mýty a omyly

Hubnutí bez pohybové aktivity

Přečteno: 1327x, Vyšlo: 24.02.2020, Štítky: dietapohyb

Hubnutí bez pohybové aktivity je poměrně složité a z dlouhodobého hlediska prakticky nemožné. Správné hubnutí je totiž především ztráta tukové tkáně.

Většina přísných redukčních diet bez pohybové aktivity vede ke ztrátě aktivní tělesné hmoty, která je zodpovědná za klidový energetický výdej. Ten rozhoduje o tom, kolik ve skutečnosti můžete zhubnout a jeho snížení dietou se nazývá adaptace na dietu. Tělo se přizpůsobí a omezí spalování živin a při návratu k “normálnímu”režimu pak dojde k typickému jevu – jo-jo efektu, kdy přiberete o několik kilogramů více než se vám předtím podařilo zhubnout.

Nemusíte zrovna běžet do fitka, ale cílem je udržet alespoň stejný objem svalů jako dosud. Pokud se vaše tělo již adaptovalo na snížení příjmu energie, je potřeba sval vytvořit a bude za vás hubnout i v noci. O tom jak, se poraďte s lékařem nebo fyzioterapeutem, a to zejména máte-li nějaké pohybové problémy nebo jiné zdravotní obtíže. I zkušený trenér ve fitness nebo instruktor pohybových aktivit vám může poradit, jak začít a neublížit si. Lepší je začít pravidelnou pohybovu aktivitou než hned přísnou dietou, po hladovkách se většinou k pohybu vrací jen těžko. Čím jste starší, tím více rozhoduje o vaší budoucnosti zdatnost než hmotnost.

Nezapomeňte, že pohyb je lék!

(mat)