Kalendárium

květen 2020

PondělíÚterýStředaČtvrtekPátekSobotaNeděle
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

5. květen – Světový den alergie a astmatu

Světový den alergie a astmatu, který vyhlásila Globální iniciativa pro astma (GINA) ve spolupráci s Evropskou federací sdružení alergiků a astmatiků, připadá každý rok na první úterý v květnu, letos tedy na 5. 5. V tento den se na celém světě konají aktivity, jejichž cílem je seznámit širokou veřejnost s problematikou těchto závažných onemocnění; čím dál více se totiž potvrzuje, že alergie a astma nejsou jen osobním problémem nemocných, ale svými sociálně ekonomickými důsledky jsou i věcí veřejnou.

12. květen – Mezinárodní den podpory nemocných s chronickým únavovým syndromem

Mezinárodní den podpory nemocných s chronickým únavovým syndromem byl vyhlášen od roku 1993 vždy na 12. května a má upozornit na závažnost komplexního onemocnění, které je mnohdy neprávem podceňováno. Neporozumění šíři potíží a symptomů vede k zaměňování s depresí, ačkoli nejde o ztrátu zájmu ani motivace. Jedná se o závažné onemocnění, které nepříznivě ovlivňuje srdeční, mozkový, neuroendokrinní, imunitní a oběhový systém.

15. květen – Světový den proti mozkové mrtvici

Světový den proti mozkové mrtvici připadá na 15. květen a má připomenout, že rizika tohoto závažného onemocnění se týkají všech lidí. Jeho cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o cévní mozkové příhodě a přispět k přispět k její prevenci.

30. květen – Světový den roztroušené sklerózy

Světový den roztroušené sklerózy byl ustanoven Mezinárodní federací RS a připadá každý rok na poslední květnovou středu (letos 30. 5.). Jeho cílem je zvýšit informovanost o tomto závažném onemocnění, rozšířit celosvětové hnutí RS a aktivizovat zdroje na jeho podporu.

30. květen – Evropský den melanomu

Evropský den melanomu připadá na 30. května a připomíná závažnost a rizika spojená s tímto onemocněním. Jedná se o formu rakoviny, jejíž příčinou jsou často mateřská znaménka, která si v tento den může každý nechat zdarma vyšetřit.

31. květen – Světový den bez tabáku

Světový den bez tabáku připadá na 31. května a má za cíl snížit počet osob, které kouří. Tabákový kouř ročně zabíjí milióny lidí, ať už aktivně kouřících, nebo pasivně. Den bez tabáku soustředí svoji pozornost na prevenci proti používání tabákových výrobků, který vytvořila Světová zdravotnická organizace (World Health Organisation).

Partneři:

Odborný garant: