Obesity News

Oberisk - Open day

Zdarma

 • Konzultace interpretace výsledků
 • Konzultace s lékařem, nutriční terapeutkou, instruktorem pohybu
 • Edukační materiály
 • Zahájení monitoringu energetického jídla a pohybu
 • Poukázka na měření + interpretaci 1+1 zdarma

Co můžete očekávat

 • Měření složení těla (90 Kč)

Kdy a kde?

23. 1. Praha, ORP 13–17 hod

 • Pod Juliskou 1805/4
 • Praha 6-Dejvice

10. 2. Praha, Restrial 13–17 hod

 • Zhořelecká 514/2
 • Praha 8-Bohnice

20. 1. Litoměřice 13–17 hod

 • MUDr. Zdeněk Janata
 • Tylova 1239/16

22. 1. Praha, Synexus 13–17 hod

 • Karlovo nám. 2097/10
 • Praha 2 – Nové Město

Obesity NEWS 9 / 2009   (25. 11. 2009)

Jak projít Vánocemi (alespoň) se stejnou hmotností

Jak projít Vánocemi (alespoň) se stejnou hmotností

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

I když letošní Vánoce budou u někoho více a u jiného méně poznamenány celosvětovou fi nanční krizí, ukazuje se, že spotřeby potravin se krize téměř nedotkne. Stále vidíme zástupy lidí v supermarketech s plnými nákupními vozíky a to se určitě do Vánoc k lepšímu nezmění. Spíše naopak, nákupy budou ještě nabírat na intenzitě. Pojďme se proto zastavit u hlavních rizik spojených se stravováním o Vánocích. Celý článek zde.

Ztukovatění jater rozhodně nepodceňujme

Ztukovatění jater rozhodně nepodceňujme

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Téměř každý obézní pacient už někdy od svého lékaře slyšel o ztukovatění jater neboli jaterní steatóze. Málokdo však ví, co to přesně znamená. Na následujících řádcích si proto o tomto problému řekneme něco bližšího. Celý článek zde.

Testování nových potravin v praxi 1. díl

Testování nových potravin v praxi 1. díl

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Společný projekt 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Výzkumného ústavu potravinářského v rámci výzkumného grantu IGA MZ ČR sleduje vliv nových potravin na metabolismus, ale také např. chuťové vlastnosti, sytivost a další parametry. Potraviny jsou v rámci tohoto projektu testovány na 3. interní klinice 1. LF UK a VFN v Praze již od roku 2007. Celý článek zde.

Inzulin a pohybová aktivita

Inzulin a pohybová aktivita

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Většina cukrovkářů, kteří přecházejí na léčbu inzulinem, se obává (a mnohdy zbytečně), že jejich nemoc postoupila do konečného stadia se všemi svými komplikacemi. Inzulin je zde ale proto, aby pacient komplikacím předcházel a lépe udržel cukrovku pod kontrolou. Pravdou sice je, že se u pacientů na inzulinu zvyšuje pravděpodobnost tzv. hypoglykemických příhod, nicméně při dobré spolupráci lze jejich výskyt snížit na minimum nebo se jim zcela vyhnout. Celý článek zde.

Pohyb a jeho účinky na cukrovku

Pohyb a jeho účinky na cukrovku

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Pohybová aktivita hraje významnou roli v léčbě cukrovky, podle některých odborníků dokonce větší než přísná dieta. Zvláště u diabetiků 2. typu s nadváhou či obezitou je faktor pohybu velice důležitý. Díky pohybu v kombinaci s dietou lze nejlépe konzervativně udržet pokles hmotnosti po dobu týdnů či měsíců a navíc je pohyb v podstatě jedinou možností, jak zvýšit citlivost tkání na inzulin a obnovit tak průchodnost glukózy (cukru) do buněk, kde dochází k jeho spotřebě. Celý článek zde.

Vysoká hladina cukru v krvi a cvičení

Vysoká hladina cukru v krvi a cvičení

MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Pravidelné aktivní cvičení představuje pro náš organismus poměrně velkou zátěž. Především zpočátku, zvláště když nejsme na pravidelný intenzivní pohyb zvyklí, nebo i vlivem cizího prostředí, může docházet ke značným výkyvům cukru v krvi, s čímž jsou spojena určitá rizika. Celý článek zde.

Nad dotazy čtenářů

Nad dotazy čtenářů

Redakce

Milí čtenáři, v této rubrice otiskujeme diskusní příspěvky – vaše dotazy a odborné odpovědi členů našeho týmu – z internetové diskuse na stránkách www.medispo.net. S tímto nástrojem zaznamenáváme výborné výsledky, jelikož umíme rychle a efektivně pomoci nalézt řešení pro vás na míru. Neváhejte a zapojte se i vy. Celý článek zde.

Ovoce na vánoční stůl

Ovoce na vánoční stůl

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Se sezonním letním ovocem jsme se již museli rozloučit, nicméně obchody jsou stále plné pro nás typického zimního ovoce. A jelikož by ovoce mělo být pevnou součástí našeho jídelníčku, přinášíme vám přehled nejčastějšího zimního ovoce. Celý článek zde.

Jak o vánocích mlsat a nepřibrat

Jak o vánocích mlsat a nepřibrat

MUDr. Jitka Housová, Ph.D.

Vánoce jsou časem, kdy pravidelně přibíráme. Z tohoto důvodu se většina obézních pacientů, kteří se snaží svou hmotnost redukovat, tohoto období zcela logicky obává. Někteří tyto obavy řeší tím, že vůbec nepečou vánoční cukroví a vyhýbají se návštěvám, kde by mohli „zhřešit“. Jiní se snaží asketickým přístupem zříci se všeho zakázaného. Avšak po určité době (obvykle po 2–3 dnech) svá předsevzetí stejně nevydrží („Vždyť jsou přece Vánoce!“) a začnou o to více konzumovat cukroví a jiné pochutiny. Celý článek zde.

Vánoční cukroví z ovesných vloček

Vánoční cukroví z ovesných vloček

Redakce

V první části zdravých receptů z ovesných vloček na vánoční tabuli vám doporučíme dva druhy cukroví – vločkové koláčky a křupavé sušenky. Celý článek zde.

Silvestrovské mlsání

Silvestrovské mlsání

Redakce

I poslední den v roce si můžeme připravit lahodné pochutnání, po němž nemusíme mít výčitky z přebytečného příjmu kalorií. My vás inspirujeme receptem na česnekový koláč se slaninou, sýrové muffiny s bylinkami a karbanátky s paprikou. Celý článek zde.

Hádanky a luštěnky na procvičení bystrého myšlení

Hádanky a luštěnky na procvičení bystrého myšlení

Redakce

Milí čtenáři, připravili jsme pro vás další sérii hádanek a věříme, že v dobrém slova smyslu pozlobí vaše mozkové závity. Přejeme vám, ať je pro vás luštění nejen zábavné a poučné, ale také úspěšné. Celý článek zde.

 
© Aleš Krupička 2007–2020