA pro své členy opět uspořádalo „Velkou vánoční soutěž“, jejímž hlavním sponzorem byla společnost ZEPTER. Celý článek zde.

Naše zdraví je i otázkou životního stylu

Naše zdraví je i otázkou životního stylu

2. 2. 2011

PhDr. Karolína Hlavatá

Žít zdravě nemusí hned znamenat, že se staneme asketou, který se bude při každém pohledu na sklenku vína nebo hamburgera odvracet. Na druhou stranu existuje celá řada faktorů, které by zastánce zdravého životního stylu měl ze svého života vyřadit. Jak tedy najít správný kompromis v otázkách životosprávy, tj. takový, z kterého bude mít náš organismus prospěch? Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

2. 2. 2011

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Žij zdravě se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou

Žij zdravě se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou

30. 12. 2010

Právě v rukou držíte speciální vydání Obesity NEWS věnované projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR s názvem Žij zdravě, který běží již od roku 2007 a je zaměřen na prevenci i léčbu nadváhy a obezity. Celý článek zde.

Inspirujte se hubnutím ostatních

Inspirujte se hubnutím ostatních

30. 12. 2010

Od letošního září bojují se svými kilogramy ve zdravé online reality show na www.ZijZdrave.cz tři povahově i co do zdravotních potíží rozdílné účastnice, a to paní Stanislava, Lucie a Vlasta. Ty se po mnoha marných pokusech zhubnout rozhodly, že za svým dosavadním životním stylem udělají již definitivní tečku a vydají se na úspěšnou cestu ke zdravému životu. Celý článek zde.

www.ZijZdrave.cz

www.ZijZdrave.cz

30. 12. 2010

Internetové stránky www.ZijZdrave.cz obsahují mnoho užitečných rad týkajících se motta projektu, tj. „Lépe jíst + zdravě se hýbat = zdravě žít“. Naleznete zde doporučení lékařů, recepty na zdravé pokrmy či tabulky energetických hodnot potravin. Inspirovat se můžete přehledem sportovních aktivit s uvedeným množstvím energie, kterou jejich hodinovým provozováním vydáte. Celý článek zde.

Semináře pro lékaře aneb setkávání se odborné veřejnosti s pacienty

Semináře pro lékaře aneb setkávání se odborné veřejnosti s pacienty

30. 12. 2010

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Komunikace s pacienty s nadváhou či obezitou bývá pro lékaře někdy velkým problémem. Příčin je celá řada – praktický lékař nemá vždy prostor ani kapacitu s pacientem diskutovat nebo pacient nechce komunikovat a v některých případech se setkáváme i s nedůvěrou lékařů vůči pacientům. Přitom před námi často sedí lidé, kteří toho o dietách, potravinách či vzestupech i pádech kilogramů mohou říci dost a dost. Celý článek zde.

S VŠTJ MEDICINA PRAHA hubneme i v roce 2011

S VŠTJ MEDICINA PRAHA hubneme i v roce 2011

30. 12. 2010

Hned na prahu nového roku, tj. od ledna, nabízí VŠTJ MEDICINA PRAHA v rámci svých rekondičních center možnost zapojit se do redukčních programů. Můžete využít jak skupinových kurzů (12–15 osob), tak začít cvičit individuálně. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

30. 12. 2010

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

8. 12. 2010

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Den se krátí…

Den se krátí…

20. 10. 2010

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Podzimní „zkracování“ dne a celkově ponurejší nálada, která v těchto měsících čím dál více opanovává venkovní prostory, může mnohé z nás čas od času uvrhnout do psychické nepohody, zvláště pak ty, kteří již nějakou psychickou poruchou trpí. K tomu všemu přispívá i změna letního času na zimní, tj. posun času o jednu hodinu dozadu, která proběhne poslední říjnovou neděli, a to 31. 10. Celý článek zde.

Víte, že…

Víte, že…

20. 10. 2010

Redakce

Velké slavné medicínské objevy byly velmi často zpočátku zpochybňovány. Mezi ně patří i objev Helicobactera pylori neboli bakterie, která způsobuje vředy žaludku. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

20. 10. 2010

MUDr. Jitka Housová, Ph.D., PhDr. Karolína Hlavatá

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

20. 10. 2010

připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Za vším hledej plísně

Za vším hledej plísně

29. 9. 2010

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Plísně – mikroskopické vláknité příbuzné hub – patří k nejrozšířenějším životním formám na zemi (a v jejím nejbližším okolí). Díky své až neuvěřitelné schopnosti výtrusu přežívají i v těch nejtvrdších podmínkách. Nejznámější je bezesporu plíseň produkující antibiotikum penicilin, objevená sirem Alexandrem Flemingem v roce 1928. V medicíně je penicilin využíván od čtyřicátých let. Vlivu penicilinu, ale i ostatních plísní na život člověka jsou věnovány následující řádky. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

29. 9. 2010

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., PhDr. Karolína Hlavatá

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

29. 9. 2010

Redakce

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že – v dobrém slova smyslu – pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

23. 6. 2010

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

23. 6. 2010

Redakce

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

19. 5. 2010

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení vám na míru. Neváhejte a zapojte se i vy. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

19. 5. 2010

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

S velkým respektem přistupuji k pacientům, kteří dokázali dlouhodobě změnit svůj životní styl

S velkým respektem přistupuji k pacientům, kteří dokázali dlouhodobě změnit svůj životní styl

21. 4. 2010

Redakce

říká prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., v našem rozhovoru nejen o náročnosti léčby cukrovky pro pacienty, ale také o současném stavu i výhledech léčby cukrovky na prahu 21. století. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

21. 4. 2010

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky na procvičení bystrého myšlení

21. 4. 2010

Redakce

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Jaká je realita „hubnoucích“ reality show

Jaká je realita „hubnoucích“ reality show

24. 3. 2010

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Hubnoucí reality show patří jistě mezi hlavní fenomén poslední „mediální“ doby. V časopisech, novinách a hlavně v televizi se za pozornosti milionů diváků pokouší zhubnout „vyvolení“ jedinci. Pro někoho je hlavní motivací účasti v takovém pořadu moment dotknutí se slávy, pro jiného zase poslední možnost, jak začít hubnout. Celý článek zde.

Váš příběh – Zbyněk Sedloň (*15. 5. 1962)

Váš příběh – Zbyněk Sedloň (*15. 5. 1962)

24. 3. 2010

Redakce

Všechno mi došlo, až když mi v nemocnici řekli: „Pokud nezhubneš, brzy bude po tobě!“ říká také Zbyněk Sedloň v našem otevřeném rozhovoru o životě s obezitou, resp. o momentu, který rozhodl, že se s tímto zdatným soupeřem pustí do boje. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

24. 3. 2010

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy. Celý článek zde.

Rekondiční pobyty 2010

Rekondiční pobyty 2010

24. 3. 2010

Redakce

Vzhledem k velkému zájmu o účast na víkendových a týdenních rekondičně-redukčních pobytech jsme pro vás připravili nové termíny pro rok 2010. Celý článek zde.

Hádanky a luštěnky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky a luštěnky na procvičení bystrého myšlení

24. 3. 2010

Redakce

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

17. 2. 2010

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy. Celý článek zde.

Hádanky a luštěnky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky a luštěnky na procvičení bystrého myšlení

17. 2. 2010

Redakce

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

On-line odborné poradny

On-line odborné poradny

21. 1. 2010

Redakce

Na www.medispo.net jsme pro vás spustili on-line poradny. Máte tak lékaře, diabetologa či fyzického terapeuta přímo na dosah ruky. V rámci on-line poraden se budeme nejvíce věnovat obezitě, cukrovce, dietám či pohybovým aktivitám. Celý článek zde.

Hádanky a luštěnky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky a luštěnky na procvičení bystrého myšlení

21. 1. 2010

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

25. 11. 2009

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy. Celý článek zde.

Hádanky a luštěnky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky a luštěnky na procvičení bystrého myšlení

25. 11. 2009

Redakce

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Káva: celosvětový fenomén, který může být součástí zdravého životního stylu

Káva: celosvětový fenomén, který může být součástí zdravého životního stylu

22. 10. 2009

MUDr. Zuzana Stránská

Co máte nejraději? Cappuccino, espresso nebo obyčejného turka? Ať už pijete jakoukoli kávu, patříte mezi 80 % lidí na celém světě, kteří si nedokážou představit ani den bez šálku (či spíše šálků) kávy. Pojďme se tedy blíže podívat na tento celosvětový fenomén opředený mnoha mýty a také nápoj, který je z historického i čistě medicínského hlediska docela zajímavý. Celý článek zde.

Hádanky a luštěnky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky a luštěnky na procvičení bystrého myšlení

23. 9. 2009

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

24. 6. 2009

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení logického myšlení

Hádanky na procvičení logického myšlení

24. 6. 2009

Redakce

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

27. 5. 2009

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení logického myšlení

Hádanky na procvičení logického myšlení

27. 5. 2009

Redakce

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

22. 4. 2009

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy. Celý článek zde.

Jak žít zdravě najdete na ŽijZdravě.cz

Jak žít zdravě najdete na ŽijZdravě.cz

22. 4. 2009

Redakce

Obezita se stává jedním z nejzávažnějších společenských problémů na celém světě. Podle výsledků výzkumu z roku 2008 provedeného ve spolupráci VZP ČR a 3. interní kliniky 1. LF UK jí v České republice trpí 22 % dospělé populace a 34 % Čechů má nadváhu. Počet obézních lidí navíc neustále roste. Také proto vznikly internetové stránky www.ZijZdrave.cz, které se věnují aktuálním tématům, jako je zdravý život, pohyb a stravování. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení logického myšlení

Hádanky na procvičení logického myšlení

22. 4. 2009

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení logického myšlení

Hádanky na procvičení logického myšlení

25. 3. 2009

Redakce

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Jak důležitý je výzkum v medicíně?

Jak důležitý je výzkum v medicíně?

19. 2. 2009

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Můžeme říci, že výzkum je hnacím motorem medicíny. Mezi základní výzkumné přístupy patří jednak metoda prospektivní, tj. hledání nových léků a zkoumání jejich budoucích účinků, a dále metoda retrospektivní neboli hledání příčin a všech možných podmínek onemocnění v minulosti. Pojďme si tyto dva základní přístupy aplikovaného výzkumu v následujícím textu přiblížit. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

19. 2. 2009

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení logického myšlení

Hádanky na procvičení logického myšlení

19. 2. 2009

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek, které by vám měly rozjitřit mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení logického myšlení

Hádanky na procvičení logického myšlení

22. 1. 2009

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek, které by vám měly rozjitřit mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

ATLETický stadion otestoval fyzičku praktických lékařů a sester

ATLETický stadion otestoval fyzičku praktických lékařů a sester

11. 12. 2008

Redakce

VŠTJ MEDICINA PRAHA otevřela ve spolupráci s organizátory kongresu Společnosti všeobecného lékařství v Karlových Varech stánek s názvem ATLETický stadion. Celý článek zde.

VŠTJ MEDICINA PRAHA se zapojila do akce Zdravý košík

VŠTJ MEDICINA PRAHA se zapojila do akce Zdravý košík

11. 12. 2008

Redakce

Cílem preventivního projektu Zdravý košík podporovaného VZP ČR je ukázat, že pokud chceme dodržovat zásady zdravého stravování, musíme začít už při nákupu surovin. V letošním roce probíhaly v rámci tohoto projektu road show v supermarketech v Praze, Jihlavě, Plzni a Hradci Králové. Podrobněji o průběhu všech akcí a další informace o projektu naleznete na www.zdravykosik.cz. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení logického myšlení

Hádanky na procvičení logického myšlení

11. 12. 2008

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek, které by vám měly rozjitřit mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

O zimních spáčích, tukových zásobách a dlouhém životě

O zimních spáčích, tukových zásobách a dlouhém životě

20. 11. 2008

Prim. MUDr. Petr Sucharda, CSc.

Někteří lidé jsou přesvědčeni o tom, že v nás musí být něco z tzv. zimních spáčů. Nechystají se rovnou zimu prospat, ale zato si na toto období opatřují pořádné tukové zásoby. Přesně tak, jak to dělají zimní spáči… a každému je zřejmě jasné proč. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

20. 11. 2008

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy. Celý článek zde.

Dokončení americké anabáze aneb jak jsem urazila hamburger jakožto národní symbol

Dokončení americké anabáze aneb jak jsem urazila hamburger jakožto národní symbol

20. 11. 2008

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

S přibývajícími týdny pobytu v USA jsme si postupně začali zvykat na různé místní speciality a zvyky. Pro mnohé Američany je typické, že nevaří. Stravu kupují zmraženou a večer si ji ohřívají v mikrovlnné troubě. To ale není nic pro mě, a tak jsem se rozhodla, že budu pravidelně vařit. Tím jsem u sousedstva potvrdila svou pověst jakéhosi exota. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení logického myšlení

Hádanky na procvičení logického myšlení

20. 11. 2008

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek, které by vám měly rozjitřit mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

15. 10. 2008

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy. Celý článek zde.

Pomalu se z nás začali stávat Američané

Pomalu se z nás začali stávat Američané

15. 10. 2008

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Vážení čtenáři, v minulém díle jsem ukončila kauzu úřednice, jež prováděla na několikráte kontrolu naší ložnice, resp. zda jsme ji přestěhovali do toho „správného“ pokoje. Věc to nevídaná, leč v Americe běžná. Povídala jsem vám o seznámení s naší nejbližší sousedkou, se kterou mě pojil zájem o naši zahradu, který jsme si však každá vysvětlovala po svém. Minulý díl jsem zakončila lehce hororovou příhodou s dobrým koncem, která se odehrála na toaletách u McDonalda, kde se můj manžel jal osušit pusinku naší dcerky přímo pod osoušečem. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení logického myšlení

Hádanky na procvičení logického myšlení

15. 10. 2008

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek, které by vám měly rozjitřit mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

18. 9. 2008

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy. Celý článek zde.

V Americe žije se blaze

V Americe žije se blaze

18. 9. 2008

Vážení čtenáři, v minulých dílech jsem vám psala o nutnosti přestěhovat ložnici do jiného pokoje, neboť v pokoji, kde jsme původně spali, bylo dle místních úředníků málo světla a chyběla úniková cesta. Doufám, že jste napjatí, jak to nakonec dopadlo. Vězte tedy, že magistrátní úřednice nám poslala doporučený dopis, ve kterém nás informovala, že přijde na kontrolu ložnice cca měsíc před naším odletem. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení logického myšlení

Hádanky na procvičení logického myšlení

18. 9. 2008

Redakce

Milí čtenáři, po letní pauze jsme pro vás připravili zase několik hádanek na potrápení mozkových závitů. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

Inkontinence: problém, o kterém se pacienti stydí hovořit

Inkontinence: problém, o kterém se pacienti stydí hovořit

10. 6. 2008

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Inkontinencí moči (česky pomočováním) rozumíme stav, kdy člověk není schopen sám vědomě regulovat odchod moči. V povědomí většiny z nás je zapsáno, že postihuje převážně seniory, avšak opak je pravdou. Inkontinencí mohou trpět nejen děti, ale i dospělí v jakémkoli věku, a to ženy i muži. Například jí trpí asi 20 % žen ve věku kolem 45 let. Mezi rizikové faktory pro její vznik patří obezita (!), ale i cukrovka, těhotenství a další. Celý článek zde.

Minneapolis: město tisíce střepů a drzých veverek

Minneapolis: město tisíce střepů a drzých veverek

10. 6. 2008

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Vážení čtenáři, doufám, že vás i dnes aspoň trochu pobavím zážitky ze vzdálené Ameriky. V minulém díle jsem psala o návštěvě z magistrátu a o nutnosti přestěhování ložnice. Vězte, že kontrola zatím nepřišla, ale obávám se, že ještě přijde a my tu ložnici nakonec budeme muset přece jenom přestěhovat. Na druhou stranu na tom nejsme ještě tak špatně – slyšeli jsme i o takových, kteří musí při obdobných kontrolách předstírat, že bydlí v jiném bytě než ve skutečnosti, neboť jejich byt má pouze jedny přístupové dveře a v Minnesotě je zákonem dané, že byt musí mít dvoje přístupové dveře (kvůli požáru a únikové cestě). Takže my jsme na tom vlastně ještě docela dobře. Celý článek zde.

Hádanky na procvičení logického myšlení

Hádanky na procvičení logického myšlení

10. 6. 2008

Redakce

Milí čtenáři, tentokrát jsme na poslední stranu připravili několik hádanek na procvičení logického myšlení. Věříme, že jejich luštění pro vás bude zábavné a také úspěšné. Celý článek zde.

Květen – měsíc, kdy vybíráme dovolenou

Květen – měsíc, kdy vybíráme dovolenou

13. 5. 2008

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

S blížícím se létem začínáme čím dál tím častěji uvažovat o tom, že bychom měli pár kilogramů zredukovat. Kdo z nás si aspoň jednou v životě neplánoval, že před dovolenou zhubne pět až deset kilogramů, aby mu to slušelo do plavek… A pak hubnout dál. Léto je přece typické tím, že je dostatek a velký výběr ovoce, zeleniny a dalších většinou nízkokalorických pokrmů. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

13. 5. 2008

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy. Celý článek zde.

Náš test: Dodržujete zdravý životní styl?

Náš test: Dodržujete zdravý životní styl?

13. 5. 2008

Redakce

Připravili jsme pro vás test, v kterém si můžete ověřit, jaký vztah máte ke zdravému životnímu stylu. Na našich deset otázek odpovězte podle pravdy, nepřesnými odpověďmi byste šidili jen sami sebe. Vyhodnocení testu naleznete hned pod otázkami. Příjemnou zábavu. Celý článek zde.

Je třicet korun u obezitologa hodně nebo málo?

Je třicet korun u obezitologa hodně nebo málo?

17. 4. 2008

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Máme za sebou tři měsíce fungování nových poplatků ve zdravotnictví, a to za ambulantní návštěvy, pohotovost, recepty atd. Jistě je ještě brzy na hlubší analýzu všech dopadů jak na pacienty, tak na lékaře, ale i na celý zdravotní systém. Přesto si na tomto místě dovolím několik poznatků, které čerpám ze své praxe. Celý článek zde.

Cesta do Ameriky aneb jak zhubnout 2 kg za 24 hodin

Cesta do Ameriky aneb jak zhubnout 2 kg za 24 hodin

17. 4. 2008

Vážení čtenáři, ráda bych se s vámi podělila o zážitky a dojmy z cesty v USA. Vydala jsem se tam na konci března společně s osmnáctiměsíční dcerou za manželem zpestřit mu zbytek jeho studijního pobytu. Vyrážely jsme ve čtyři hodiny ráno, to se dceři pochopitelně vůbec nelíbilo, takže spustila křik na celý dům. Na letiště nás odvážel můj otec. Cesta byla bez problémů. Celý článek zde.

Kazuistika aneb příklady táhnou

Kazuistika aneb příklady táhnou

18. 3. 2008

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

V následujícím textu vám, milí čtenáři, přinášíme dva zajímavé a velice poučné případy z naší praxe. Prvním z nich je případ pacientky, která, ač by se mnohým z nás mohla jevit v bezvýchodné situaci, vydržela, překonala hodně překážek, až obezitu takříkajíc položila na lopatky. Druhý příklad je významný především v tom, že ukazuje, jak důležitá jsou vyšetření před bariatrickými výkony a jaké důsledky může mít jejich podcenění. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

18. 3. 2008

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy. Celý článek zde.

Obezita a kouření mají mnoho společného

Obezita a kouření mají mnoho společného

21. 2. 2008

Prim. MUDr. Petr Sucharda, CSc.

Významným urychlovačem aterosklerotického procesu je porucha účinku inzulinu. Výzkumy posledních patnácti let ukázaly, že kuřáci mají stejně jako obézní sníženou citlivost na inzulin, a to úměrně průměrné spotřebě nikotinu (počtu vykouřených cigaret). Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

21. 2. 2008

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy. Celý článek zde.

Žij zdravě pro kvalitnější život

Žij zdravě pro kvalitnější život

24. 1. 2008

Nový projekt pod názvem Žij zdravě chce přispět ke změně našeho chování v přístupu ke stravování a pohybu a napomoci tak k dodržování tzv. rovnice zdravého života, která říká: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít. Celý článek zde.

Deník pološílené cvičenky aneb Roudnice den za dnem… (závěrečná část)

Deník pološílené cvičenky aneb Roudnice den za dnem… (závěrečná část)

24. 1. 2008

Páteční ráno bylo těžké, šedivé, ospalé. Mlha se válela po okolních kopcích, vzduch jako by tlačil tělo do země a na cvičení jsme se eufemisticky řečeno trousili. Ale raníček nakonec stál za to. Tomáš, Lucčin a Renčin kamarád, nás zasvěcoval do tajů tai-či, tedy do naprosto základních postojů a uvědomění si sama sebe. Přestože jsme měli cvičit zcela uvolněně a nenapínat žádné svaly, tak možná právě proto jsem si uvědomovala celé tělo. Celý článek zde.

Vánoce už jsou tady

Vánoce už jsou tady

13. 12. 2007

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Vánoční shon je v plném proudu. Asi každý z nás má na sebe ještě o poznání méně času než v „běžném“ roce. To může být rozhodující pro nastartování vzestupu hmotnosti. Zvláště pokud si říkáte, že na sobě začnete pracovat až po Vánocích. To většinou končí tak, že zvýšením hmotnosti nejsou obvyklé dva až tři kilogramy, ale klidně pět až šest. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

29. 11. 2007

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskuzní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu. Příspěvky vybíráme z internetové diskuze, která probíhá na www.medispo.net. S naším diskuzním fórem máme výborné výsledky, víme, že jeho prostřednictvím umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Proto neváhejte a zapojte se do diskuze i vy. Celý článek zde.

Deník pološílené cvičenky aneb Roudnice den za dnem... 5. část

Deník pološílené cvičenky aneb Roudnice den za dnem... 5. část

29. 11. 2007

Čtvrtá část byla věnována hned dvěma dnům, a to neděli a pondělí. Nedělní večer probíhal formou soutěže v nordic walkingu. Všichni se dost natrápili, ale vítěze se nedočkali – nebyl totiž vyhlášen. Pondělí „otevřel“ atypický raníček – hmatová dráha aneb působení různých povrchů se zavázanýma očima. Dopoledne cesta do Litoměřic za dalším spalováním kalorií. Nejprve aqua aerobik, poté 180 schodů v místních kasematech. Večer Pilates – cvičení náročné na výdrž, ale velmi užitečné při tvarování požadovaných partií těla. A jako vždy krátké posezení... Celý článek zde.

Může se to stát i vám či vašim příbuzným

Může se to stát i vám či vašim příbuzným

1. 11. 2007

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Dnešní doba je charakterizována velkým vzestupem nadváhy a obezity. Na druhé straně však dramaticky vzrůstá i výskyt opačného extrému: poruch příjmu potravy – mentální anorexie a mentální bulimie. V následujícím textu se těmto pojmům budeme věnovat podrobněji. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

1. 11. 2007

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskuzní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu. Příspěvky vybíráme z internetové diskuze, která probíhá na www.medispo.net. S naším diskuzním fórem máme výborné výsledky, víme, že jeho prostřednictvím umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Proto neváhejte a zapojte se do diskuze i vy. Celý článek zde.

Deník pološílené cvičenky aneb Roudnice den za dnem... 4. část

Deník pološílené cvičenky aneb Roudnice den za dnem... 4. část

1. 11. 2007

V minulé části jsme opustili naši cvičenku právě ve chvíli, kdy se společně s ostatními rozhodla využít nedělní slunné odpoledne koupáním v nedaleké pískovně. Nejen jak pokračovala neděle, ale i o pondělí se dočteme v dalším pokračování reportáže z rekondičního pobytu. Celý článek zde.

Chvátám, chvátám, nemám chvíli klid

Chvátám, chvátám, nemám chvíli klid

18. 10. 2007

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Pro dnešní dobu je typické, že se každý někam žene nebo alespoň předstírá, že někam pospíchá. Stejně tak moje tchyně, která neustále argumentuje tím, že nemá čas, a proto nemůže navštívit svou vnučku. Přitom bydlíme v jednom městě a cesta k nám trvá zhruba 30 minut. Jak to tedy s tím časem vlastně je? Celý článek zde.

Deník pološílené cvičenky aneb Roudnice den za dnem... 3. část

Deník pološílené cvičenky aneb Roudnice den za dnem... 3. část

18. 10. 2007

V minulé části došlo již na první hodiny aerobiku, který cvičenky řádně prověřil. Dokonce se vytvořily dvě výkonnostní skupiny – pro rychlejší a pomalejší. Cvičilo se i po večeři. "Servíroval" se kruhový trénink na trávě s legračními přechody mezi cvičeními, např. kachní chůzí nebo s krabicí od pizzy na hlavě. Ryze akční den se cvičenky jaly zakončit ve společenském duchu s trochou vína. V pozdní noci naše cvičenka, při psaní dalších řádků do deníku, již přemítala o neděli... Celý článek zde.

Tak to zase začíná

Tak to zase začíná

4. 10. 2007

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Prázdniny skončily, děti se už „zaběhávají“ ve škole, zvykají si na kroužky a zájmovou činnost. Vánoce se zdají být daleko, raději ještě nemluvit. A co teď? Je čas začít myslet taky trochu na sebe. Jak jste dopadli po letních měsících? Zhubli jste nějaký ten kilogram, nebo naopak něco přibylo, protože jste např. využili skvělou nabídku last minute a ještě k tomu all inclusive? No, uznejte, když už je to zaplacené... Celý článek zde.

Deník pološílené cvičenky aneb Roudnice den za dnem... 2. část

Deník pološílené cvičenky aneb Roudnice den za dnem... 2. část

4. 10. 2007

V první části Deníku jsme se dočetli o strastiplné cestě pološílené cvičenky na rekondiční pobyt do Roudnice, o pocitech, se kterými opouštěla rodinné hnízdo, o předsevzetí shodit alespoň „to“ kilo. Z vlaku jsme se přenesli až do samého areálu. Naše cvičenka má již za sebou vstupní diagnostiku a chystá se na první týrání těla. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

4. 10. 2007

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskuzní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu. Příspěvky vybíráme z internetové diskuze, která probíhá na www.medispo.net. S naším diskuzním fórem máme výborné výsledky, víme, že jeho prostřednictvím umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Proto neváhejte a zapojte se do diskuze i vy. Celý článek zde.

Obezita byla u Keltů výsadou bohatých

Obezita byla u Keltů výsadou bohatých

4. 10. 2007

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Pojďme navštívit jedny z nejvýznamnějších „starousedlíků“ evropského kontinentu – Kelty. Jednalo se zřejmě o skupiny nesourodých kmenů s jednotným jazykem, kulturou a náboženstvím. Přestože Keltové obývali velkou část Evropy (včetně území dnešní České republiky) v sousedství tehdejší mocné Římské říše, nikdy nevytvořili vlastní stát. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

20. 9. 2007

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice budeme otiskovat vybrané příspěvky – dotazy a odpovědi odborníka našeho týmu – z internetové diskuze, která probíhá na adrese www.medispo.net. Naším cílem je dostat vybrané příspěvky pomocí tištěných novin i k těm z vás, kteří nemáte přístup na internet. S touto diskuzí máme výborné výsledky, víme, že tak poměrně rychle a především efektivně umíme pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Proto pokud jen trochu můžete, sledujte a hlavně diskutujte na www.medispo.net. Celý článek zde.

