Obesity News

Oberisk - Open day

Zdarma

 • Konzultace interpretace výsledků
 • Konzultace s lékařem, nutriční terapeutkou, instruktorem pohybu
 • Edukační materiály
 • Zahájení monitoringu energetického jídla a pohybu
 • Poukázka na měření + interpretaci 1+1 zdarma

Co můžete očekávat

 • Měření složení těla (90 Kč)

Kdy a kde?

23. 1. Praha, ORP 13–17 hod

 • Pod Juliskou 1805/4
 • Praha 6-Dejvice

10. 2. Praha, Restrial 13–17 hod

 • Zhořelecká 514/2
 • Praha 8-Bohnice

20. 1. Litoměřice 13–17 hod

 • MUDr. Zdeněk Janata
 • Tylova 1239/16

22. 1. Praha, Synexus 13–17 hod

 • Karlovo nám. 2097/10
 • Praha 2 – Nové Město

Obesity NEWS 3 / 2018   (16. 10. 2018)

NADVÁHA, OBEZITA A CUKROVKA

NADVÁHA, OBEZITA A CUKROVKA

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

V posledních 40 letech platíme daň z blahobytu. Dostatek energetických zdrojů a omezení fyzické práce vede k tomu, že došlo k významnému zvýšení počtu obézních, ale i diabetiků. Je nepochybné, že za to můžou i geny, které byly pro minulá století pro naší populaci výhodou. Celý článek zde.

KOLO A CHŮZE STAČÍ…

KOLO A CHŮZE STAČÍ…

prof. MUDr. Jan Škrha, DrSc., MBA

Kolik je v ČR přibližně diabetiků a jak si na tom stojíme ve srovnání s Evropou? V současné době se počet diabetiků v České republice blíží 1 milionu. Problémem však zůstává skutečnost, že vedle evidovaných diabetiků, např. prostřednictvím zdravotních pojišťoven, je u řady dalších osob cukrovka nediagnostikována. Je to dáno tím, že v těchto případech cukrovka nevede k potížím, které by člověka přivedly k vyšetření. Celý článek zde.

eHealth, telemedicína a cukrovka

eHealth, telemedicína a cukrovka

Redakce

Moderní prvky telemedicíny jsou nadějí pro léčbu nejen cukrovky, ale například i obezity či kardiovaskulárních onemocnění. Telemedicína je charakterizována přenosem dat na dálku, jejím shromažďováním, eventuálně vyhodnocováním. Může velmi dobře pomoci, ale stejně tak zkomplikovat celý proces léčby. Celý článek zde.

CUKROVKA A LEDVINY

CUKROVKA A LEDVINY

MUDr. Ondřej Mikeš

Jedním z důležitých orgánů, které mohou být postiženy při dlouhodobě špatné kompenzaci cukrovky, jsou ledviny. Postižení ledvin (nefropatie) patří mezi základní komplikace cukrovky a může se projevit i poměrně brzy po diagnóze cukrovky. K rozvoji tzv. diabetické nefropatie přispívá především špatně kompenzovaný krevní tlak a obezita. K relativně prudkému zhoršení může dojít při neadekvátním pitném režimu, zvláště v létě, kdy u již porušených ledvin může dojít k jejich selhání. V konečné fázi může vést diabetická nefropatie až k úplnému selhání ledvin a potřebě dialýzy. Celý článek zde.

Stravování při postižení ledvin u cukrovky

Stravování při postižení ledvin u cukrovky

Redakce

Postižení ledvin je jedním z největších strašáků u pacientů s cukrovkou. I proto jsou ledviny často vyšetřovány. Vyšetření zahrnuje sledování tzv. dusíkových metabolitů (urea-močovina a kreatinin) v krvi a množství bílkoviny v moči jako tzv. albuminurie, resp. mikroalbuminurie. Pokud se objeví bílkovina v moči u diabetiků, znamená to, že může docházet k poškozování ledvin, které může skončit až kompletním ledvinným selháním s nutností pravidelné dialýzy, často jen s minimální šancí na transplantaci ledvin. Celý článek zde.

Pohyb u postižení ledvin

Pohyb u postižení ledvin

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Postižení ledvin u diabetiků je poměrně časté. Není výjimkou, že se objeví již velmi brzy po diagnóze cukrovky. Onemocnění je zpočátku bezpříznakové, charakteristické jen zvýšenou hodnotou tzv. dusíkových metabolitů urea a kreatininu a přítomností bílkoviny v moči. Nicméně už v tomto stádiu je potřeba uzpůsobit nejen dietu, ale i pohybovou aktivitu. Celý článek zde.

ČAS PRO ZDRAVÍ – POZNEJ SÁM SEBE!

ČAS PRO ZDRAVÍ – POZNEJ SÁM SEBE!

Chcete-li cokoli změnit, musíte nejprve dobře poznat aktuální stav. Chcete-li změnit dietu, pohybovou aktivitu, zlepšit hodnoty cukru v krvi nebo krevního tlaku, obvod pasu atd., musíte tyto hodnoty znát. A abyste své pokroky mohli správně vyhodnotit, je důležité si je zaznamenávat. Elektronický záznam vám umožní se k nim kdykoliv vrátit, eventuálně je s kýmkoli zkonzultovat. Celý článek zde.

 
© Aleš Krupička 2007–2020