jak na to

Pohyb o víkendu | 22. – 23. 8. 2020

Přečteno: 472x, Vyšlo: 20.08.2020, Štítky: motivaceobezitapohyb

Každý pátek si společně povídáme o tom, co nám může přinést pohyb a jak si ho zpříjemnit či usnadnit. Co když je ale problémem motivace? Jak docílit potřebné pravidelnosti? Představuji Vám pravidlo KPSP – každý pohyb se počítá.

V případě, že se vám delší dobu nedaří udržet pohybový plán, nebo opakovaně bez závažných důvodů zažíváte po úvodním nadšení „propad“ s několikatýdenním až několikaměsíčním obdobím, kdy neděláte téměř nic, je vhodné zamyslet se, zda neupravit strategii.

Ano, existují odborná doporučení na optimální parametry pohybové aktivity k dosažení ideálního stavu prevence metabolických a kardiovaskulárních onemocnění. Pokud je ovšem nezvládáte dlouhodobě dodržovat, a/nebo jste z takového plánu citelně vystresovaní (a tento pocit se v čase nelepší), je správné zvolit takové aktivity a délku trvání, kterých jste schopni. I krátké každodenní jednotky chůze, jízdy na rotopedu apod., například 10, 15, 20 minut, jsou jednoznačně lepší, než několik měsíců nečinnosti. A nebojte se vybrat si takovou pohybovou aktivitu, která je pro vás nejsnadnější a nejpříjemnější.

Možná je to pouze přechodné období, kdy nenacházíte energii a motivaci, bylo by škoda rezignovat. Až to půjde, můžete přechodně trénink opět “zpřísnit”. Možná se naučíte „v dobrých dnech“ hýbat se v kratších úsecích několikrát denně. Možná zjistíte, že i když jste původně měli pocit, že „nedáte“ více než 10 minut, není problém prodloužit procházku na 30 minut…

Není nenormální, zvláště v náročných obdobích života, že se naše tělo brání vydávat další energii. Věnujte tedy čas hledáním strategií, jak se udržet, jak naskočit zpět. Neexistuje jedna pro všechny, zkoušejte a naleznete tu svou.

Přeji hodně štěstí!

MUDr. Veronika Pudilová