Deník pološílené cvičenky aneb Roudnice den za dnem... 1. část

Deník pološílené cvičenky aneb Roudnice den za dnem... 1. část

20. 9. 2007

Tak tohle opravdu nesnáším, balit špinavé prádlo. Copak při cestě sem to šlo samo. Trička byla vyžehlená a voňavá, prádlo ve vzorných komíncích, ponožky složené. Ručníky jako lístek. Pyžámko nadýchané. Složit to všechno do tašky – chvilková záležitost. Ale teď – trika zmuchlaná a zpocená, ručníky ušmudlané, ponožky (no, raději je dát rychle do sáčku). Pyžamo zplihlé, kraťasy a elasťáky skoro nepoznávám. Všechno to nějak nabylo a nabobtnalo, boty jsou jak o dvě čísla větší a ta kosmetika, to není možné. Tolik lahviček a kalíšků a tubiček jsem v Praze určitě neměla. Tohle prostě do tašky nemohu nacpat. Ale vy asi stále nevíte, o čem je řeč. Takže pěkně od začátku. Celý článek zde.

Mgr. Petr Fábin – rozhovor

Mgr. Petr Fábin – rozhovor

6. 9. 2007

Nesmíte na lidi klást přehnané nároky, důležité je, aby cvičení zvládli a chodili pravidelně. U vrcholového sportovce jde hlavně o výkon, u lidí pod lékařským dohledem jde o kompenzaci zdravotního problému, o zlepšení fyzické kondice, o snížení nadváhy a dalších rizik. Celý článek zde.

Židé a obezita

Židé a obezita

6. 9. 2007

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Židovské dějiny jsou nerozlučně spjaty s dějinami Blízkého východu. Území starověkého Izraele se rozkládalo na rozhraní vlivů egyptských, mezopotámských, fénických a v pozdějších dobách římských. Celý článek zde.

Slované byli v pravou chvíli na pravém místě

Slované byli v pravou chvíli na pravém místě

9. 6. 2007

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Počátky slovanského osídlení na našem území spadají do období stěhování národů v 5.–6. století n. l., kdy začaly do oblasti dnešní Moravy pronikat z jihovýchodu slovanské kmeny a začaly vytlačovat tehdejší germánské obyvatelstvo, Langobardy a Durynky. Jejich pravlastí bylo území mezi Odrou, Vislou a Dněprem. Slované zřejmě nijak zásadně nepřevyšovali technologickou vyspělostí své předchůdce na našem území, spíše byli v pravou chvíli na pravém místě, když osídlovali poloopuštěnou krajinu. Celý článek zde.

Sousedka zhubla bez diety, je to vůbec možné?

Sousedka zhubla bez diety, je to vůbec možné?

9. 6. 2007

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Už zase dostáváte tu zaručenou novinu. Sousedka zhubla 12 kg za 6 týdnů a nemusela držet žádnou dietu. Co má tak zázračného, že dokáže porazit obezitu, která ji trápí jíž několik desítek let? Celý článek zde.

Mýty a skutečnost v léčbě civilizačních onemocnění – Reálný vánoční cíl – nepřibrat!

Mýty a skutečnost v léčbě civilizačních onemocnění – Reálný vánoční cíl – nepřibrat!

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

V druhé polovině letošního roku jsme se snažili uvést na pravou míru nejrozšířenější mýty, které se svém důsledku vedou k rozvoji civilizačních chorob, především k nárůstu hmotnosti, rozvoji či zhoršení diabetu, výskytu srdečně cévních onemocnění či k osteoporóze. Tento díl bychom mohli nazvat: jak přežít Vánoce bez rizika dalších kilogramů navíc. Celý článek zde.

 
© Aleš Krupička 2007–2019