Kalendárium

říjen 2020

PondělíÚterýStředaČtvrtekPátekSobotaNeděle
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

1. říjen – Mezinárodní den seniorů

Mezinárodní den seniorů, který každoročně připadá na 1. října, je věnován našim rodičům, prarodičům a připomíná problémy, s nimiž se senioři musejí potýkat, přičemž nejrůznější překážky a schody do obchodního domu jsou v některých případech tím nejmenším. Mladí lidé a lidé v produktivním věku si v tento den připomínají, že by měli pomoci seniorům žít plnohodnotný život.

1. říjen – Mezinárodní den lékařů

Mezinárodní den lékařů, který každoročně připadá na 1. října, je věnován všem, kteří vykonávají toto náročné povolání, a připomíná, jak důležitá je role lékařů, kteří zachraňují životy a pečují o zdraví všech obyvatel.

1. říjen – Mezinárodní den cyklistiky

Stejně jako je Mezinárodní den bez aut a den mobility dnem, kdy se spíše rozmýšlí o jiném dopravním prostředku než použít auto, dostalo svůj den i kolo – Mezinárodní den cyklistiky, který připadá na 1. října. V České republice se stále rozšiřují a renovují cyklostezky, aby měli cyklisté dostatek prostoru pro aktivitu, která přispívá ke zdravému pohybu.

1. říjen – Světový den vegetariánství

Světový den vegetariánství připadá na 1. října. Vegeteriáni na celém světě se v tento den snaží rozšířit povědomí o tom, že bezmasá strava je výživná i zdravá.

10. říjen – Světový den duševního zdraví

Světový den duševního zdraví připadá na 10. října a připomíná, jak důležité je zvláště v dnešní době najít vnitřní klid a pohodu a naučit se zvládat stres a každodenní shon.

10. říjen – Světový den zraku

Světový den zraku připadá na 10. října a připomíná důležitý smyslový orgán – oko. Upozorňuje na zrakové vady, jako např. slepota či různé poruchy vidění, a oční nemoci. Moderní medicína již dokáže většinu očních vad vyléčit nebo alespoň korigovat.

12. říjen – Světový den artritidy

Světový den artritidy připadá na 12. října a připomíná revmatické onemocnění, které postihuje většinou starší část populace. Tento den má za účel zvýšit podvědomí o důsledcích revmatického onemocnění a zdůraznit, jak důležité je jeho včasné zjištění. Světovým dnem artritidy začíná Světový týden kostí a kloubů.

15. říjen – Mezinárodní den bílé hole

Mezinárodní den bílé hole připadá na 15. říjen a jeho cílem je připomenout, že mezi námi žijí i nevidomí či jinak zrakově postižení občané. Podle údajů Světové zdravotnické organizace žije na světě asi 180 milionů lidí s vážným zrakovým postižením.

16. říjen – Světový den výživy

Světový den výživy, který připadá na 16. říjen, byl založen Organizací pro výživu a zemědělství OSN (FAO) a je dnem celosvětových akcí proti hladu a podvýživě.

16. říjen – Světový den páteře

Světový den páteře připomíná páteř jako základní oporu lidského těla. Připadá na 16. října a je jedním z dnů, který řadíme do Světový týden kostí a kloubů. Ten začíná 12. října Světovým dnem artritidy.

17. říjen – Světový den úrazů

Světový den úrazů připadá na 17. říjen a jeho cílem je upozornit na úrazy a hlavně jejich přecházení, ať už v zaměstnání, nebo v běžném životě. K úrazům často dochází zbytečně, a proto je důležitá prevence.

20. říjen – Světový den osteoporózy

Světový den osteoporózy připadá na 20. říjen a jeho cílem je upozornit na nenápadně se rozvíjející onemocnění charakterizované úbytkem kostní hmoty. Tento den připomíná, jak je důležitá prevence tohoto onemocnění v podobě správné životosprávy a zdravé fyzické aktivity.

29. říjen – Světový den mrtvice

Světový den mrtvice připadá každoročně na 29. říjen a připomíná, že riziko cévní mozkové příhody se týká každého člověka. V České republice je mrtvice dokonce třetí nejčastější příčinu úmrtí, a proto se lékaři snaží o tomto onemocnění, jemuž se dá velmi dobře předcházet, informovat rizikové skupiny i širokou veřejnost.

Partneři:

Odborný garant: