lékárnické okénko

Rýma, kašel, horečka

Přečteno: 600x, Vyšlo: 26.02.2020, Štítky: horečkakašelobezitarýma

Obezita se nepříznivě podílí na rozvoji virových onemocnění spojených s rýmou, kašlem a horečkou. Nadměrné množství tukové složky spolu s dalšími často přítomnými nemocemi (vysoký cholesterol, diabetes) vytvářejí v těle dlouhodobý zánětlivý stav. Lidé s obezitou se často potýkají se zhoršením plicních funkcí, nižším okysličením těla a snížením celkové tělesné kondice. Všechny tyto faktory ústí v nižší a pomalejší schopnost imunity reagovat na přítomnost viru. Dlouho je známo, že obezita zvyšuje riziko závažného průběhu chřipky. Před dvěma lety bylo prokázáno, že obezita o 42 % prodlužuje dobu, kdy pacient s chřipkou zůstává pro své okolí nakažlivý.

Základní preventivní opatření spočívají v zásadách zdravého životního stylu. Čerstvá zelenina a ovoce každý den, luštěniny a ryby několikrát týdně, omezení instantních, smažených a tučných jídel, to vše vede k dodání důležitých živin, vitaminů a minerálů a ke zlepšení metabolických parametrů. V prevenci nachlazení a chřipky se uplatňuje pravidelná pohybová aktivita přizpůsobená věku a zdravotnímu stavu a také otužování. Vhodné je omezit časté střídání teplot, neprochladnout, dodržovat základní hygienická opatření a myslet na dostatečný spánek a odpočinek.

Nezapomeňme, že kašel je univerzální obranný reflex organismu, který může (nejen) u pacientů s obezitou a chronickými nemocemi poukazovat jinou příčinu, než jsou chřipka a nemoci z nachlazení. Pokusy o jeho tlumení by vedly k oddálení diagnózy. Proto pokud je kašel intenzivní, trvá déle než tři týdny nebo pokud se vyskytují výrazné celkové projevy, je vhodné návštěvu lékaře neoddalovat.

(red)