jak na to

Pohyb o víkendu | 5. – 6. 9. 2020

Přečteno: 404x, Vyšlo: 04.09.2020, Štítky: dětipohybrodina

K sepsání dnešního příspěvku mě inspirovalo datum 1. září a návrat dětí do škol, kam se letos prý většinou velmi těšily i samy děti. Právě děti pro nás totiž mohou být další motivací k pohybu.

Pohyb je jednou z možností, jak příjemně strávit čas s rodinou. Zdravotní přínos takových společných činností má přitom jednu významnou rovinu: pokud máte k pohybu vyrovnaný vztah, sdělujete svým dětem důležitou informaci o tom, že pohyb patří k životu, stejně jako jídlo a spánek.

Rodinné pohybové aktivity tedy mohu jednoznačně doporučit. Velmi důležité je, že na ně nemusíte rezignovat ani v případě, že máte zdravotní nebo pohybová omezení, či nízkou kondici (neváhejte poradit se s lékařem!). Nebojte se plánovat přímo s dětmi a vzít otevřeně v úvahu své limity; ani tato stránka života by dětem neměla zůstat zamlčena. Naopak svou snahou společně najít řešení a dohodu jdete dobrým příkladem. Přecenit své síly se nemusí vyplatit. V lepším případě riskujete situaci, ve které se nebudete cítit dobře vy ani rodina, v horším případě úraz.

Nedávno na mě na Facebooku vyskočil citát připisovaný Daně Zátopkové: „Děti by si měly od malička zvykat, že když se zapotí, není to žádná nakažlivá choroba. Že když se pak osprchujou, je to bezvadný pocit!“

Souhlasíte?

Přeji vám příjemný vstup do nového školního roku

MUDr. Veronika Pudilová