Kalendárium

duben 2020

PondělíÚterýStředaČtvrtekPátekSobotaNeděle
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

7. duben – Světový den zdraví

Světový den zdraví se slaví 7. dubna při příležitosti výročí založení Světové zdravotnické organizace (World Health Organization, WHO) v roce 1948. Světová zdravotnická organizace usiluje o dosažení nejvyšší možné úrovně zdraví všemi lidmi; její hlavní úlohou je likvidace nemocí, obzvlášť klíčových infekčních onemocnění. WHO realizuje programy na odstranění těchto nemocí a provádí také celosvětové kampaně zaměřené na podporu zdraví a prevenci nemocí.

11. duben – Světový den Parkinsonovy choroby

Světový den Parkinsonovy choroby připadá na 11. dubna a připomíná jedno z neurologických onemocnění, kterým trpí převážně starší lidé – na světě jich je více než 6 milionů. Parkinsonova choroba je onemocnění centrální nervové soustavy a souvisí s úbytkem nervových buněk, což vede k úbytku nervového přenašeče dopaminu, který zajišťuje přenos signálů mezi nervovými buňkami. Nedostatek dopaminu pak způsobuje potíže s kontrolou a ovládáním pohybu.

14. duben – Světový den monitoringu diabetiků

Světový den monitoringu diabetiků připadá na 14. dubna a bývá každoročně vyhlášen proto, aby upozornil na závažné onemocnění, jímž na celém svět trpí miliony lidí. Jelikož cukrovka je onemocnění opravdu frekventované a postihuje osoby všech věkových kategorií, je důležité o ní vědět, předcházet jejímu rozvoji prevencí a pomoci s léčbou osobám, kteří cukrovkou již trpí.

17. duben – Světový den hemofilie

Světový den hemofilie připadá každý rok na 17. dubna, den narození Franka Schnabla, zakladatele Světové hemofilické federace. Tento den má přispět k rozšíření povědomí o hemofilii, tedy poruše srážlivosti krve, která se řadí k vzácným onemocněním, postihuje hlavně chlapce a přenáší se geneticky. V České republice žije asi 1 000 hemofiliků.

29. duben – Mezinárodní den tance

Mezinárodní den tance připadá na 29. dubna, den narození významného francouzského choreografa a baletního mistra Jeanna Georgese Novarry. Den byl vyhlášen Mezinárodním divadelním ústavem a má oslavit tanec jako krásné a povznášející umění.

Partneři:

Odborný garant: