Současná doba klade na mnoho lidí velké nároky, především na psychiku. Mnozí z těch, kteří byli zvyklí stres ze sebe dostávat například v tělocvičnách, na hřištích nebo ve fitness centrech jsou nyní často bezradní. Co nyní dělat?
Nejprve je třeba zdůraznit, že opatření, která mohou pomoci snížit očekávaný nápor při kulminování infekce, a tím ulevit přetížení nejen zdravotnického systému, ale především lidí v tomto systému, kteří poskytují péči, jsou naprosto oprávněná. Ten, kdo tomu nerozumí, si možná vzpomene na povodně v roce 2002, ale i v pozdějších letech, kde zpomalení a odložení kulminace jednotlivých přítoků velkých řek pomohlo zachránit mnoho majetku a pravděpodobně i mnoho životů. Velmi podobná je i tato „živelní pohroma“… Zpomalení nástupu zachrání mnoho životů. Přesto je zřejmé, že někdo infekci časem podlehne stejně tak, jako podlehne jiným onemocněním v různém věku.
Je třeba, aby každý začal u sebe! Nepochybně je v populaci mnohem více lidí nakažených bez příznaků nebo s minimálními příznaky a jenom tím, že i na první pohled zcela zdraví lidé omezí kontakt s ostatními, mohou napomoci zpomalit eventuální další rozšiřování infekce. Pokud se toho budeme držet, nejlépe pomůžeme řešení situace, ať už si o jiných doporučeních myslíme cokoliv…
Stres a neklid je však stav, kdy je imunitní systém systematicky oslabován. Vitaminy sice mohou částečně pomoci zpomalit toto oslabování, ale neodstraní stres, resp. jeho příčinu. Pohybová aktivita je univerzální lék nejen proti stresu, ale především proti stresu. To nejvíce cítí právě ti, kterým současná situace neumožňuje sportování nebo pohybovou aktivitu, na kterou jsou zvyklí. Současná situace (v době, kdy tento článek píši, ještě není zákaz vycházení – doufám, že ani nebude…) však pohybovou aktivitu nezakazuje. Naopak procházka/svižná chůze ve slunečném počasí může být velmi prospěšná z mnoha důvodů. Minimálně odpadá problém, že na ni není čas, protože z práce chodíme většinou přímo domů. Možná i při hlídání dětí se lze vystřídat, příp. děti vydrží 45–60 minut samy.
Níže najdete desatero pro realizaci pohybové aktivity formou chůze a možná i toto desatero pomůže nasměrovat váš zájem trochu jiným směrem – třeba tak, abyste udělali něco pro své zdraví i po skončení těžkého období. Nastane totiž další dlouhé období postupného návratu do normálu a věřte, že pohyb je nejlevnější lék na všechny neduhy.
Pravidelný rozpis on-line konzultací bude od pondělka na stránkách www.casprozdravi.cz a www.obesitynews.cz.
doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.
předseda České společnosti tělovýchovného lékařství