jak na to

Pohyb o víkendu | 11. – 12. 7. 2020

Přečteno: 381x, Vyšlo: 10.07.2020, Štítky: bolestchůzekroky

Minulý týden jsem vás pozvala na cestu kolem světa. To je samozřejmě nadsázka, ale možná patříte mezi ty, které už při představě několikakilometrové procházky jímá hrůza. To budou zase bolet nohy! Jak ujít více kroků bez bolesti?

  • Všimněte si, že pro různý povrch (terén, asfalt) vám bude vyhovovat různá obuv – tenisky, pohorky… Boty s malou oporou chodidla (sandály) si raději schovejte na krátké vycházky. Žabky a kroksy se na vycházku nehodí vůbec.
  • Dělejte pravidelné pauzy, při kterých se posadíte, vydechnete si, a možná dokonce na chvíli sundáte boty a provětráte nožky. Pokud znáte některé cviky vestoje k procvičení kyčelních kloubů a aktivaci trupového svalstva, neuškodí si dva tři zacvičit – ovšem nikdy ne násilně, „hrr“, ale klidně a přiměřeně vašemu rozsahu pohybu.
  • Na konci výletu nezapomeňte své nohy odměnit: vleže na zemi či vsedě s nataženýma nohama několikrát zakružte oběma směry v kotnících a propněte a přitáhněte špičku. Pokud jste dostatečně ohební, jemně (!) si promasírujte lýtka, chodidlo a procvičte prsty.

Jako lékařka musím dodat, že lidé se sníženou citlivostí chodidel a sklonem k pomalému hojení ran, typicky diabetici, by měli výběru obuvi věnovat maximální péči a kontrolovat stav chodidel například pomocí zrcadla. Chůze naboso představuje v takovém případě riziko poranění a vzniku infekce.

Ani v takovém případě ale není potřeba rezignovat na pohyb. Kdo hledá, nalezne řešení.

Přeji vám mnoho šťastných kroků.

MUDr. Veronika Pudilová