nejčastější otázky

Je možné se sejít s nějakým odborníkem na obezitu?

Dobrý den, potřebuji se s někým poradit ohledně mé obezity. Přibrala jsem 20 kg za rok a půl a nevím co mám dělat a jak vytrvat v hubnutí, abych zhubla. Nevím, jak tato stránka funguje, zda je možné se sejít s nějakým odborníkem na obezitu?

 

Určitě to možné je. Na stránkách České obezitologické společnosti www.obesitas.cz  najdete seznam ambulancí pro obézní a další informace. Na  stránkách www.oberisk.cz se můžete přihlásit na jednorázovou konzultaci nebo se zapojit přímo do “Individuálního tříměsíčního redukčního programu”.

Barbora Patková (nutriční terapeut)

Mám vůbec šanci, že při onemocnění štítné žlázy ještě někdy zhubnu?

Dobrý den, nikdy jsem nebyla hubená, ale při své výšce 166cm, jsem si udržovala hmotnost cca 68kg. S postupujícím stárnutím ( bude mi letos padesát), se váha pomalu zvyšovala. V posledních letech mezi 80kg – 90kg. Vždy když jsem dosáhla 90kg, jsem se naštvala a zhubla jsem postupně na 80kg. Loňský rok jsem se zase dostala na 90, bohužel mi lékaři diagnostikovali hypofunkci štítné žlázy. Rozhodla jsem se tomu postavit, začala jsem více cvičit, zhubla jsem 2kg a nyní jde váha bez mého přičinění zase nahoru. Stále cvičím, snažím se jíst zdravě. Mám vůbec šanci, že při tomto onemocnění štítné žlázy ještě někdy zhubnu? Děkuji za odpověď.

 

Hypofunkce štítné žlázy určitě neznamená, že nemůžete už nikdy zhubnout. Když je hypofunkce dobře léčená, je vliv na hmotnost minimální. Vliv na hmotnost mají ale i hormonální změny přicházející s věkem. Na Vašem místě bych se o vašem jídelníčku poradila s nutričním terapeutem, který vám na základě zapsaného jídelníčku poradí konkrétní malé, ale efektivní změny, které by v redukci hmotnosti pomohly. Za cvičení Vás chválím, určitě v něm pokračujte.

Kristýna Čmerdová (nutriční terapeut)

Sestavíte mi jídelníček na míru?

Jeden z nejčastějších dotazů, které slýcháme v našich ambulancích. U nás však žádný jídelníček na míru nedostanete. Není těžké zhubnout, ale svou hmotnost následně udržet. Proto je důležité pochopit a naučit se správným principům stravování, což vás vzorový jídelníček, i když je vytvořen vám na míru, opravdu nenaučí. Je potřeba nad jídlem trochu přemýšlet, nikdo jiný to za vás neudělá. Základem je kvalitní zápis jídelníčku, díky kterému zjistíme váš aktuální energetický příjem a vaše dosavadní stravovací návyky, které následně individuálně upravíme. Cílem není vás omezovat, ale naučit, jak celoživotně fungovat.

Chci rychle zhubnout, existují nějaké tabletky?

První věc, kterou je dobré si uvědomit, je fakt, že neexistuje nic jako „rychlé hubnutí“. Hmotnosti, kterou teď máte, jste nedosáhli za dva týdny, proto nelze očekávat, že se jí rychle zbavíte. Hubnutí je běh na dlouhou trať a vyžaduje trpělivost. V současné době najdeme na trhu tři léky, které s redukcí mohou pomoci. Tyto přípravky jsou na lékařský předpis. Bez úpravy životního stylu jejich účinek ale nelze očekávat. Prvním krokem při redukci hmotnosti je vždy změna stravovacích návyků a zařazení sportovní aktivity. Léky zvažujeme až po žádoucí úpravě životního stylu jako podporu snížení hmotnosti.

Potřebuji k hubnutí pohyb?

Pokud je vaším cílem trvale udržitelná změna, je nezbytné řešit snižování hmotnosti komplexně. Z dlouhodobého hlediska u většiny nestačí pouze upravit jídelníček. Pohybová aktivita by měla být nedílnou součástí redukce hmotnosti. Přispívá ke zvýšenému energetickému výdeji, brání adaptaci na nízký energetický příjem a pomáhá budovat aktivní svalovou hmotu. Ale má pro nás i mnoho dalších zdravotních přínosů, např. působí dobře na psychiku, má pozitivní vliv na koncentraci cukru v krvi a hodnoty krevního tlaku. Věnujte se pohybu pravidelně. Najděte si takový pohyb, který vás baví, nebo alespoň takový, který vám bude vadit co nejméně.

Zeptejte se

Partneři:

Odborný garant: